Cervicitin kronike

Cervicitin - një sëmundje shumë e zakonshme femra. Shpesh ajo ndikon gratë që janë të moshës riprodhuese. Inflamacion i mukozës së mitrës, domethënë tservytsytom ajo quhet, nuk është një sëmundje e pavarur. Kur ndezi gjitha vaginë cervicitin dhe vaginitis gjinekologu diagnoza.
Ka dy forma cervicitin: endocervicitis kur ndezi pjesën e jashtme të mitrës dhe hapësirës përreth saj, dhe эkzotservytsyt në të cilin viruset dhe bakteret depërtojnë thellë me rrezikun e infektimit në mitër vetë. Në fazat e hershme cervicitin pothuajse i padukshëm, vijnë aq shpesh për mjekët femrat me formë kronike të sëmundjes.

Pse është atje cervicitin?
Ndër shkaqet më të zakonshme të cervicitin kronike vlen të përmendet seks të pakontrolluar, metodë kontraceptive pa rekomandimin e mjekut, lindjes së vështirë me të çara, të gjatë veshur spirale dhe sëmundjeve ngjitëse seksuale. Shpesh atje në erozioni cervicitin, mëllenjë. Shfaqja douching e tij mund të provokojë podmyvaniya shumë të shpeshta. Patogjenët cervicitin - gonokoku, klamidia, Trichomonas, Streptococcus, E. coli dhe Pseudomonas. Nëse një grua në trup është virus herpes, ajo është gjithashtu në rrezik.

Shenjat dhe simptomat e cervicitin
Siç është përmendur tashmë, sëmundja zakonisht ndodh pa asnjë simptomë. Vetëm kur simptomat kronike cervicitin tashmë janë të dukshme: purulent shkarkimin verdhë, të bollshme apo diktim pas raportit seksual, djegie dhe kruarje të vulvë, dhimbje gjatë dhe pas seksit. Gjinekolog gjithashtu vë në dukje qafën e mitrës fryrë. Vërejtur shenjat e cervicitin kronike, mos hezitoni për të vizituar një gjinekolog.
Injorimi cervicitin kronik (me ose pa rëndim) çon në komplikime. Nëse kaloni ndezjen në tubat fallopiane apo mitër, kërcënimi i infertilitetit është mjaft i madh. Fakti formuar gjatë spikes inflamacion nuk i japin lëvizje vezë përpara. Edhe nëse fekondimi ndodh, shtatzënia do të jenë ektopike. Cervicitin gjatë shtatzënisë - një abort, shpërndarjen parakohe apo infeksion intrauterine të fëmijës nga një virus që të çon në dëmtime të papajtueshme me jetën.

Metodat e trajtimit cervicitin


Pas diagnozës, mjeku do të përshkruajnë në detaje se si për të kuruar cervicitin kronike dhe të privojnë një grua të shqetësimit. Para kësaj, nëpërmjet analizës së një shtupë prej vaginës dhe mitrës do të zgjidhet me antibiotik më të mirë. Zakonisht gjinekologë rekomandoj me antibiotik për të marrë vitamina të veçanta dhe të bëjë protargol drogës douching.
Ndoshta ju keni dëgjuar për efektivitetin e fizioterapisë. A është e mundur për të kuruar electrophoresis kronike cervicitin? Kurë, për fat të keq jo, por për të lehtësuar simptomat akute, kjo procedurë i ndihmon për të përballuar.

Trajton cervicitin dhe popullore kronike mjetet juridike që janë përdorur kryesisht për douching. Supë tansy, yarrow, i urtë, butë, dëllinjë dhe i urtë ndihmuar të heqin qafe e kërpudhat. Efektiviteti i bimëve në cervicitin virale nuk është provuar, por një kurs i antibiotikëve, e kombinuar me mjete popullore nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj.
Parandalim
Për të zvogëluar rrezikun e cervicitin, të refuzojë marrëdhëniet konfliktuale, abortin, rregullisht vizitojnë gjinekologun dhe të fillojnë trajtimin menjëherë pas shenjave të para paralajmëruese. Mos harroni, vetë-neglizhimi dhe cervicitin është e rrezikshme për shëndetin tuaj.