Fibroadenoma e gjirit - Trajtimi

Fibroadenoma i gjirit i referohet tumoreve beninje. Nëse kjo sëmundje është përhapja kryesore e indit lidhor dhe gjëndrave. Fibroadenoma është më e zakonshme në gratë e moshës riprodhuese, zakonisht 30 vjet. Sizes fibroadenoma shpesh i vogël, rreth 1 cm.
Mundohuni të kuptoni se si të trajtojnë fibroadenomas e gjirit, dhe çfarë metoda janë më të efektshme.
Trajtimit
Trajtimi i fibroadenoma gjirit varet nga madhësia e arsimit. Nëse tumoret më pak se 1 cm në diametër, shpesh është thjesht të vëzhgojë, pa përdorur për kirurgji. Në këtë rast është e nevojshme mammologist vëzhgimi 1 në çdo 3 muaj, dhe i nënshtrohen ultratinguj gjirit të paktën dy herë në vit. Dhe më të mirë të të gjitha sjelljes shpuese arsimit biopsi për të parë nëse neoplasms sigurisë. Pastaj periodikisht të shfaqen në mënyrë të kontrolluar rritjen e fibroadenoma.

Operacioni në prani të fibroadenoma gjirit treguar në rastet e mëposhtme:

 • Dyshimi se tumoret mund të jenë malinje. Mendoni se ajo shkakton konturet rënda pabarazinë e tumorit, ndërsa duke u përpjekur për të lëvizur pasurive të patundshme dhe rritje të dendura në indet përreth, prania e ënjtje, ulcerat dhe ndryshime të tjera në lëkurë mbi arsimin.

 • Madhësia fibroadenoma se 1cm.

 • Rritja e shpejtë e fibroadenoma, trajtim konservativ i paefektshëm.

 • Planifikimi shtatzënisë. Është e njohur se gjatë shtatzënisë ndryshon hormonet në mënyrë të konsiderueshme. Dhe çdo ndryshim në nivelin e hormoneve mund të ndihmojë në uljen e një fibroadenoma, dhe të nxitur rritjen. Dhe duke pasur parasysh se gjatë shtatzënisë, gjinjtë "përgatitur" për të laktacionit dhe rritje në madhësi, e fibroadenoma dhe gjithashtu do të rritet.


 • Largimi i fibroadenoma e gjirit dy mënyra. Përdorni procesin e duhur të parë të dyshuar të kancerit. Ky ushtrim hequr tumore nga gjiri. Metoda e dytë është që të nxjerrë vetëm formimin e tumorit, ndërsa fibroadenomas si "vyluschuyut" me indet përreth. Ky lloj i kirurgjisë është më shpesh përdoret konsiderohet si një nga operacionet më të zakonshme në gjëndrrat e qumështit.
  Aktualisht duke u zhvilluar trajtim fibroadenoma duke përdorur teknologjinë lazer.

  Për fat të keq, heqja e fibroadenoma nuk mund të garantojë shërim të plotë. Shpesh formacione të tilla shfaqen përsëri. Pra, pas një kurë të dështuar fibroadenomas gjirit kanë nevojë për mbikëqyrje periodike dhe kontrollin e kancerit nga ultrazërit.

  Fibroadenoma e gjirit dhe mjekësi tradicionale


  Folk fibroids trajtimin e kancerit të gjirit nuk është njohur nga mjekësia zyrtare. Dhe për arsye të mirë, kjo është tumoret beninje mund përfundimisht të shndërrohet në kancer. Në këtë drejtim, edhe në qoftë se ju vendosni për të trajtuar metodat popullore ende mos harroni të vizitoni mammologist. Kjo do të lejojë kohë të vini re ndryshime vogël në strukturën e tumoreve dhe për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve më të rënda.

  Nga ilaçet tradicionale të përdorura bimor të ndryshme që janë në gjendje të ndikojnë në hormonet. Aplikoni një takim me alte, jamball, kopër, karamele mente, pelin dhe bimë të tjera. Vini re se çdo organ është individuale, dhe në disa terapi bimor është e dobishme, ndërsa të tjerët, në të kundërtën, rritjen e edukimit. Në çdo rast, resorption plotë i fibroadenoma pas terapisë konservatore nuk duhet të llogarisë.