STOP-mitrës fibroids gjitha TRAJTIMIT TË SAJ DHE METODAT

Trajtimi inovative për fibroids - në duart e mjekëve tona
Në vitin 2003 ka një mënyrë tjetër e re për të trajtuar simptomat e fibroids pa hequr trupin - embolization mitrës arterie (EMA). Kjo metodë është e mundur vetëm në qendër moderne ku ka një komunitet i mjekëve të kualifikuar 2 Specialitetet: gjinekologët dhe radiologëve intervente. Ajo është e radiologëve EMA interpretues procedurë që kërkon një fund të lartë pajisje angiographic në kombinim me moderne X-ray, të cilat shpesh kushton deri në disa milionë dollarë.

Paraoperative dhe të ndjekin-up janë tashmë gjinekolog. Njëlloj e pazakontë për mjekët dhe për pacientët, situata ofron një mundësi për të përdorur në mënyrë efektive këtë metodë të mrekullueshme.


Fibroids pyetje dhe përgjigje
Pse fibroids aq relevante sot?

10-45% e grave, më shpesh në grupmoshën 30-40 vjet, që vuajnë nga kjo sëmundje.
10 deri 30% e pacientëve që vuajnë nga miomes me shfaqjet e tij klinike.
Fibroids shumë "më i ri", - ka raste të diagnostikimin e sëmundjes në gratë e reja 20-25 vjeç.

Të gjitha gratë duan të mbajnë më shumë trupin apo të merrni shtatzënë me fibroids.

Cilat janë fibroids mitrës në varësi të vendndodhjes së nyjeve?

I brendshëm (rritja mezhmыshechnыy).
Subserous (rritjen e muskujve në drejtim zgavrën e barkut).
Subserous në trungun (nuk ka lidhje me shtresën e muskujve).
Submucous (rritjen e muskujve në drejtim të mitrës).
Submucous në këmbë.

Çka e shkakton simptomat e fibroids mitrës?

Menstruacioneve bollshme zgjatur me mpiksjen, shpesh çon në anemi.
Intermenstrual gjakderdhje nyjet submucous vend.

Dhimbje, urinim i shpeshtë ose kapsllëk (compression e organeve ngjitur).
Dhimbje gjatë ose diktim pas marrëdhënieve seksuale.
Shkelja e pjellorisë (infertilitetit, gabim).

Çka e shkakton fibroids?

Unique arsye - nuk është i njohur.
Konfirmohet vetëm estrogjenit tumoreve të varur.

Si diagnozën?

Ekzaminim gjinekologjik zakonshme.
Ultratinguj.
Laparoscopy, hysteroscopy.

Cilat janë trajtimet njohur për fibroids mitrës?

Madhësia asimptomatike dhe / ose të vogël të fibroids kërkojnë vetëm vëzhgim - ultratinguj vaginale dhe të studiuar dinamikën (1 në çdo 6 muaj).

Metodat Konservatore - droga të tipit hormon Zoladex, Diferelin etj)
Metodat kirurgjike:
Hysterectomy (heqja e mitrës) ose myomectomy (heqja e nyjeve individuale) aksesi publik;
Hysterectomy (heqja e mitrës) ose myomectomy (heqja e njësive individuale me dy të barkut dhe zgavrën e mitrës) qasje endoscopic.
Metodat e kombinuara: kur të reduktuar fibroids mitrës nyjet preoperatively trajton hormone ose EMA.

Cilat metoda janë radikal kur fibroids nuk përsëritet (nuk ka simptoma, nuk ka rritje)?


Hysterectomy (heqja e uterusit).
EMA.Secili nga trajtimet e fibroids ka anët e veta pozitive dhe negative, vendimin për mënyrën më të përshtatshme për të trajtuar mjeku gjinekolog marrë pas një ekzaminim të plotë. Lajm i mirë është se me zhvillimin e EMA, muret e mitrës në klinikën tonë tani nuk ka të tingëllojë si një dënim me vdekje, dhe si një justifikim për zgjedhjen e një zgjidhje adekuate.

Historia EMA
Embolization filloi të përdoret në lindjes të rënda (ose traumatik) gjakderdhje për më shumë se 20 vjet më parë. Në vitin 1990. Frëngjisht Zh.Ravyna bërë para operacionit për mitrës embolization madhe për të zvogëluar humbjen e gjakut dhe vënë re se simptomat e fibroids zhdukur. Zhdukja e të gjitha simptomat pas EMA ka pasur metodë preoperative jo vetëm, por edhe shumë alternativa në dispozicion sot.

Si për të kryer operacione XXI ndonjëherë
Pra, ju dhe gjinekologun tuaj arriti në përfundimin në arterie mitrës embolization.

Çfarë ndodh pas miratimit të këtij vendimi?Ekzaminimi ambulatore standarde (lista e analizave të emëruar mjek në pritje).
Shtrimi në spital për 1 natë në prag të curettage hënor diagnostike nën hysteroscopy kontrollit dhe biopsi të qafës së mitrës (nëse është e nevojshme).
Pas marrjes hystoanalyza 14 ditë apo jo (për vendim gjinekologu) - spital për EMA 1 ditë për procedurën.

Operacioni i XXI shekullit (operacionet ashtuquajturat kryer radyolohamy intervenim) kryhet në një dhomë operativ pajisur posaçërisht.Cila është procedura për një Emmy?
Procedura në shikim të parë duket shumë e thjeshtë: përmes lëkurës mikro - prerje në zonën inguinale nën anestezi kateteri special lokal futur në arterie femurit. Më tej, përmes saj ai e ka bërë në të djathtë dhe të majtë arterie mitrës. Procedura është e kontrolluar flyuoroskopicheskie për 1 orë. A kateteri është futur në arterieve sende modern эmbolyzyruyuschee - polivinili-alkooli (PVA). Madhësisë së grimcave Эmbolyzyruyuschyh (500 mikronë). Kjo substancë ndihmon enët bllok të gjakut që ushqejnë vetëm nyjet miomes. Nyjet ndodh ishemi (kequshqyerja), nekrozë dhe të pakthyeshme të ulur volumin e tyre nga 30 deri në 70%.


Cilat janë efektet e mundshme anësore dhe komplikimet pas EMA?Pas 6-12 orë pas operacionit të zhvilluar të ashtuquajturën "sindromi postэmbolyzatsyonnыy të ashpërsisë të ndryshme, e cila manifestohet me dhimbje në legen, vjellje, dobësi, rritje të bardhë numërimin e qelizave të gjakut. Manifestimet e sindromi mjaft lehtë kontrolluara drogë.
Dhimbja qethur shkurt analgesics narkotike dhe jo-narkotike, për këtë qëllim ju mund të përdorni anestezi peridural.
Në 7 ditët e ardhshme pacienti është rekomanduar që të përdorin drogë nonsteroidal anti-inflamator dhe antibacterial.

Komplikimet lindin vetëm në 3% të pacientëve.
Komplikimi më i rëndë (nekroza e mitrës dhe inflamacion) çon në hysterectomy në më pak se 1% të rasteve.
Komplikimet e periudhës së vonë postoperative - nuk është përshkruar.
Ndikimi i EMA në mundësinë e shtatzënisë dhe deri shtatzënisë së saj nuk dihet saktësisht, si shumica e pacientëve trajtohen me këtë metodë janë kryer për të trajtuar funksionin gjenital. Vetëm disa janë përpjekur për t'u bërë shtatzënë pas EMA.
Megjithatë, literatura përshkruan 17 raste të shtatzënisë, 14 prej të cilave përfunduan ofrimin e të pasur.

Në 2% e grave të moshës mbi 45 vjet, jo vetëm ndalur gjakderdhje, por hënën. Megjithatë, ende nuk dihet nëse kjo është rezultat i EMA.
Niveli i rrezeve X të përdorura në procedurën ishte plotësisht i sigurt. Vlera e saj është nën kufirin që mund të shkaktojë disa probleme shëndetësore një grua dhe fëmijën e saj të palindur.Por pse Emma?
Përgjigje për këtë pyetje, vetëm hovering disa fakte:Në 90% të pacientëve të zhduken të gjitha simptomat e fibroids në muajin e parë pas EMA.

Me kontroll të mëtejshëm të kërkuara me ultratinguj pas 2 javësh, 3 6 dhe 12 muaj njësitë EMA ka shënuar rënie në volum me 50-70%, dhe madhësinë e mitrës nga 35-45%.
Shëruar të gjitha njësitë në të njëjtën kohë.
Sëmundja nuk do të përsëritet.
Procedura kryhet nën anestezi lokale dhe kërkon një qëndrim në spital për 1 ditë.
Një shërim të shpejtë (1 javë)
Aplikacioni ju lejon të ruani mitrës EMA, pra mundësinë e konceptimit të grave të moshës riprodhuese.Pas procedurës së kërkuar vetëm e ultrazërit nga një gjinekologu në terma të përshtatshme, ka mënyra më të durueshëm për gratë të shëndetshme.