Thiosulfate natriumi në gjinekologji

Thiosulfate Natriumi është një droge kompleks që ka një spektër të gjerë të veprimit dhe siguron Antiparasitic, anti-inflamator, desensitizing, efekt detoxification.
Kohët e fundit, ne vërejmë se Thiosulfate natriumi në gjinekologji është përdorur mjaft shpesh dhe zgjidhje microclysters dhënat përdorur si një agjent terapeutik.

Thiosulfate natriumi: përbërja


Ai përbëhet nga substancës aktive - Thiosulfate natriumi dhe përbërës:

 • Uji (për injeksion);

 • sodium;

 • etilendiaminetetraacetik kripë acid disodium.


 • Thiosulphate natriumi - dëshmitar


  Aplikimi në gjinekologji e mundshme për të trajtuar këto sëmundje:

 • Steriliteti shkaktuar nga mungesa e ovulacionit në gratë;

 • Kist ovarian;

 • tuberkulozi;

 • Endometrioza. • Nëse një grua është e ovulacionit mungon, gjinekolog bën diagnozën "varfëri". Megjithatë, ilaçe moderne dhe terapi alternative (p.sh., hirudotherapy) mund me sukses trajtimin e infertilitetit. Përveç përdorimit zgjidhje Thiosulfate sodium në trajtimin e infertilitetit të përshkruara plotësuese fizioterapia, plasmapheresis, elektroforezë acid nikotinik. Përveç kësaj, nën trajtim Aktovegin. Megjithatë, për shkak se ajo ka mundësinë për të shkaktuar reaksione alergjike, përdorimi i Thiosulfate natriumi zvogëlon rrezikun e reaksioneve të tilla në gratë gjatë trajtimit.

 • Për trajtimin e cysts ovarian Thiosulfate përshkruara në trajtim të lidhje me droga të tilla si dimeksid dhe Diclofenac. Paralelisht me aplikoni vaj Vishnevsky.

 • Thiosulfate sodium administrohet intravenoze ne nje sasi prej 10 ml në kombinim me medikamente të tjera (lidasa, vitaminë E) për trajtimin e tuberkulozit në gjinekologji.

 • Një problem serioze është trajtimin e endometriozes, e cila është e trajtuar kryesisht me anë hormonal. Megjithatë, ka një sasi të vogël nehomronalnыh drogës, të cilat përfshijnë Thiosulfate natriumi. Në endometriozes, ajo është përdorur si një biodegradueshme, anti-inflamator. Ajo administrohet përmes electrophoresis si microclysters zgjidhje 1% e 50 ml rrjedhën e trajtimit të 20 trajtimet. Metoda Electrophoresis siç përdoret në prioritet, nëse më nuk është e mundur për të futur drogë vena shkak të venave të sëmurë apo intolerancës ndaj drogës. Megjithatë, kjo intoleranca është mjaft e rrallë.


 • Thiosulfate natriumi, contraindications dhe efektet anësore


  Ndalohet përdorimi i femrave Thiosulfate natriumi gjatë shtatzanisë, ushqyerjes me gji. Përdorimi i saj mund të provokojë reaksione alergjike në gratë. Në këtë rast, për të vlerësuar përfitimet e mundshme të përdorimit të kësaj droge për pacientin dhe ashpërsia e alergjive. Nëse alergji është mjaft e fortë, të drogës duhet të hiqet plotësisht.
  Aktualisht, Thiosulfate natriumi ka fituar besimin në mesin gjinekologë, sepse mund të parandalojë ndodhjen e reaksioneve alergjike në trajtimin kompleks të sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike. Aplikimit universal (në formën e pluhur, ampula për injeksion) ju lejon të zgjidhni metodën optimal të aplikimit në çdo rast, vena, në formë të microclysters ose gjatë fizioterapi (electrophoresis).

  Sepse ai nuk ka efekte anësore, ajo është më shpesh përdoret për trajtimin e sëmundjeve të rënda gjinekologjike.