Endocervicitis kronike

Endoservicitis - një sëmundje mjaft e zakonshme e grave, e cila është një inflamacion i rreshtim të kanalit cervikal dhe mitrës.

Arsyet endotservitsita


Shkaku e inflamacionit është një infeksion që përhapet në trupin femëror. Endoservicitis mund të shkaktojë infeksione, infeksionet seksualisht të transmetueshme (klamidia, gonokoku, Trichomonas) dhe Mycoplasma, Staphylococcus, Streptococcus, E. coli, të paktën - viruset dhe kërpudhave të gjinisë Candida. Rrit rrezikun e lëndimit dhe të provokojnë infeksion të mitrës (thyerje gjatë lindjes, microtrauma në abort, vendosjen e pajisjes intrauterine, etj). Patogjene, kundër të ulët në këtë apo arsye të tjera totale dhe (ose) imunitetin lokale, duke çuar në zhvillimin e endotservitsita akute.

Është e rëndësishme që të njohin endocervicitis akute dhe të fillojnë trajtimin, si ajo tenton të rrjedhin shpejt kronike. Shkaqet e endotservitsita kronike përveç formë të patrajtuara akute të sëmundjes, mund të ketë sëmundje të tjera kronike (vaginitis, endometritis, etj). Provokojnë endotservitsita kronike gjithashtu mund përdorimi i pavend i kontraceptivëve hormonal.

Endocervicitis Sa e rrezikshme kronike?


Sigurisht zgjatur, pa trajtimin e duhur, mund të çojë në pasoja të tilla endocervicitis pakëndshme dhe të rrezikshme, si hyperplasia thellë dhe ndryshimet degjenerative në indet e qafës së mitrës, formimin e cysts.

Simptomet e endotservitsita kronike


Simptomat Endotservitsita në fazën akute varet nga lloji i agjent shkaktar. Për shembull, endocervicitis shkaktuar nga gonokoku, ka një pamje të veçantë klinike dhe zakonisht diagnostikuar me sukses në fazën fillestare. Një etiologji endocervicitis chlamydial, në të kundërt, bëhet fillimisht në formën fshirë dhe, la dalluar në fazën e parë, procesi bëhet kronike.
Në pacientët endoservicitis kronike zakonisht ankohen nga simptomat e mëposhtme:


 • jokarakteristike mucous, qelb ose shkarkimit të lëngshme nga trakti gjenital, të cilat mund të jenë të dyja të mëdha dhe të vogla për numrin;

 • topit tërhequr dhimbje në bark dhe mbrapa.


 • Ankesat e tjera, të tilla si dhimbje gjatë urinimit apo cramping dhimbje mitrës mund të tregojë zhvillim sëmundje shoqëruese (uretriti, endometritis, etj).
  Në ekzaminim gjinekologjik për endotservitsita mund të tregojë ënjtje dhe skuqje e qafës së mitrës, hypertrophy e saj. Diagnozë të saktë të endotservitsita kronike mund të bëhet si rezultat i ekzaminimit me ndihmën e pasqyra, kolposkopisë, Citologjia, studimi bakteriale e shkarkimit (swabs vaginale të bëjë të mundur për të përcaktuar llojin e patogjen dhe caktojë trajtimin optimale).

  Trajtimi i endotservitsita kronike


  Të endotservitsita trajtimit skemë zgjedhur mjekun dhe varet nga lloji i patogjen dhe sëmundjes fazë. Emërohet terapi komplekse, që përfshin:

 • marrjen agjentët antibacterial ose antifungal (në varësi të llojit të patogjen) - të dyja brenda dhe në nivel lokal;

 • marrjen immunomodulators - për të rritur imunitetin e përgjithshme dhe vendore;

 • Mjetet enzimatike - për të parandaluar zhvillimin e dysbiosis;

 • Procedurat lokale (të vlefshme vetëm në fazën kronike, procesi zatuhshem inflamator): tamponin, banja vaginale, douching;

 • fizioterapi, terapi lazer dhe elektroforezë;

 • marrja e vitaminave;

 • në hypertrophy rënda mjeku i qafës së mitrës mund të përshkruajnë trajtim kirurgjik: prerje të pjesshëm të qafës së mitrës.


 • Ka shumë mjete popullore Trajtimi endotservitsita në shtëpi. Për shembull, swabs e vajrave buckthorn detit me aplikimin e përditshme për 2 javë, të nxitur shërimin e vendeve të përflakur mukozale. Në të vërtetë, mjekësi tradicionale shpesh ndihmon për të shpejt të kuruar shumë sëmundje. Por gjëja kryesore duke përdorur mjetet juridike popullore - është që të koordinojë zgjedhjen e tyre të mjekut dhe vetëm shtesë, nuk zëvendësojnë ata të caktuar terapi specialist.