Gratë Ureaplasmas - simptomat

Në njerëz, ka shumë mikroorganizmave, të cilat ne nganjëherë edhe nuk me mend. Disa prej "atyre që bashkëjetojnë" tona janë të padëmshme, të tjerët janë duke pritur për orë e tyre të triumfit, ndërsa të tjerët në mënyrë aktive të sulmuar menjëherë. Ureaplasmas vetëm i referohet grupit të dytë, ata që në dukje të padëmshme, por në disa raste sjell shumë probleme.
Çfarë është ajo?
Ureaplasmas - mikroorganizmave që jetojnë në sipërfaqen e mukozës burrave gjenitale dhe të traktit urinar dhe grave. Siç u përmend më parë, koha Ureaplasma nuk dëmtojnë zotërisë së tij, por një herë kushte të favorshme të saj, ajo fillon të shumohen, duke çuar kështu në inflamacionet e ndryshme.

Aktualisht Ureaplasma ndahen në dy lloje:

 • Ureaplasma urealytykum - një infeksion që ka nevojë për trajtim;

 • Ureaplasma parvum - konsiderohet si një kusht i lindur kërkon trajtim nëse, natyrisht, nuk është i shqetësuar.


 • Manifestimi ureaplasmas gratë


  Ureaplasmas shpesh ndodh pa asnjë simptomë.

 • Shenjat e para ureaplasmas jetë saktësisht e njëjtë si në cystitis normal - urinim të shpeshtë dhe të dhimbshme.

 • Nganjëherë gratë me ureaplasma mund të përjetojnë përzgjedhje e vogël transparente.

 • Gjithashtu, kur ureaplasmas jetë kruhet shkaktoi sëmundje të ndryshme organet gjenitale.


 • Shumë shpesh, duke shikuar në simptomat e tij, gruaja nuk zamorachivayas përdorimit të trajtimeve të zakonshme testuar cystitis, por në vend të kësaj duhet të vizitoni një mjek dhe të testuar. Edhe pse ajo gjithashtu ndodh që ureaplasma konfirmoj shumë e vështirë, sepse ajo mund të ekzistojë së bashku me sëmundje të ndryshme inflamatore, duke gjetur një mjek i cili do të fillojë trajtimin e tyre, dijeni se arsyeja nuk është vetëm në to. Në mënyrë që të jetë në gjendje të themi me siguri për praninë apo mungesën e grave ureaplasmosis ju keni për të përfunduar një studim të plotë.

  Sepse Ureaplasma si manifestohet?


  Nëse Ureaplasma nuk të çojë një luftë aktive në trupin tuaj, ajo mund të jetë se ajo nuk shfaqet. Por në qoftë se kjo ishte një mjedis të lumtur, plaga mund të fillojnë të flasin për veten në varg nga disa ditë për disa muaj.

  Si dhe ku Ureaplasma shfaqet në femrat? • Mënyra më e zakonshme që ju mund të bleni këtë ndyrësi - seksit të pambrojtur.

 • Kjo është e rrallë, por ajo mund të blihen nëpërmjet marrëdhënieve kontakt-shtëpiake.

 • Ureaplasmas pothuajse gjithmonë kaloi nga një nënë shtatzënë me fëmijën.


 • Çfarë kërcënon Ureaplasma?


  Nëpërmjet këtij infeksioni mund të shfaqin sëmundje:

 • inflamacion të vaginës - vaginitis;

 • inflamacion i mureve të mitrës - endometrium;

 • pezmatimi i fshikëzës - cystitis;

 • ndodhja e mbështjelljes në tubat fallopiane.


 • Këto sëmundje mund të komplikojë procesin e fekondimit, ose madje edhe të shkaktojë shterpësi.

  Ureaplasmosis dhe Shtatzënia


  Nëse jeni duke planifikuar që të ketë një fëmijë, është mirë që të krijoj dy partnerëve perevirytysya për ureaplasmas. Siç e dini, për gratë e zakonshme, në disa raste, ky infeksion kërcënon shumë nga gjëra të këqija, dhe për shtatzënë - kjo është një fatkeqësi. Jo vetëm që është ureaplasmosis fortë trajtohet me antibiotikë, madje edhe gratë shtatzëna mund të rrisë numrin e trup të fortë Ureaplasma, të mbyllë sytë tuaj, e cila nuk mund të. Trajtimi ureaplasmosis mund të çojë në lindjen e parakohshme, dhe ndonjëherë gabim. Shërim pas lindjes do të marrë më të gjatë dhe më e vështirë. Dhe fëmija kalon nëpër kanalin e lindjes, të jetë i sigurt për të marr këtë stuff nga nëna ime, dhe të lindë infektuar.

  Të gjitha këto histori horror na është thënë për të ardhur tek ju, me të gjitha procedurat e ashpërsi konceptim dhe përgjegjësisë. Kjo është më e lehtë për të kuruar të dy partnerët para gruaja për të dalë në një jetë të re se sa pilula pychkatsya, ndërsa në një pozitë interesante, duke minuar shëndetin, stres prandaj kapur tashmë si shtatzënisë.