Trashje në gratë

Trashje (ose vaginitis) - inflamacion që ndodh në mukozën vaginale.
Shkaqet e trashje:

 • Trashje në gratë është një nga sëmundjet që mund të transmetohen gjatë marrëdhënieve seksuale. Shkaku kryesor i këtyre infeksioneve vaginale (vaginitis) janë bakteret dhe kërpudhave. Obezitetin është shkaktuar nga baktere siç stafilokokus, Streptococcus, E. coli bakteret; Trichomonas; Klamidia; mikoplazmat; yeasts (p.sh., Candida albicans); viruset (p.sh., virusi herpes).

 • Përveç kësaj, ajo mund të jetë një shkak i mungesës së higjienës personale.

 • Sëmundja shkaktohet nga përdorimi i antibiotikëve, si dhe objektet dhe mjetet futur në vaginë (nëse rezultati i zhvillimit të një reaksion alergjik).

 • Vini re se gratë që vuajnë nga diabeti janë më të prirur për inflamacion të vaginës.


 • Vaginitis Sa e rrezikshme?

  Komplikimet coleitis mund të ndodhë në qoftë se infeksioni përhapet në rreshtim mitrës. Në këtë rast, mund të zhvillojë inflamacion të mitrës, vezoret dhe tubat fallopiane. Në raste të rënda, këto komplikime mund të çojë në shterpësi.

  Simptomet e trashje në gratë


  Simptomet kryesore të trashje përfshijnë:

 • lengjet vaginale;

 • kruhet;

 • ndjesi djegie apo edhe djegia dhimbje në vaginë. • Trajtimi i trashje në gratë e drogës moderne  Trajtimi varet nga shkaku vaginitis. Që nga sëmundje seksualisht të transmetueshme, është e këshillueshme për të trajtuar të dy partnerë seksualë. Duke vizituar gratë antenatale në shpifje bërë për të gjetur shkakun - agjent shkaktar të trashje. Pas marrjes së rezultateve nga mjeku laboratorik mund të telefononi fondet për të ndihmuar në rast.

  Shumica janë emëruar antifungals dhe antibiotikët në formën e tabletave, supozitore, ointments.
  Në kohën e trajtimit të ndaluara douching dhe kontaktit seksual.
  Ju duhet të dini se trajtimi obeziteti është e nevojshme edhe gjatë shtatzënisë. Që fëmija të mund të marrë nënën e infektuar gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes. Megjithatë, gratë shtatzëna nuk janë të caktuar për një numër të antibiotikëve dhe barnave antifungal përdorura brenda. Në të njëjtën kohë, trajtim lokal me ointments ose suppositories zakonisht të padëmshme për fetusin.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore trashje


  Nëse trajtimi ju preferoni një trajtimet më tradicionale, mbani në mend se vaginitis - një sëmundje që mund të shkaktohet nga bakteret e ndryshme, kërpudhave, viruseve, dhe secili prej tyre kërkon antidot e vet. Pra, edhe në qoftë se shoku juaj i ngushtë që vuan vaginitis, douching zierje e kamomil ndihmë, kjo nuk do të thotë se ajo do të ndihmojë për ju.
  Megjithatë, forma e butë e sëmundjes, dhe jo gjatë shtatzënisë, ju mund të provoni një nga recetat e gjysheve tona. • Ajo duhet të marrë 3 lule të mallow, herbs kamomil 5 pjesë, 3 pjesë lisi leh, arre lë 5 copa dhe derdh një litër ujë të valë 2 tbsp. l. përzierje rezultuar. Pastaj kuzhinier për ngrohje të ulët për gjysmë ore, të ftohtë dhe të përdorin për douching.

 • Merrni 1/2 e gjethe delli bar, 1/2 e kamomil. Dy lugë përzierje derdh 1/2 litër ujë të vluar për 1 orë. Përdorimi për douching.

 • Ju do të duhet: leh shelg, Calendula, fara liri, Wort barishte buds Shkumë Shën Gjonit, lisi leh, qese bariu bari-së, rrënjë acaroj, rhizome malësor gjarpër, rose petals. Merrni secili prej këtyre bimëve nga '10, '40 mbushur përzierje e 2 litra. ujë, vlim për 20 minuta. Rezultuar tendosje përzierje dhe përdorimi për douching.


 • Ushqimi për coleitis


  Përveç kësaj, një mjet efektiv që ju ndihmon të shërohen nga kjo sëmundje kanë një dietë të veçantë. Është e nevojshme për të kufizuar ushqime karbohidrate, dhe ushqimet pikante dhe të kripura. Maja pjekje - të përfitojë gjithashtu, veçanërisht në qoftë se shkaku i sëmundjes janë majatë dhe bakteret E. coli.