Sores ftohtë mbi buzët gjenitale

Besohet se 90% e njerëzve janë në trupin e virusit herpes simplex. Shumica herpes virus prek buzët mukoze dhe hundë, dhe lëkurën rreth saj, por ndonjëherë kur gjinekologjike ekzaminim mjeku gjen eruptions pacientit karakteristike herpetike. Ka 8 lloje të virusit herpes simplex, por patogjene janë llojet e mëposhtme të virusit herpes simplex - Llojet HSV 1 dhe 2, dhe virusi herpes zoster, e cila është e aftë urazhuvaty të gjitha shtresat e lëkurës dhe nerva. Tjetra, ne shikojmë se pse ka herpes gjenital në buzët e mëdha dhe të vogla seksi simptomat karakteristike dhe karakteristikat e trajtimit.Sores ftohtë mbi buzët gjenitale - shkaqet
Shkaku i infektimit me virusin herpes simplex është transmetimit seksual (gjatë kontaktit vaginal, oral dhe anal) dhe familja (duke përdorur kujdesin personal). Edhe në qoftë se partneri seksual i cili është bartës i virusit herpes simplex, nuk ka manifestime të jashtme, probabiliteti i infeksionit është 50%. Pasi në trupin e një gruaje, virusi mund të ndodhë menjëherë, por vetëm në rrethana të caktuara. Kështu, faktorët që kontribuojnë në paraqitjen e herpesit gjenital buzët gjenitale janë si më poshtë:


 • imunitet të reduktuar, të cilat mund të shkaktohen nga mangësitë vitaminë pranverë, hipotermi, stresi shpeshta, ushtrim të tepruar;

 • Ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksual, e cila ndihmon për të ri-infeksionit;

 • refuzimi i metodave pengesë kontratsetsyy gjatë marrëdhënieve seksuale me partnerë të ndryshëm seksualë rrit gjasat e ri-infeksionit dhe manifestimin e simptomave klinike të virusit herpes simplex. • Labia Herpes gjatë shtatzënisë
  Unë dua të kushtoj vëmendje të veçantë për gratë shtatzëna të infektuar me herpes. Në utero infeksionit të fetusit me virusin herpes ndoshta dëme të rënda në sistemin nervor, lëkurë, sy, dhe vdekje fetale. Probabiliteti i infeksionit intrauterine është mjaft e rrallë (5% e rasteve). Në praninë e herpesit në cik seksual, perineal dhe mukozës vaginale mund infeksioni perinatal (gjatë lindjes, kalimi i fetusit nëpër kanalin e lindjes prekur). Një studim i grave shtatzëna në virusit herpes është një domosdoshmëri, është shoqata e të ashtuquajturave pishtari-infeksioneve. Trajtimi i virusit herpes simplex në shtatzëni kryhet me kujdes të madh vetëm në këshillën e një doktori.


  Simptomat e herpesit gjenital në buzë  Manifestimi i parë klinik i lezioneve herpes janë karakterizuar si fshikëza të vogla të grupuara mbushur me lëngun turbullt. Skuqja mund të gjendet në buzët gjenitale, anusit, mbi kofshët e brendshme. Këto lezione janë të vendosura në sipërfaqe fryrë dhe reddened (lëkurës ose mukozës) dhe shoqërohet me djegie të rënda dhe kruarje. Nyjet limfatike rajonale mund të rritet. Ajo mund të rrisë temperaturën e trupit, dobësi dhe dhimbje të muskujve shqetësuar.  Si për të trajtuar herpes labia?
  Linja e parë Preparatыmy është protyvoherpetycheskye barna specifike antivirale (acyklovir, Zovirax, Valtrex). Ata janë të administruar në kombinim me imunomodulatoreve (timalin, thymogen) dhe vitamina. Kohëzgjatja e terapisë antivirale përcaktuar nga mjeku.
  Në prani të lezioneve në buzët gjenitale përshkruara trajtim lokal. Për të reduktuar inflamacion lokal, kruarje dhe djegie përshkruajnë paste zink, hydrocortisone krem.


  Diagnoza e infeksionit herpes nuk është e vështirë, por trajtimi nuk garanton liri 100% nga virusi, por redukton incidencën e manifestimeve klinike.