Adnexitis kronike - simptomat dhe trajtimi

Adnexitis kronike është një inflamacion i uterusit, i cili zhvillohet kur forma akute e patologjisë nuk është nënshtruar koha e trajtimit. Prandaj, për të parandaluar kalimin në adnexitis kronike, gratë duhet të dini simptomat, sipas të cilit dhe të përshkruajnë trajtim.
Cilat janë shkaqet kryesore të adnexitis?
Në këtë gjendje, muskujve dhe mukozën e tubave fallopiane të humbasin funksionet e tyre fiziologjike. Si rezultat, vendi i lezioneve formuar ind lidhës, ngjitet mund të zhvillojë pengim të tubave fallopiane. Shpesh, ky lloj i plumbit ndryshim në inflamacion në epididymis, pamja e të cilëve, të shkaktuara kryesisht nga klamidia. Në mënyrë tipike, kjo nuk është agjent shkaktuar zhvillimin e një pasqyrë të qartë klinike. Kjo është arsyeja pse shumë gra për një kohë të gjatë nuk ka shkuar te mjeku, duke rezultuar në sëmundja bëhet kronike.

Gjithashtu, shkaqet e adnexitis kronike janë:

 • Mycoplasma;

 • herpes simplex virus tipit 2;

 • gonococci.


 • Si në mënyrë të pavarur të përcaktuar praninë e sëmundjes?
  Patologji kronike e karakterizuar nga alternuara në faza të rregullta intervale prej acarimit dhe faljen. Shkaktojë rikthim është hipotermi shpeshtë, lodhje, stres.
  Simptomat kryesore që tregojnë praninë e adnexitis kronike në trup të grave janë:

 • dhimbje të forta të lokalizuara në bark të ulët, të cilat shpesh japin anusit;

 • cikli menstrual;

 • përsëritur vaginale karakter shkarkimi purulent;

 • ethe;

 • përçarje e funksionimit normal të ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemeve urinar.


 • Pra, dhimbje, ethe, prania e sekrecioneve janë shpesh shenjat e fazës akute adnexitis kronike. Simptoma të tilla ndodhin jo më shumë se 1 javë, pasi që sëmundja vdes poshtë, dhe gruaja duket se ajo është shëruar.
  Si trajton adnexitis kronike?
  Para adnexitis trajtojnë kronike, gruaja mbahet sondazheve të shumta. Vetëm pas identifikimin e shkaqeve të sëmundjes, trajtimi është përshkruar.

  Procesi terapeutik është tërësisht e varur në atë patogjen shkaktuar patologji. Prandaj lëshojnë antimicrobial, anti-inflamator terapi, immunomodulatory.
  Pra, nëse adnexitis kronike të shkaktuara nga COCCI patogjen, për trajtim të përshkruara antimicrobials dhe antibiotikët e saj.
  Pas të gjitha inflamacion hequr, një grua e përshkruar fizioterapi (ultratinguj, vibruese, electrophoresis, etj). Edhe punë të shkëlqyer me manifestimet e banjot kronike adnexitis baltë dhe ujërave minerale. Trajtim i tillë është kryer në një vendpushim, dhe vetëm kur trajtimi patologji kryesor kanë kaluar.

  Kështu, kur trajtimi në kohë dhe trajtim, gruaja zakonisht nuk përballen me një formë kronike të adnexitis. Prandaj, në mënyrë që të mos kandidojë sëmundje, kur dhimbjet e parë dyshimta barkut apo shkarkimin, gruaja duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj. Diagnoza e hershme mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e trajtimit të kësaj sëmundjeje dhe për të parandaluar kalimin e saj në formën kronike. Gjithashtu, me diagnozën e hershme dhe trajtimin e duhur, ka të ngjarë që shtatzënia e shumëpritur, për të cilën është adnexitis pengesë, të gjitha që do të vijnë.