Vulvitis - trajtim

Vulvitis është një infeksion i aparatit gjenital të jashtme femra. Manifestuar nga inflamacion, ënjtje, skuqje, zonën nxituar ijë dhe serbia. Që rrjedhin nga hyrje e baktereve në çarje (të shkaktuara nga dëmtimi mekanik i lëkurës), organe gjenitale të jashtme. Gjithashtu, prania e sëmundjeve të ndryshme të organeve gjenitale apo çrregullime endokrine.
Vulvitis - simptomat:

 • skuqje dhe ënjtje në zonën gjenitale dhe ijë;

 • skuqje, disa herë me pranine e ulcerat;

 • kruajtje, djegie, dhimbje gjatë seksit, urinimit dhe kontakt me veshje;

 • Zgjedhja e bollshme (nëse bakteret respektohen maja, ndarja me një erë të mprehtë);

 • dobësi e përgjithshme, ethe.


 • Shkaqet vulvita:

 • Shkelur higjienën intime, sidomos gjatë menstruacioneve;

 • douching shpeshtë;

 • dështimi ovarian;

 • çarje (në krehje, rroje);

 • kohë përditshme veshur pads ose pads lëngun ndryshojë gjatë menstruacioneve;

 • Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë;

 • pezmatimi i organeve të brendshme gjenitale;

 • reaksione alergjike;

 • fistulat urinar;

 • cystitis;

 • helminthosis;

 • ndërprerja e sistemit endokrin;

 • Virusi herpes;

 • papillomavirus njeriut;

 • gojë virusi patogjen;

 • staphylococci, streptokoket, gonococci;

 • Trichomonas etj


 • Vulvitis në gratë - Trajtimi


  Sigurisht, kjo është e detyrueshme për udhëtim gjinekologu. Kjo mjeku mund të japë rekomandime të hollësishme se si të trajtojnë vulvitis. Terapia më efektive komplekse, mjeku përshkruan vaj vulvita, ajo duhet të ketë veti antiseptike, të cilat në masë të madhe të zvogëlojë djegie dhe kruarje. Përjashtohen seks për të gjithë periudhën e trajtimit.

  Antibiotikët janë emëruar në vulvë janë tepër të rralla. Ilaç më efektive është vulvitis anti-infektive, droga antifungal, ajo mund të jetë suppositories vaginale, tableta, ointments për përdorim të brendshëm duke përdorur një shtupë.
  Candida vulvitis trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse, infeksionet e nevojshme prodhimit dhe vulvita mëllenjë. Kjo formë e sëmundjes më të pakëndshme, pasi ajo itchy dhe të djegur më e theksuar, dhe ndarja e tepër të rënda dhe kanë një erë të athët. Por kjo është e lehtë për të trajtuar dhe, në pajtueshmëri me të gjitha rekomandimet e mjekut disa muaj të kaluar.

  Vulvitis - trajtim në shtëpi


  Eliminimi simptomat vulvita në përputhje me rrethanat të ndihmojë në lehtësimin e gjendjes së pacientit ulur banjot bimor, podmyvaniya barishte dhe të pijshëm e tyre.
  Ka disa recetave të përshtatshme për të gjitha llojet vulvita:

 • Lisi Muzik (2 L.) Hidh dy litra ujë, vlim dhe le të ftohtë. Tendosje supë që rezulton dhe të përdorni të ngrohtë për të podmyvaniya.

 • 1 tbsp. l. lule kamomil plotësoni një litër ujë, vlim për 10 minuta. Strain dhe përdorimi për podmyvaniya dy herë në ditë.

 • Merrni 1 tbsp. rrënjë l ngritur cinquefoil, pres, derdh një litër ujë të valë. Cover dhe le të qëndrojë derisa të bëhet e ngrohtë. Tendosje dhe larë në mëngjes dhe në mbrëmje.

 • Merrni 1 tbsp. l. rrënjë lisi, kamomil, lë hithër, knotweed bari. Llokoçis dhe shtrydhje tarifë. Merrni 2 tbsp. l. Përzierje rezultuar, derdh një litër ujë të vluar për 20 minuta. Përdorni dy herë në ditë.

 • Zërë rrënjë Valerian dhe balsam limon (dy pjesë), barishte dhe prangat hithrat (tri pjesë). Përzierje herbs dhe pres. Hidh një gjysmë litër ujë. Insistojnë natë. Pini tri herë në ditë për të larë dy herë në ditë.


 • Trajtimi bimor duhet të ndalohet të paktën një muaj, ndoshta vetëm efekt maksimal nga trajtimi.