Çarje në buzët gjenitale

Çarje në buzët gjenitale - fenomen mjaft të pakëndshme, në mënyrë të shpejt dhe përgjithmonë të merren me atë duhet të qartësojë çështjen.

Çara në buzë të vogla dhe të mëdha gjenitale - shkakton: • Sëmundje infektive. Kështu ka thatësi gjymtimi gjenital dhe parehati konstante. Ndonjëherë zonat e prekura ka ngjeshur ind (skuqje), ose anasjelltas, lëkurë të zbehtë.

 • Mungesa e estrogjenit. Çrregullime hormonale - armiku më i keq i lëkurës, jo vetëm në fytyrë. Prodhimi i ulët i hormoneve seksuale femërore të çon në një mungesë të vitaminës E në trup dhe humbja e qelizave lagështi të epidermë dhe mukozës. Si rezultat, të ndjeshme dhe të hollë peresushuyetsya lëkurës, dhe ka të çara në organet gjenitale femërore.

 • Higjienës personale të pamjaftueshme apo të tepruar. Nëse shkarkimi higjiena e pamjaftueshme vaginale dhe të urinës mbetet në lavanderi janë të dizajnuara për kulturat riprodhimi coccoid dhe kërpudhave. Kështu, patogjene depërtojnë djerse dhe gjendra dhjamor, duke shkaktuar inflamacion dhe dëme të indeve.

 • Infektimi parazitare. Parazitëve që race në organet gjenitale femërore, sekretojnë produkte metabolike që janë korrozive të lëkurës, duke kontribuar në tharje të saj dhe plasaritje.

 • Reaksione alergjike. Përdorni rroba bërë e materialeve artificiale, Moisturizers dhe kozmetikës me Parabens intime shpesh shkakton alergji. Përveç kësaj, ajo mund të shkaktojë dylli për heqjen e flokëve ose mjete të tjera për të hequr flokët në zonat intime.

 • Diabetes. Kjo arsye është mjaft e rrallë, por çrregullime endokrine në diabeti mund të shkaktojë indet mukoze të thatë dhe plasaritje.

 • Shkatërrimi fungale (candidiasis). Mëllenjë pa trajtimin e duhur të zhvillohet në sëmundje më të rënda infektive, promovimin riprodhim organizmave coccoid.


 • Nëse ka edhe skuqje dhe thatësi e labia, arsyet mund të jetë shumë e thjeshtë:

 • Rondelet e përditshme;

 • mjet higjienike që thaj lëkurën (sapun, shkumë, xhel);

 • fshin;

 • Brendshme bërë nga materiale sintetike;

 • djersitje të tepruar;

 • lengjet vaginale;

 • urinë për të brendshme;

 • Medikamente lokale (ointments, krem), etj


 • Shkaqet e çara mes labia


  Vulvë - një zonë në mes të mëdha dhe të vogla lip gjinisë, vendin e dele. Dëmtimi Vulvë karakterizuar në rastet e mëposhtme:

 • Pezmatimi i natyrës infektive.

 • Vaginë dysbiosis ose zorrët.

 • Transmetueshme seksualisht sëmundjeve.


 • Kjo çarje në vulvë të shoqëruar me skuqje dhe djegie të vazhdueshme, sidomos gjatë zbrazjes së fshikëzës.

  Çarje në buzët gjenitale - trajtim


  Në qoftë se faktorët përcaktues janë sëmundjet infektive apo virale, trajtimi i tyre duhet të bëjë së pari. Përkundrazi, gjinekologu do të përshkruajnë antibiotikët në nivel lokal dhe për administrim oral. Në këtë trajtim të përfshijë përgatitjet antiseptik në formën e supozitorëve dhe tableta vaginale.
  Shkatërrimi fungale e këshillueshme për të trajtuar antihistamines ndërsa restaurimin e microflora vaginale. Zbatohen edhe drogë tonik për të mbështetur imunitetin dhe vitamina.

  Dysbiosis vaginal (dysbiosis) kërkon lehtësimin inflamacion dhe eliminimin e patogjeneve koloni coccal. Është e nevojshme për të përdorur drogë me kultura të gjalla e Lacto - dhe byfydumbakteryy.
  Shkaqe të tjera të çara në seks buzët kërkojnë vetëm të ndryshojë ose rregulla të sakta të higjienës personale dhe ndoshta të ndryshojë rrobat dhe duket kozmetika markë.