Vaginitis jospecifik

Obeziteti - është sëmundje infektive dhe inflamatore të mukozës vaginale, e cila ndodh nën veprimin e patogjeneve oportuniste. Në një tjetër vaginitis jospecifik quhet vaginitis. Kjo sëmundje është më e zakonshme në gratë e moshës riprodhuese.
Trashje mund të jetë specifik dhe nonspecific. Vaginitis specifik për shkak të praninë e infeksioneve gjenitale. Vaginitis jospecifik për shkak të ndikimit të baktereve oportune (Streptococcus, E. coli, Stafilokoket dhe të tjerët).
Vaginitis jospecifik mund të ndodhë në meshkuj.

Shkaqet vaginitis nonspecific


Sëmundja zhvillohet për shkak të ndryshimeve në microflora natyrore vaginale. Microflora vaginal i grave të shëndetshme është e përfaqësuar kryesisht shkopinj prodhojnë acid laktik, të vrarë patogjene të ndryshme.
Zhvillimi i trashje në gratë kontribuojnë:

 • Dëmi Mekanike Mukoza vaginale;

 • sëmundje natyrën infektive;

 • Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve;

 • Mukoza kequshqyerja vaginale;

 • higjiena jo personale;

 • Sëmundje endokrine;

 • reaksione alergjike.


 • Trashje në meshkuj mund të zhvillohet pas kontaktit me një grua vaginitis sëmurë jospecifik.

  Simptomet e vaginitis jospecifik


  Simptomë kryesor është përzgjedhja nonspecific vaginitis.
  Ata mund të jetë i holluar me ujë, purulent, të lëngshme, shkumës. Ata mund të trash me një epitelit të fortë sluschyvanyy, kanë një erë të pakëndshme.
  Në rastin e grave akute vaginitis janë të shqetësuar:

 • ndjesi djegie;

 • kruarje në prag të vaginës;

 • ndjenjë e trishtim, presion, ngrohjes në legen dhe organe gjenitale.


 • Në formën kronike e gruas trashje ndjen dhimbjen e sëmundjes dhe foto do të slurred. Pacientët ankohen për kruajtje, të bardhë, djegie, plagë në të tretën e jashtme të vaginës dhe vulvë.
  Burrat vaginitis kokën manifestuar hyperemia e penisit, djegie dhe kruarje gjatë marrëdhënieve dhe urinimit. Nuk mund të jetë tvorozhysto-mukusit.

  Trajtimi i vaginitis jospecifik


  Nje metode per trajtimin e vaginitis jospecifik të zgjedhur në mënyrë të eliminuar, nëse është e mundur, të çojë në zhvillimin e faktorë sëmundje.

  Pastaj do të vazhdojë për trajtimin aktual të trashje. Çështja e përdorimit të antibiotikëve në çdo rast është vendosur individualisht.
  Pacientët caktuar për të dy trajtim lokal dhe të përgjithshëm. Terapi lokale e sëmundjes në gratë përfshin larjen e vaginës me antiseptics si nitrofural, Myramistin, Dioksydyn. Gjithashtu në vaginë mund të prezantoj qirinj heksykonom, shkopinj me antibiotikë. Gruaja emëruar si droga që normalizuar microflora vaginale.
  Burrat i caktuar antibacterial, kunder kruarjeve, droga anti-inflamator, në formën e banja, ointments, locione.

  Për trajtimin e vaginitis jospecifik përdoret gjithashtu antihistamines dhe imunomodulatoreve. Kursi i trajtimit zgjat 10-15 ditë.