Cervicitin - trajtim

Tservytsytom quhet inflamacion i kanalit të qafës së mitrës. Në mënyrë tipike, provokojnë infeksion sëmundje të transmetueshme seksualisht. Shpesh, inflamacion i kanalit të qafës së mitrës - vetëm një artikull nga një listë e manifestimeve të infeksionit seksuale.

Kanceri i qafës së mitrës cervicitin dhe trajtimi i saj


Së pari, është e nevojshme për të kuptuar saktësisht se cila formë e sëmundjes është i shqetësuar ju. Ka disa opsione të shfaqjes së sëmundjes:

 • Forma akute (infeksion shfaq jo shumë kohë më parë dhe është zhvilluar shumë shpejt);

 • Forma kronike (infeksion në trup erdhi disa kohë më parë, por ajo zhvillohet shumë ngadalë);

 • Forma purulent (kundër inflamacionit në qafën e mitrës formuar zonat purulent);

 • Forma virale (sëmundje-virus, a seksualisht të transmetueshme);

 • Forma bakteriale (infeksion bakterial, ajo shpesh bëhet gonorrea, vaginosis bakteriale).


 • Cervicitin kronike: Trajtimi


  Për trajtimin e këtij lloji të hormonale përdorimit cervicitin qirinj. Që formën kronike ka sosje e shtresës mukozale të qafës së mitrës, ekspertët përdorin trajtim hormonal. Në mënyrë tipike, ky mjekim me estrogjenit. Shpesh sëmundja është e shoqëruar nga erozioni i qafës së mitrës. Në këtë rast, pas trajtimit adekuat anti-inflamator të cervicitin kronike caktojë cryodestruction apo terapi me lazer. Shpesh e përdorur për të trajtuar mjetet juridike popullore cervicitin. Për këtë 15 gr. lisi leh derdh 05 litra ujë të valë dhe vlim për ngrohje të ulët për rreth 15 minuta. Supë është ftohur në 35 ° C dhe kryer vaditje tre herë në ditë. Supë kumak gjithashtu ka anti-inflamator pronave. Ajo mund të përdoret për ujitje ose tampona. Por të jenë të vetëdijshëm se një trajtim i tillë edhe i padëmshëm mund të prishin florën vaginale dhe të shkaktojë komplikime. Jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist dhe e vënë atë në popullaritet.

  Purulent cervicitin Trajtimi


  Edhe të tilla një formë në dukje komplekse, trajtohet me sukses nënshtrohet disa rregullave. Në këtë rast, trajtimi cervicitin pamundur pa përdorimin e antibiotikëve. Gjithashtu përdorimi sulfonamides. Për fat të mirë, kulture patogjene ju lejon të zgjidhni droga më efektive. Nëse arsyeja ishte klamidia, mjeku përshkruan tetraciklina ose doxycycline. Në patogjen virale duhet një ilaç për të rritur sistemin imunitar. Përveç drogës themelore shpesh ofrojnë pacientit shtesë bazuar në kamomil apo Calendula.

  Trajtimi i cervicitin jospecifik


  Emri do të thotë se sëmundja vыznano ndryshojnë microflora normale të vaginës dhe nuk ka lidhje me infeksionet seksuale. Më shpesh, ky opsion është i rrjedhës së sëmundjes është pasojë e vaginosis bakteriale. Mjeku do të përshkruajnë trajtim të vetëm pas mbjelljes, pasi cervicitin patrajtuar në këtë rast, do të thotë restaurimin e microflora.

  Trajtimi i cervicitin gjatë shtatzënisë


  Mos harroni se para se të shkojnë te mjeku, ju duhet të marrë një test shtatzënie. Pastaj specialist do t'ju përshkruajnë një trajtim cervicitin sigurt. Me antibiotikët emërojë më të sigurta, për shembull, sumamed. Nëse shkaku i inflamacionit ishin klamidia, specialisti mund të përshkruajnë tetracyclines, quinolones grup i drogës apo azalides. Pas zbutur inflamacion akut i vaginës parashikuar chlorophyllipt zgjidhje të përpunimit ose dimexide. Mbi të gjitha, trajtimi i cervicitin qafës së mitrës kryer tërësisht, me nevojën për të trajtuar gruan dhe partner për të parandaluar rikthim.