Uretriti në gratë - Trajtimi

Uretriti - është një sëmundje e zakonshme që është i shoqëruar me inflamacion të uretrës, që uretrës. Ajo prek meshkujt dhe gjithashtu edhe gra. Ndarë në urethritis joinfektive shkaktuar nga streptokokut, E. coli ose Staphylococcus, dhe infektive, e cila provokoi Gardnerella dhe gonokoku.
Uretriti mund të merrni të sëmurë çdo grua. Kjo ndodh më shpesh në kontakt intim. Për më tepër, periudha e inkubacionit mund të jetë deri në disa muaj dhe, pasi simptomat janë të mungojnë. Kur do të jetë dhimbje, djegie gjatë urinimit, me bollëk shkarkimi slyzystopodobnыe purulent nga uretrës e ngjyrës blu-jeshile dhe një erë të urryer, kjo do të jetë dëshmi e pranisë së urethritis.

Nëse ju injorojnë këto simptoma, atëherë pas një kohë ata janë zhdukur, por kjo nuk do të thotë se uretriti në fund u tërhoq. Trupi ishte në gjendje për të shtypur inflamacion, por pas një farë kohe do të ketë më shumë probleme serioze, madje edhe shterpësinë. Kjo është arsyeja pse trajtimi i urethritis në gratë është e detyrueshme.
Trajtimi i urethritis
Gjëja e parë që bëni - për të parë një urolog, gjinekolog, si më parë për të trajtuar uretritin në gratë, ne duhet së pari të identifikuar agjent shkaktar i sëmundjes. Pas zgjedhjes pacientët antibacterial drogës zakonisht nuk janë dërguar në spital. Ky është një parakusht në praninë e komplikimeve të rënda septike dhe urethritis tipike të femrave kërkon trajtim në shtëpi për disa javë ose edhe ditë nëse formën e dritës.

Uretriti kronike
Kur kontakt seksual me një person uretritin pacientëve, mukoza të shëndetshme njeriu është një numër i vogël i mikroorganizmave. Nëse sistemi imunitar është në rregull, simptomat që ju shihni, por agjenti nuk do të shkojnë larg. Për veten e tij, ai do të dinë më vonë kur hipotermi prisni, ftohjet apo infeksione të tjera. Pastaj vjen koha për trajtimin e urethritis kronike që shumë më e vështirë. Forma kronike është karakterizuar në atë që nga momenti i urethritis infeksionit për të apeluar në një specialist mund të marrë vite.

Ndryshe urethritis akute, kronike trajtim më të vështirë dhe të zgjatur. Kështu, uretriti kronike në gratë kërkon drogës trajtim të tilla si antibiotikët, antifungal dhe mjeteve ymmunoterapevtycheskymy. Ndonjëherë sëmundja është aq e drejtuar që ngushton uretrës dhe duhet bouginage.

Mjetet juridike popullore për urethritis


Vetëm theksohet se trajtimi i mjeteve juridike popullore uretritin - nuk është trajtimi kryesor dhe ndihmëse. Në kombinim me antibiotikë dhe droga antibacterial, ata mund të përshpejtojë shërimin dhe të lehtësojë simptomat e pakëndshme. Kështu, nga djegia dhe thumbues ndihmojë një gotë me supë me lule gëlqere gjatë natës (2 lugë lule gëlqere në 2 gota ujë të valë). Ka një infuzion të ngjashëm efekt lule lule misri (florets 1 lugë çaji në 1 filxhan ujë të vluar, por duhet të insistojnë orë). Pini këtë infuzion duhet të jetë tri herë në ditë (2 lugë, mundësisht para se një vakt).

Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë rrush pa fara dhe lëng karrota janë Kastrati dhe majdanoz. Ato përmbajnë substanca me pronat e të dobishme për urethritis.

Uretriti Parandalimi


Më efektive për parandalimin uretriti - është i organizuar seks. Nëse përmendja partneri probleme urinimi, të përpiqet të shmangë marrëdhëniet intime me të, për të konstatuar shkaqet.
Nëse për disa arsye ju duhet të veshin kateter të gjatë në uretrës, duhet të marrë antibiotikë si parandalim, i cili do të rekomandojë një mjek.

Mirëmbajtjen bazë parandaluese do të ju ndihmojë të shmangur një sëmundje të tillë të rrezikshme që sjell shumë të ngushtë dhe probleme të tjera.