Fizioterapia në gjinekologji

Fizioterapia është një nga komponentët më të rëndësishme të parandalimit dhe trajtimit të problemeve gjinekologjike. Procedurat me karakter fizioterapi, jo vetëm më të efektshme, por minimalisht të rrezikshme për trupin e femrës. Kjo është arsyeja pse terapi fizike është përdorur shpesh jo vetëm si një ndihmë, por si një mjet kryesor të trajtimit të sëmundjeve gjinekologjike.
Aktualisht, më të përdorura në gjinekologjisë fizioterapi tillë: përdorimi i fushave elektrike dhe magnetike, furnizimi elektrike, përdorimi ultratinguj, trajtimit të lehta (phototherapy) dhe masazh dorë. Shpesh e përdorur në gjinekologjisë fizioterapi lazer që lejon për të eliminuar inflamacion, anestezinë, rrisin rigjenerimin e indeve.

Fizioterapia në gjinekologji emëruar sipas kushteve të mëposhtme:

 • Trajtimi tonik për Gjinekologjike;

 • Rehabilitimi pas curettage abortit dhe endometrium;

 • në përgatitje për gratë shtatzëna që kanë në abort kaluar spontan abort apo humbur;

 • për të përgatitur endometrium para IVF;

 • inflamacioni kronik i uterusit;

 • kur infertilitetit, pengim Tubali.


 • Fizioterapia në obstetrikë dhe gjinekologji


  Fizioterapia mund të përdoret edhe gjatë shtatzënisë (nëse mjeku do të përshkruajnë një trajtim) dhe pas lindjes. Gjatë shtatzënisë, terapi fizike mund të përdoret për të trajtuar toksikoz hershme, kërcënuar abortin për shkak të tonin e lartë e mitrës. Pas fizioterapi lindjes për të ndihmuar të zvogëluar gjasat e inflamacionit, shpejtësi shërimin e qepje, shëruar nipples plasaritur dhe mastitë.

  Fizioterapia në magnet gjinekologjike


  Terapi magnetike - trajtim fizioterapi, e cila është përdorur shpesh për të trajtuar inflamacion në gjinekologji. Në këtë rast trupi i gruas ndikon ulët frekuencave fushë magnetike, e cila është krijuar artificialisht, dhe për këtë arsye mund të jetë e ndryshueshme apo konstante, pulsojnë (të përhershme) ose të vazhdueshme të ulët - apo të lartë. Frekuencë të ulët fushë magnetike lejon për të përshpejtuar oksidimi dhe reduktimin reagime në qelizat, përmirëson qarkullimin e gjakut. Përveç kësaj, fusha magnetike mund të zvogëlojë dhimbjen, të sigurojë veprim anti-inflamator, të zvogëlojë ënjtje të indeve, të stimulojë proceset rigjeneruese.

  Fizioterapia në gjinekologji në solderings


  Procedura fizike terapi kryhet pas operacionit, duke lejuar te parandaluar formimin e mbështjelljes në sistemit riprodhues femëror. Shpesh kur solderings përshkruara fizioterapi për lehtësimin e dhimbjeve nga mbështjelljes.

  Fizioterapi SMT në gjinekologji


  Fizioterapi SMT, që përdorin rrymat sinusoidale moduluar, shpesh përdoret në gjinekologji. Thelbi i kësaj metode është që të përdorin një aktuale dobët rotacion që ndikon muskujt dhe nervat, refleks heq dhimbjen, rrit rrjedhjen e gjakut periferik, përmirëson ushqyerit e indeve, stimulon rritjen e enëve të gjakut të reja. SMT metodë përdoret në gjinekologji për të eliminuar çrregullimet funksionale dhe proceset inflamatore.

  Fizioterapia në gjinekologji në varfëri


  Kur terapi fizike infertilitetit mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në organet e legenit, të eleminuar dhimbjet nga mbështjelljes në tubat fallopiane që mund të shkaktojë shterpësi. Pas operacioneve për të eliminuar shkaqet e infertilitetit fizioterapi do të arrijë rezultate më të mira shërim, restaurimit. Përveç kësaj, ajo heq dhimbjen dhe parandalon ngjitet formojnë.
  Kështu, fizioterapi në gjinekologji - gjë që nuk duhet të refuzojë nëse nuk ka contraindications.