Venat me variçe e pelvisit

Sëmundje të tilla si venat me variçe të legenit është kuptuar sa duhet çrregullim. Procesi i trajtimit është e komplikuar nga fakti se anomalitë ndodh praktikisht asimptomatike dhe zbulohen në një fazë të vonë.
Cilat forma të variçe venat legen?
Gjithsej rënë dakord për të siguruar forma primare dhe sekondare. Në formë primare e anijeve me variçe venat e legenit vërejtur valvulare pamjaftueshmërinë e vezoret, të cilat nga ana tjetër mund të jenë të dyja të lindura dhe të fituara.
Formulari i mesëm është rezultat i trupit patologjive gjinekologjike një gruaje të tilla si tumoret, Endometrioza dhe kështu me radhë. D.

Si të njohin një shkelje të tyre?
Siç u përmend më lart, simptomat e venat me variçe të legenit është shumë i butë. Shumica e pranisë së tregojnë sëmundjes:

 • Dhimbje kronike në bark të ulët, e cila është e lidhur me ngarkesa të zgjatur statike dhe dinamike;

 • forcimin e dhimbje në fazën e dytë të ciklit menstrual;

 • dyspareunia - siklet dhe dhimbje në vulvë gjatë seksit dhe pas tij;

 • theksuar sindromi premenstrual.


 • Me sa duket, simptomat specifike, të cilat mund të jenë të sigurt për të thënë venat me variçe të legen, nr. Kjo është, në qoftë se sëmundja dyshohet, ju duhet të kryejë një diagnozë të plotë.
  Si për të kryer diagnostikimin e venat me variçe legenit?
  Më efektive në diagnozën e ky çrregullim është ultratinguj. Në këtë rast, sëmundja prekur venë të shfaqet në ekran si strukturë tepër të ndërlikuar, эhohennыe.
  Në metodat e ulëta Përmbajtja e informacionit эhohrafycheskyh të vlerësuar funksionalitetin dhe funksionimin e valvulare dhe shtetit venoz e të gjithë sistemit, të kryer chrezmatochnuyu phlebography. Për më tepër, kjo metodë, në prani të komplikimeve bën të mundur për të gjetur mpiksjen e gjakut.

  Në disa raste, mund të ketë një laparoscopy diagnostike. Kjo metodë e diagnostikimit nuk mund të krijojnë praninë e anijeve me variçe e legenit, por edhe të identifikojë shkeljet përkatëse, nëse ka të nënkuptuar.
  Sa është trajtimi i sëmundjes?
  Pas diagnostikimit të "venat me variçe legenit" rebeluan në procesin e trajtimit. Është e mundur, si metodë konservatore dhe radikale të trajtimit.
  E para është për të marrë fleboprotektorov që të parandaluar mpiksjen e gjakut. Për më tepër, të emëruar dhe të kryejnë ushtrime gjimnastikor mjekësore.

  Një metodë alternative e trajtimit të kësaj sëmundjeje është operacioni. Kjo sjellje heqje honadnыh venat arrihen nëpërmjet peritoneum (operacionet klasike).
  Megjithatë, sot, për të adresuar këtë shkelje janë gjithnjë e përdorur për shfrytëzimin e laparoscopy. Kjo metodë është më pak traumatike, dhe kur ajo është përdorur gjatë terapisë rigjeneruese ulur në mënyrë dramatike. Kjo është arritur me faktin se ndërsa sjellja e kontrollit të saj mbi operacionet me anë të pajisjeve video, e cila praktikisht eliminon dëmtimin e organeve ngjitur dhe indet.

  Kështu, variçe venat është një nga ato sëmundje që u përgjigjen mirë trajtimit. Kështu, komponenti kryesor i një procesi të suksesshëm terapeutik është diagnoza në kohë. Kjo është arsyeja pse, në dyshimin e parë të abuzimit duhet të kontaktojnë një gjinekolog i cili do të përshkruajnë ultratinguj.