Ushtrime për të forcuar muskujt e legenit kat

Shumica e grave të mësojnë për ushtrime për të forcuar muskujt e legenit kat gjatë shtatzënisë ose pas, kur ju keni për të shërohen nga një lindje të vështirë. Ndërkohë ushtron për muskujt e legenit (në kombinim me masat e tjera) të zgjidhur shumë probleme: të lejojë "shuar" proceset kronike inflamatore në trup, dhe të përballen me fenomenin e tillë të pakëndshme të mosmbajtjeje dhe lëshim të mureve vaginale. "Efekti anësor" do të jetë për rritjen e dëshirës seksuale dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës seksuale.
Ka shumë ushtrime për të legenit që synon përmirësimin e qarkullimit dhe shëndetin e përgjithshëm të organeve të brendshme. Le të shikojmë në disa prej tyre.


Kegel ushtrime për muskujt e legenit


Ushtrime të thjeshta por efektive të zhvilluara nga Arnold Kegel për të përmirësuar tonin e muskujve perineum - është ndoshta më të popullarizuar "gjimnastikës intime." Gjëja e parë që ju duhet - për të gjetur dhe të ndjehen muskujt e legenit. E bëjnë atë jo aq e vështirë: gjatë një nga udhëtimet e tij në tualet të përpiqen për tkurrje të muskujve dhe pastaj të ndaluar urinë. Se këto muskuj dhe ju duhet të "punojnë" (muskujt e barkut dhe vithe - duke përfshirë muskul unazor - duhet të jetë i qetë).

Ka dy lloje kryesore të ushtrimit:


 • reduktimin dhe compression. Alternate tendosje perineal muskujve dhe relaksim të plotë të tyre. Me këtë ju mund të kryejnë një ulje të shpejtë, si dhe dridhjet vonuar compression, lodhje muskujt e legenit dhe mbajtjen e tyre pezull për disa sekonda (rritur gradualisht interval);

 • shtyrë. Nëse shkurtimet ju ndjeheni si muskujt e legenit heqë brenda, pastaj duke i shtyre si pushtet poshtë gjatë stol. Gjëja kryesore: për të bërë ato mesatarisht dhe me kujdes.


 • Duke bërë Kegel ushtron për muskujt e legenit, të shikojnë për frymëmarrje, ajo duhet të jetë e barabartë. Përparësia e kësaj metode është se marrëveshja mund të jetë kudo, në çdo kohë, askush nuk do të vini re se ju jeni "në trajnim."


  Ushtrimet Neumыvakynu (me mosmbajtjeje)


  "Duke ecur në mollaqe." Kryer këtë ushtrim është fare e thjeshtë: për t'u ulur në dysheme, këmbët ose vypryamyvshy vendosur gjunjët e tyre, dhe për të shkuar në një pozicion të tillë të banesës si dëshiron zemra jote. Ky është një ushtrim i madh në mosmbajtjeje dhe stagnimi në legen.

  Një grup i ushtrimeve për të forcuar muskujt e legenit kat


  Shitet përfshijnë një program ushtrim ushtrime të përditshme (duke përfshirë frymëmarrje) në organet pelvike.
  1. VP - Shtrirë në shpinë të tij. Nxjerr, Pull stomak dhe tërheq gjunjët në gjoks tuaj. Përsëriteni 4-6 herë.

  2. VP - Shtrirë në shpinë të tij. Lodhje mollaqe, ngadalë (katër llogaritë) heqë ato jashtë kat. Arritur një lartësi maksimale për ju, zgjatem. Exhaling, prapanicë më të ulët (katër llogaritë) dhe relaksohuni. Përsëriteni 6 herë.
  3. VP - Shtrirë në shpinë të tij, armëve të shtrirë përgjatë trupit. Në të njëjtën kohë (tre llogarive) të hequr gjoksin dhe këmbën e djathtë. Të dy duart janë tërhequr për këmbët e tij. Për shkak opustytesya katër pozicionin origjinal. Përsëriteni me këmbën e majtë. Kryen 6 herë.
  4. PE - shtrirë në shpinë, këmbët nderura në gjunjë. Ngadalë kthehet në gjurin e parë e majtë (mundësisht të prekin në dysheme), atëherë e duhur. Përsëriteni 6 herë.

  5. VP - Shtrirë në shpinë të tij, krahët e shtrirë përgjatë trungu. Ngadalë bëj gjunjët dhe shtypni ato të trupit. Kthehu tek pozicionin e fillimit. Përsëriteni 6 herë.

  Përveç kësaj, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për të marrë frymë në përgjithësi. Ndryshe nga burrat, gratë shpesh frymë ushqyerit. Si rezultat i kësaj, organet e brendshme janë pa masazh natyrore. Prandaj, ne propozojmë që të përfshijë në një ushtrim synon dyafrahmalnomu trajnimi frymëmarrjes.
  6. VP - Shtrirë në shpinë, këmbët prirje në gjunjë. Mundohuni të relaksoheni dhe të ndjehen diafragmë (muskujve kube-formë që shtrihet mes gjoks dhe abdomen). Ngadalë thith, duart e tij pushimi në bark, ndjenja si ai rrumbullakosura. Në nxjerr, muskujt e barkut janë të përfshirë. Mundohuni për të paguar "të marrë frymë më të ulët" për 10-15 minuta në ditë.