Metritis kronike

Metritis e quajti procesin inflamator që ndodh në indet e muskujve të mitrës. Kjo zakonisht ndodh si pasojë e endometritis - inflamacion në rreshtim të mitrës.

Metritis: Shkaqet


Ka metritis infeksion dhe origjina pa mikrobe. Shkaku më i zakonshëm i metritis infektive janë E. coli, streptokokeve, Stafilokoket, Mycoplasma, difteria bacil, bakteret anaerobe, Mycobacterium tuberculosis. Patogjene të hyjë në mitër gjatë menstruacioneve, lindjes patologjike dhe abortit. Përveç kësaj, parakushte për zhvillimin e metritis janë të dhëna në kontraceptivëve mitrës, hipotermi, imunitet të ulët, sëmundje akute infektive (bajame, tuberkulozit), stagnimi në legen.

Metritis: simptomat


Shenjat e metritis janë:

 • ethe;

 • dobësi;

 • dobësi;

 • dhimbje koke;

 • mungesa e oreksit;

 • dhimbje barku;

 • cikli menstrual;

 • i lëngshëm, i kalbur ose purulent shkarkesë nga trakti gjenital;

 • gjakderdhje mitrës të vëllimit të madh.


 • Fillimisht, sëmundja ndodh akute me ethe, dhimbje të mprehtë në bark, humbja e fuqisë dhe purulent shkarkimin nga trakti gjenital. Mitrës ashpër dhimbshme, zgjeruar në madhësi. Në qoftë se koha nuk ka marrë trajtimin e nevojshëm, atëherë pas dy javësh metritis bëhet fazë kronike. Metritis kronik karakterizohet nga dhimbje në kryqe dhe bark të ulët, Muco-purulent belyamy dhe gjakderdhje mitrës. Inflamacion kronik zvogëlon në masë të madhe cilësinë e jetës së grave, përfshin një çrregullim të funksionit seksual dhe infertilitetit kërcënuar. Në marrjen në pyetje mjeku i tha struktura vula e trupit dhe të qafës së mitrës. Për vendosjen e diagnozë të saktë duhet të përjashtojë një shtatëzani të mundshme.

  Kronike kanceri metritis: Trajtimi


  Baza e trajtimit të metritis kronike mitra janë metodat për qëllim kryesisht në rikthimin e mbrojtjet e trupit. Gjerësisht e përdorur metodat e fizioterapi, elektroforezë kripërat e magnezit, jod, zink, baltë. Rezultate shumë të mira jepen si trajtim me Leeches - hirudotherapy. Përdorimi i Leeches medicinale ndihmon imunitetit të rritur, pasurojnë gjakun me oksigjen, i jep vyrotsydnыy dhe efekt baktericid. Nëse metritis kronike shënuar ciklit menstrual, trajtim hormon shtesë.