Gratë Ureaplazmoz

Ureaplazmozoy (ose, më saktë, ureaplasmosis) quhet infeksion urogjenital ureaplasma, e cila është një microflora patogjen, mund të shkaktojë inflamacion në gratë urogjenital sistemit. Ureaplasma e mundur vetëm nëpërmjet kontaktit seksual infeksion. Kur kontaktet shtëpiake zakonisht mikroorganizmave të dëmshme nuk mbijetojnë.

Shenjat ureaplasmosis gratë dhe shkaqet e tyre


Shumica e grave nuk do të përjetojnë ndonjë siklet në praninë e sëmundjes. Ureaplasmosis akute mund të ketë karakteristikat e mëposhtme:


 • dhimbje gjatë urinimit (cystitis);

 • shkarkimit të rënda vaginale;

 • dhimbje në bark të ulët.


 • Ajo duhet të mbahet mend se shumica e sëmundjeve, sëmundjet seksualisht të transmetueshme kanë simptoma të ngjashme në fazën e parë të zhvillimit të saj. Vetëm një mjek dhe analiza të vënë kohë të ndihmuar të diagnostikuar praninë e sëmundjes dhe të zgjidhni një trajtim më të efektshëm.

  Pasojat ureaplasmosis gratë


  Në dyshimin më të vogël të ureaplasmosis dhe prania e ndonjë ndjesi të dhimbshme në stomak duhet të kontaktoni menjëherë mjekun dhe jo për vetë-mjekoj. Nëse sëmundja drejtuar, microflora e vaginës mund të bëhet në mënyrë patogjenë që në të ardhmen ajo mund të ketë vështirësi konceptues një fëmijë. Në tubat fallopiane mund të formojnë adhesions që parandalojnë konceptim të suksesshme, duke rezultuar në një grua të diagnostikuar "varfëri tubave."

  Gjithashtu Ureaplasma mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve gjinekologjike të tilla si:

 • inflamacion murin e uterusit (endometritis);

 • endometritis pas lindjes;

 • cervicitin.


 • Në disa raste, anomalitë mund të ndodhin gjatë shtatzënisë dhe zhvillimit të fetusit. Nëse ka ureaplasmas nënave shtatzane një rrezik të lartë të lindjes së parakohshme. Një grua Postpartum shërohen më të vështirë.

  Gratë Trajtimi ureaplasmosis: qirinj, tableta


  Diagnoza e pranisë së grave ureaplasmosis kryer duke përdorur kolposkopinë metodë, e cila rezultoi në një shpifje nga sipërfaqja e vaginës zbuluar ureaplasma.

  Zakonisht ureaplasmas trajtimit përshkruajnë antibiotikët. Një tabletë ose suppositories vaginale mund të caktojë si një ndihmë.
  Në zgjedhjen e drogës optimale të marrë parasysh faktorët e mëposhtëm:

 • sëmundjet kronike;

 • mjekim për momentin;

 • shtatzënisë.


 • Më shpesh, mjekët përshkruajnë antibiotikët si vylprafen dhe Flemoclave. Antibiotikët e tjerë mund të arrijnë efikasitetin 100% në trajtimin e grave ureaplasmosis, por të ketë një numër të madh të reagimeve negative. Prandaj, emërimi i tyre duhet të bëhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjek obstetër-gjinekolog. Kursi i trajtimit është zakonisht dy javë.

  Pasi të kuruar gratë në gjendje ureaplazmoz, ajo mund të ri-kalojë shpifjeve në florën dhe PCR. Në rast të rikthim duhet të kalojnë mbjellëse bakteriale për të përcaktuar ureaplasmas ndjeshmërinë ndaj lloje moderne të antibiotikëve.
  Përveç kësaj mjek obstetër mund të përshkruajnë ilaçe që ndihmojnë për të forcuar trupin, si në trajtimin e grave në ureaplasmosis reduktuar imunitetin dhe të organizmit më të ndjeshme të ekspozuar ndaj infeksioneve të tjera.
  Gjithashtu, për të parandaluar ureaplasmosis nevojën për të parë dietën tuaj dhe minimizuar konsumin e pikante, yndyror, skuqur, i tymosur dhe ushqime tepër të kripura. Ushqimi produktet e qumështit do të forcojë vetëm imunitetin dhe rrisin rezistencën e trupit ndaj baktereve të dëmshme.