Thatësi vaginale

Zakonisht prania e të cilit whatsoever lubrifikim në vaginë, ne nuk kemi vënë re, por mungesa e saj bëhet e dukshme menjëherë. Thatësi vaginale jep shumë shqetësim, sidomos gjatë ose pas seksit. Për shkak të thatësi e mukozës vaginale shfaqen kruarje, djegie, mund të jenë mikroskopike, dhe për të zvogëluar numrin e baktereve acid laktik të përfshira në sekrecionet vaginale mund të kontribuojë në kolonizimin e organizmave patogjene. E gjithë kjo sugjeron se thatësi e mukozës vaginale duhet të trajtoj një femër dhe të bëjë emërimin e barnave dhe procedurave të caktuara mund vetëm të vetë mjek papranueshme. Dhe të gjithë për shkak se shkaqet e thatësi vaginale janë shumë të ndryshme, dhe si pasojë trajtimi nuk mund të jetë i njëjtë për të gjitha gratë.

Pse ka thatësi vaginale? • Arsyeja kryesore është menopauza thatësi. Gjatë kësaj periudhe, në trupin e një gruaje redukton prodhimin e estrogjenit, i cili është përgjegjës për ruajtjen e lagështisë dëshiruar dhe aciditetin e vaginës. Reduktimi këtë hormon ndihmon për të ndryshuar nivelin e aciditetit, dobësuar mbrojtjen natyrore. Si pasojë infeksionet më të lehtë të hyjnë në trup. Si rezultat, rrit gjasat e ulçerës dhe të çara në muret e vaginës që përveç thatësi është kruarje dhe djegie.

 • Thatësi në vaginë mund të rezultojë në një reaksion alergjik objekteve intime higjienike dhe të brendshme. Nëse jeni të prirur për alergji, është më mirë për të zgjedhur mjetet hypoallergenic për higjienën intime - pa ngjyra, aromat, pH 4-45 dhe një përmbajtje të lartë të yndyrës. Zgjidhni mbathje pambuku, gjithashtu i kushtoj vëmendje të objekteve të larjes - për komponentët e tyre mund të jetë alergjik.

 • Drogave dhe ilaçeve të përdorura sidomos pakontrolluar, mund të shkaktojnë edhe thatësi vaginale.

 • Shpesh provokon kontraceptivëve oral thatësi vaginale bazuar në progesterone.

 • Pirja e duhanit dhe alkoolit shkelje dhe hormonet mund të shkaktojnë thatësi vaginale.

 • Ndjenja e thatësi mund të ndodhë disa ditë para menstruacioneve, për shkak të ulur nivelet e estrogjenit në trup gjatë kësaj periudhe.

 • Douching shpeshta, lan larg microflora natyrore, mund të çojë në thatësi vaginale.

 • Përveç kësaj thatësi mund të ndodhë gjatë shtatzënisë, periudhën pas lindjes, infeksionet e sistemit riprodhues, shkeljen e imunitetit, stres të vazhdueshëm, depresioni, çrregullimet dermatologjike.


 • Si për të eliminuar thatësi vaginale?


  Siç u përmend më lart, për të trajtuar thatësi vaginale dhe gjithmonë nën mbikëqyrje mjekësore. Kjo mund të jetë një hormonotherapy - эstrahenovoe unazë, krem ​​vaginale dhe suppositories. Nëse terapi zëvendësimi të hormoneve nuk është e mundur, gratë rekomandojnë përdorimin e një përzierje e bimëve, por nën mbikëqyrje mjekësore.

  Përveç kësaj, ju mund të përdorni një lubrifikant me bazë uji intime, lyej dy herë javore vaginale mur dhe vitaminë për të pirë të paktën 8 gota ujë në ditë E. Racion është e rekomanduar për të përfshirë soje dhe peshk yndyror. Gjithashtu vërejti se gratë të cilët rregullisht kanë marrëdhënie seksuale, kanë më pak probleme shëndetësore vagina se ata që të përmbahen nga seksi. Prandaj, përgjigja në pyetjen "se si të shpëtoj nga thatësi vaginale?" Rekomandimi mund të jetë seksi më shumë.

  Mjetet juridike popullore për thatësi vaginale • Me 60 gram acaroj, 30 gram yarrow, lule kamomil, lëpushkë, Calendula, mbajnë veshët, 40 gram fireweed dhe pochechuynogo ngushtë alpine, 20 gram rigon dhe inflorescences veronica tarifë përpilojnë drogës. Një lugë gjelle e këtij koleksioni derdh 400 ml ujë të vluar, të gatuaj 5 minuta për ngrohje të ulët dhe le të qëndrojë 1 orë. Pini supë për 20 minuta përpara se të hahet të gjithë grumbull për 3-4 orë.

 • Bëni një koleksion të pjesëve të barabarta të bimëve malore mitrës dhe rigon. Mbledhja e 2 lugë të hedh 2 gota ujë të ftohtë, të sjellë një çiban dhe le të qëndrojë 1 orë. Pini supë për 2-3 orë.