Trichomoniasis në gratë

Ndër të gjitha sëmundjet, infeksionet seksualisht të transmetueshme, trichomoniasis (Trichomoniasis) në gratë me besim mban pozitën udhëheqëse. Shkaqet Trichomoniasis është e thjeshtë organizëm - Trichomonas vaginale (Trichomonas vaginalis).

Si është Trichomoniasis?


Trichomoniasis Transferimi zakonisht seksualisht të transmetueshme, por raste shumë të rralla të infeksionit të brendshëm - pas sendet me lagështi të tilla si peshqir. Në shumicën e rasteve, i ashtuquajturi "infeksion në familje" - jo vetëm një manifestim i trichomoniasis kronike zbuluar në kohë, sepse sëmundja mund të ndodhë kohë të gjatë pa asnjë simptomë. Infektuar atë not në pishinë ose në ujë të hapur pamundur. Siç është e pamundur të infektuar me trichomoniasis seks oral ose anal, si Trichomonas jetojnë në një mjedis të lagësht të vaginës.

Simptomet e trichomoniasis në gratë • Herën e parë (javë në muaj), sëmundja është asimptomatike.

 • Pastaj ka të bardhë - shkarkimit bardhë shkumëzuar. Trichomonas vaginalis shkakton ndryshim në microflora vaginale, kështu që nuk është aroma e peshkut kalbur.

 • Për shkak të inflamacion të vaginës ka një ndjesi djegie. Nëse infeksioni goditi uretrës, atëherë nuk siklet gjatë urinimit. Ekziston një ndjenjë e shurdhim në bark.


 • Në disa raste simptomat janë të lehta ose mungojnë.

  Diagnoza dhe efektet e trichomoniasis në gratë


  Për diagnozën e trichomoniasis nevojë për ekzaminim nga një gjinekolog ose dermatolog. Shenja kryesore - aroma e bardhë prishur të peshkut. Kur shihen duke përdorur pasqyrë vaginale zbuluar skuqje dhe ënjtje e mukozës së mitrës dhe vaginës. Diagnoza përfundimtare konfirmohet nga mikroskopi pas shkarkimit nga organet gjenitale.
  Trichomonas vaginalis shkakton mungesë ekuilibri në jetën e microflora e vaginës, duke rezultuar në vaginitis mund të zhvillojnë ose të infertilitetit.

  Trichomoniasis e rrezikshme dhe se çfarë mund të jetë tek përgjojnë brenda Trichomonas dhe patogjenëve të tjera, sëmundjet seksualisht të transmetueshme (IST), të tilla si shkaqet sifilizit zbehtë Treponema. Në këtë rast, të shpëtoj prej sëmundjeve Trichomoniasis lidhura, nuk ka hequr nga Trichomonas nuk është e mundur për shkak Trichomonas STD patogjenët besueshme mbron nga efektet e drogës.
  Edhe pse Trichomoniasis nuk ka efekt patogjene në zhvillimin e fëmijës, ajo rrit mundësinë e parakohe punës dhe këputje e membranave.

  Parandalimi i trichomoniasis në gratë • Menjëherë pas marrëdhënies seksuale duhet të zbrazët fshikëz.

 • Përdorni myrastymyna zgjidhje për trajtimin e organeve gjenitale të jashtme, kofshët e brendshme dhe lëkurën pubike.

 • Në disa minuta për të futur 10 ml myrastymyna nën valahalysche.

 • Pas seksit oral-gjenital ujitur gojë dhe fyt myrastymyna zgjidhje.

 • Përdorni kondom gjatë anale-gjenitale marrëdhënie.


 • Trajtimi i trichomoniasis në gratë


  Për trajtimin e trichomoniasis përdorur një numër i drogës: trihopol, metronidazol, Metrogyl, tinidazole. Trajtimi skemë dhe ilaçe mjeku ka për të përcaktuar, duke pasur parasysh gjendjen e përgjithshme e pacientit dhe sëmundjeve kronike shoqëruese. Kur gjakderdhje çrregullime, sëmundjet e sistemit nervor, si dhe gjatë shtatzanisë dhe laktacionit përdorimin e këtyre barnave është i ndaluar. Nëse sëmundja u shfaq kohët e fundit, trajtimi është i suksesshëm dhe nuk merr shumë kohë. Format kronike të trichomoniasis kërkojnë një trajtim më të plotë dhe afatgjatë, përbërjen e trajtimit përfshijnë edhe barna që rrisin mbrojtjen e trupit - immunomodulators.