Herpes gjenital - Simptomat

Kjo është një sëmundje kronike virale mes njerëzve ndodh shumë shpesh. Blisters pakëndshme në lëkurë ose mucous membranes shpesh kapur në befasi dhe të japë një shumë të trazirave.

Herpesi gjenital në gratë: simptomat


Për të diagnostikuar sëmundjen, ju "E di armikun në fytyrë". Konsideroni shenjat kryesore të herpes gjenital:

 • një nga simptomat e herpes gjenital është paraqitja e flluska të vogla të lëngshme turbullt brenda;

 • para shfaqjes së nxituar, lëkura fillon të kruar dhe ndjesi djegie ndihet;

 • urinim ndjerë itchy dhe ndjesi shpimi gjilpërash;

 • Shenjat e herpes gjenital mund të zgjerohet nyjet limfatike në zonën ijë;

 • simptomat e herpes gjenital mund të jetë ethe të pajustifikuar, dhimbje të muskujve dhe dobësi.


 • Kjo listë e opsioneve themelore, zakonisht manifestohet si herpes gjenital. Ka disa lloje dhe forma të sëmundjes dhe në çdo rast Ka mënyra të ndryshme ekran të jashtëm.

  Si është herpes gjenital?


  Herpes gjenitale - një sëmundje të shkaktuar nga virusi herpes simpleks. Sot ne e dimë se tetë lloje të virusit. Herpesi gjenital shkaktohet nga dy lloje: lloji 1 shkakton lezione gjenitale në 20% të rasteve, pjesa e mbetur 80% është lloji 2. Ndodh që sëmundja është e shoqëruar me dy lloje të njëjtën kohë. Zakonisht shenjat e para të herpes gjenital është 1-lloj dhe shenja të përsëritur janë provokuar e 2.
  Ka tre forma kryesore të sëmundjes. Konsideroni se si është herpesi gjenital çdo variant të sëmundjes.


 • Forma kryesore . Simptomat e hershme të përhapjes së herpesit gjenital janë ënjtje dhe skuqje, shpesh dhimbje në zonën e prekur. Një grua mund të ndjehen ndjesi e kruarje dhe djegie. Ka dobësi, dhimbje koke dhe ethe. Disa ditë filluan të shfaqen flluska tashmë të njohur. Nëse Herpesi gjenital është në buzë, pas shpërthimit të flluska gjatë gruaje urinimit ndjen dhimbje. Fakti që flluskë përfundojë kthehet në një ulçerë që të shërojë brenda dy javësh. Shumica lezione janë fushat e zonën bigëzim, kofshët e brendshme.

 • Formë periodike . Përafërsisht 60% e rasteve virusi përsëri bën vetë ndihet. Këto episode të përsëritura mund të sigurohen. Forma e lehtë nuk duket më shumë se tri herë në vit, formë e moderuar e përsëritjes ndodh rreth 4-6 herë në vit, dhe në raste të rënda, herpes keqësuar muaj. Çdo formë mund të ndodhë arytmychno (me rotacion manifestime të shpeshta dhe të rralla), monoton (periudha të shpeshta) ose gradualisht largohem. Në këtë rast, paraqitja e gruas flluska ndjen dhimbje, urinim jashtëzakonisht të dhimbshme, trazirat gjumit fillojnë në sfond.

 • Atje Forma atipike e sëmundjes . Këto forma ndodhin shuar në formën e inflamacionit kronik të vulvë, cystitis, vulvovaginal ose sëmundje të tjera. Ënjtje mund të jetë mjaft i flluska të vogla dhe shumë të vogla. Shpesh ka të bollshme dhe të vështirë përshtatshme për terapi të bardhë. Fazat e herpes gjenital format atipike konvencionale dalluar lokalizimin e lezioneve. Faza e parë ndikon në vulvë, faza e dytë e virusit ndikon në vaginë, qafën e mitrës dhe uretrës. Faza e fundit e sëmundjes është e karakterizuar nga lezione të shtojca, fshikëz, mitrës. Në këtë rast, një rrezik shumë të lartë të infertilitetit, gruaja shkon rrezikun e kancerit të qafës së mitrës.