Atrofik vaginitis - trajtim

Vaginitis atrofik në gratë duket periudhë postmenstrualnom dhe është inflamacion i indeve të vaginës dhe të ndryshojë Mukoza e saj. Në gjinekologji, sëmundja ndodh në 40% të pacientëve. Në mënyrë tipike, vaginitis atrofik manifestohet në 5-6 vjet pas fillimit të menopauzës natyrore ose artificiale.

Shkaqet vaginitis atrofik në gjinekologjiShkaku kryesor i sëmundjes është mungesa e estrogjenit që ndodh si rezultat i plakjes fiziologjike apo shfaqet në një sfond të menopauzës artificiale. Mangësi hormon është shoqëruar me lezione vaginale epiteliale, ulur sekrecionet e vaginës. Gjithashtu, nuk është degjenerimi i mukozës vaginale, thatësi dhe rrit ndjeshmërinë e saj.


Për shkak të ndryshimeve në biocenosis vaginale thyer microflora patogjene, dhe organeve seksuale të brendshme të depërtojnë bakteret, kundër të cilit mund zhvilluar inflamacion të rëndë të mukozës vaginale.

Gjithashtu, paraqitja e kësaj sëmundjeje mund të shkaktojnë akte të shpeshta seksuale, dështimi për të higjienës gjenitale, të veshur me rroba sintetike, përdorni sapun dhe produkte të tjera higjienike me një erë të fortë.

Është e mundur që vaginitis atrofik mund të ndodhë pas lindjes së fëmijës. Kjo është për shkak të faktit se gratë dobësuar imuniteti, ajo ishte jo më shumë se një vit e mujore, që ishte lloj i mosfunksionim menstrual.


Simptomet e vaginitis atrophicVaginitis atrofik zakonisht ndodh pa simptoma të veçanta, kështu që një grua nuk mund menjëherë të vëreni pamjen e sëmundjes. Por ka raste ku sëmundja është përfaqësuar nga karakteristikat e mëposhtme:

 • thatësi vaginale;

 • vulvë kruhet;

 • paraqitja e gjakderdhje të pazakonshme ose të bardhë me një erë të pakëndshme;

 • dhimbje gjatë raportit seksual ose urinimit;

 • skuqje e mukozën e vaginës;

 • urinim i shpeshtë;

 • mosmbajtjeje urinar (në raste të rralla). • Si për të trajtuar vaginitis atrophic?  Nëse një grua është i dyshuar vaginitis atrophic dhe tsytohrama është konfirmuar, atëherë pacienti është caktuar për trajtimin e menjëhershëm të sëmundjes, se ajo nuk e ka fituar kronike.

  Sëmundja trajtohet me terapi hormonale. Në këtë rast, përdorni estrogjenit natyror. Për trajtim më efektiv dhe shërim të shpejtë në mënyrë paralele me terapi hormonale me coleitis atrofik supozitorëve përshkruara vaginale përmbajnë estriol. Gjithashtu, kur një trajtim i tillë ka banja të veçanta të fëmijës. Gjatë trajtimit grua duhet të abstenojnë nga marrëdhëniet seksuale dhe të ndjekin një dietë mjaft të rreptë.  Trajtimi i mjeteve juridike popullore vaginitis atrofik  Sëmundja mund të trajtohet në disa mënyra:

 • Spryntsyuvatysya Daily Calendula pasur supë.

 • Për fyt i vogël i dobët celandine supë pini tri herë në ditë.

 • Për çdo ditë ulur banjot për të përgatitur supë të ftohtë Rhodiola Rosea.

 • Shtrydh lëng e aloe shtupë dhe thith ato që hyjnë në brenda natës vaginë. Procedura duhet të bëhet në zhdukjen e simptomave.

 • Sa për douching zierje duhet të marrë një tretësirë ​​të alkoolit me lule bozhure dhe i holluar në vlerë prej 3 lugë per gallon e ujit.


 • Parandalimi i vaginitis atrophic  Për të parandaluar sëmundje për gratë e moshuara janë të këshilluar për të monitoruar me kujdes higjienës së organeve gjenitale, mos e përdorni produkte higjienike me të forta për t'u ngjyrosur dhe aromatizues aditivëve, shikojnë peshën tuaj dhe të shpëtoj prej kilogram shtesë, nëse ka ndonjë. Dhe, sigurisht, për të monitoruar nivelet e progesterone dhe për të parandaluar rënien e saj në një pikë kritike.