Herpesi gjenital në gratë

Në këtë artikull ne do të flasim për këtë sëmundje të pakëndshme si herpes gjenital, shkakton, trajtime dhe parandalimin e herpes gjenital.

Si është herpes gjenital?


Herpes gjenitale është shkaktuar nga virusi herpes simpleks te llojit dytë (quajtur HSV 2). Infeksioni zakonisht ndodh nëpërmjet kontaktit seksual, nga nëna te fëmija nëpërmjet placentës, gjatë lindjes. Gjithashtu, ato mund të transmetohen duke përdorur higjienën personale. Pasi goditur trupin, herpes nuk mbetet për jetën.

Simptomat e herpesit gjenital


Në përgjithësi, që nga momenti i infektimit me simptomat e para të sëmundjes është mesatarisht 10 ditë. Në mënyrë që të diagnostikojnë sëmundje, ju duhet të dini se çfarë ajo duket si herpes gjenital.
Herpesi gjenital tek femrat ka disa simptoma:

 • dhimbje koke;

 • dobësi e përgjithshme në trup;

 • ethe;

 • në zonën gjenitale mund të kruarje, djegie, dhimbje, dhimbjen.


 • Pak më vonë kap në organet gjenitale blisters dhimbshme me të lëngshme brenda (si një të ftohtë në buzë), ka ënjtje. Disa ditë më vonë zbuloi blisters veten, duke formuar erozionit të mbuluara nga crusts. Ky proces në përgjithësi merr rreth dy javë. Kështu, ndryshe nga burrat, gratë shpesh goditi hyrjen në vaginë dhe serbia. Kjo ndodh në qoftë se ju merrni sëmurë herpes parë gjenitale.

  Dukuri e përsëritur e sëmundjes, njolla të bëhet shumë më e vogël dhe ata shfaqen shpejt - brenda disa orëve. Arsyet për ri-shfaqjen e sëmundjes shpesh është reduktuar imunitetin, tepërt vitaminë D (e cila të çojë dhomë me diell për shumë të shpeshta ose një udhëtim në vendet tropikale), stresi, ndryshimet hormonale (abortit, shtatzënisë), lodhje, hipotermi.

  Sa e rrezikshme herpes gjenital?


  Duke parë veten në simptoma të ngjashme, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek për të lehtësuar vuajtjet e tyre dhe trajtimin e hershëm. Gjatë trajtimit, është e rekomandueshme që të refuzojnë seksin. Është e nevojshme për ulcerat normale shëruese dhe për të infektojnë përsëri një partner ose të marrë prej saj. Shkenca e di se virusi herpes sigurtë penetron micropores prezervativin. Kështu, duket se mbrojtur kundër herpes pothuajse nuk e bëri.

  Herpes nisur gjenitale mund të shkaktojnë inflamacion në trup, suppresses imunitet ndaj virusit herpes shpesh të rënda bakteriale infeksionit ose të çekuilibruar microflora organet gjenitale.

  Si për të kuruar herpes gjenital?


  Sot ekziston një vaksinë kundër virusit, ajo duhet të administrohet dy herë në vit, por efikasiteti i kësaj vaksine deri vërtetuar zyrtarisht. Sepse herpes - sëmundje virale, e trajtojnë atë me antibiotikë të padobishme. Për trajtimin e herpes gjenital barnave antivirale përdorura (duke përfshirë vaj të herpes gjenitale bazuar në aciklovir që suppresses zhvillimin e virusit herpes), të cilat janë të prodhuar ne forme pilule, ose në formën e vajrave përdorur në daljen e flluska.

  Sot është një trajtim shumë të zakonshme të përhapjes së herpesit gjenital në mjetet juridike gra popullore. Por efektiviteti i tyre nuk është provuar, pra, nuk ka asnjë garanci për shërim, por rreziku i vetë dëmit trajtimit të paaftë është shumë e lartë. Mos harroni, vetë rreptësisht të ndaluara. Vetëm mjeku mund të jetë një ashpërsia dhe sëmundje adekuat ashpërsia regjim, trajtimi të pahijshme e sëmundjes shpesh bën më shumë dëm sesa dobi.
  Për të qenë të sigurt në shëndetin e tij, mundësisht të paktën një herë në vit për të dhuruar gjak për infeksione të fshehura të tilla si hepatiti, ureplazma, klamidia, trichomoniasis.