Vulvitis në vajzat

Vulvoy quajtur vulvë të femrave, të cilat përbëhen nga labia të mëdha dhe të vogla dhe holl. Kështu vulvitis - nje inflamacion vulvë, e cila është primar dhe sekondar. Në këtë artikull do të flasim për vulvë fëmijëve, i cili gjendet jo aq të rralla dhe mund të ketë shumë shkaqe.


Vulvitis akute në vajzat - Shkaqet
Duke përgatitur faktorë për zhvillimin e inflamacionit të organe gjenitale të jashtme në fëmijët është mukoza e hollë dhe delikate që lehtë mund të jetë i korruptuar. Organet gjenitale të fëmijëve nuk zgjidhet ende lactobacilli, sepse ata kanë një pH më afër alkali, të cilat mund të kontribuojnë në depërtimit të vulvë organizmave patogjene nga procesi inflamator. Ka dy lloje vulvytov fëmijë:


 • primare ose infektive (alergjik dhe atopik vulvitis);

 • të mesëm - të shkaktuara nga organizmat patogjene.


 • Shkaku vulvita më i zakonshëm mund të jetë se rregullat e higjienës. Prindërit pak vajzat duhet të minojë opravlenyya dhe pas urinimit, dhe në kohën e gjumit. Vajzat më të vjetër duhet të kryejë vetë organet gjenitale tualet të paktën 2 herë në ditë.
  Vulvitis alergjik në vajzat e reja mund të përjetojnë zgjatur veshur me pelena apo pelena me mbarsje të veçantë. Aplikimi soaps kozmetike, pluhurat flluskoj vaske me flavorings kimike mund të kontribuojë në zhvillimin e fëmijëve alergjike vulvita.

  Atopic vulvitis shpesh ndodh në vajzat mbipeshë, vuajnë nga diatez atopic. Krehje skuqje dhe chafing në mikroposhkodzhen perineum kontribuon në pamjen e lëkurës dhe duke shtuar ato në infeksion që të çon në inflamacion.


  Vulvitis në vajzat - Simptomat
  Shenjat vajzat vulvita përfshijnë të gjitha simptomat e inflamacionit: ënjtje, skuqje, dhimbje, ose kruarje të rënda. Dhimbje ndodh gjatë urinimit, prekni dhe veshin fërkimit. Nyjet limfatike në ijë janë zgjeruar, prekje mund të sjellë dhimbjen e tyre. Në temperaturë të avancuar dhe të gjatë rastet e trajtuara mund të ngritura trupit, nuk është një dhimbje koke, dobësi dhe dhimbje të trupit. Vulvita simptomë të shpeshta karakteristike te fëmijët është një shkarkesë purulent nga vulvë, me ngjyrë të verdhë-gjelbër dhe erë.  Fëmijët trajtim vulvita
  Për vulvitis akute nuk lëvizi kronike, është e rëndësishme për të filluar trajtimin menjëherë. Vulvita Trajtimi varet nga etiologji (shkaktarët). Kështu, për trajtimin e inflamacionit alergjike të origjinës vulvë mund të më mirë të shmanget kontakti me alergjen (zgjidhni pastrues pa erë, sapun fëmijë pa aromat si ju mund të rrallë të përdorni pelena). Në trajtimit regjim duhet të përfshijë antihistamines, dhe të ndjekin një dietë që përjashton fruta dhe perime që janë alergeneve pranimit me ngjyrë. Duhet të shtohet trajtimit dush e kamomil supë dhe Calendula, aplikoni ointments me komponente anti-inflamator (Sudokrem, Byubhen).

  Nëse vulvitis në fëmijët janë të shkaktuara nga agjentë infektivë, trajtimi duhet të kryhet antibacterial dhe drogë antimicrobial.


  Pra, problemi i inflamacion organe gjenitale të jashtme në vajzave është e rëndësishme. Për të parandaluar vajzat vulvita duhet të kryejë higjienës gjenitale, dhe i japin përparësi detergjenteve hypoallergenic (pluhur larës dhe sapun fëmija).