Grass celandine - përdorimi në gjinekologji

Fakti se disa bimë kanë pronat medicinale, i njohur për shumë njerëz, përveç ky fakt është konfirmuar nga kërkimet shkencore dhe praktikë mjekësore. Një shembull i mrekullueshëm i përdorimit të gjerë të celandine në gjinekologji.

Përdorimi i celandine në gjinekologjiCelandine - branched bimë që i takon familjes së lulekuqe, i thjeshtë, kështu që rritet kudo nga maji deri në mes të shtatorit, blooms dhe dha fryt disa herë në verë.
Që nga kohët e lashta femrat përdoren për qëllime mjekësore, duke përfshirë sëmundjet e ndryshme të sistemit riprodhues.

Perdorimi i bimeve celandine në gjinekologji për shkak të veprimit të saj antimikrobial dhe anti-inflamator. Kohët e fundit demonstroi aftësinë e bimëve për të ndaluar rritjen e tumoreve të kancerit.
Zakonisht përdoret në gjinekologji pronat medicinale celandine pjesë ngritur e cila përmban shumë alkaloide, flavonoids, acide organike, substanca të hidhura dhe rrëshinor, vajra esenciale, vitaminë C dhe carotene.

Përdorimi i celandine tretësirë ​​në gjinekologjiTretësirë ​​e celandine dhe qirinj në bazë të saj janë përdorur me sukses në gjinekologji, si në kombinim me droga të tjera, ose veç e veç për të trajtuar mëllenjë, vaginitis, inflamacion të rreshtim të mitrës, e cila u shfaq në sfondin e rënies në infeksione të ndryshme. Infuzion mund të përdoret brenda dhe përdoret për ujitje dhe banjot.

Për çdo sëmundje tretësirë ​​është përgatitur në përmasa të ndryshme në të njëjtën praktikë të shtuar bimëve të tjera për efekt maksimal.
Për shembull, maja duhet coleitis dhe një lugë gjelle e bimëve, derdh një gotë me ujë të vluar, le të krijoj dhe pini tri herë gjatë ditës.
Duke pasur parasysh faktin se ujitjes në gjinekologji ka qenë gjithmonë një mjet efektiv në luftën kundër inflamacionit, për këto qëllime praktikuar edhe përdorimin e substancave të tretura të celandine. Cook, i cili mund të jetë si më poshtë: 30 gram të bimëve të thata derdh tre litra ujë të vluar, ose të shekullit 15-të. l. Mbledhja celandine e Calendula në proporcione të barabarta derdh dy litra ujë, le të qëndrojë dhe tendosje.

Gjithashtu, për shkak të pronave të saj unik, celandine është përdorur për trajtimin e erozionit qafës së mitrës, cysts ovarian.
Mund të përdoret si një infusions bimor alternative qirinj celandine, ata janë shumë të lehtë për t'u përdorur dhe nuk japin performancë. Në shumicën e rasteve, qirinj janë të destinuara për heqjen e cysts ovarian.