Douching sode për konceptim

Douching përdorur zakonisht ne trajtimin e semundjeve te ndryshme te sistemit urogjenital (mëllenjë, cystitis, etj). Ka një teori që douching disa zgjidhje mund të përdoret si një agjent kontraceptive. Por sot ne do të flasim rreth asaj se si të përdorin sode ujitjes për të krijuar një mjedis të favorshëm në vaginë për të konceptues një fëmijë.

Në disa raste, douching ndihmon sode

Sot, një numër i madh i çifteve të vëzhguara nga një mjek me diagnozën "varfëri". Në shumë raste, paaftësia shkaqet për të krijoj një fëmijë nuk mund të gjejnë mjekë. Ajo do të duket e proceseve patologjike në trup të dy partnerët nuk ka rrjedhjet, asnjë sëmundje, por shtatzënia ende nuk është arritur një periudhë mjaft të gjatë kohore. Ndonjëherë ajo mund të jetë për shkak të aciditetit të mjedisit vaginale në të cilin sperma thjesht nuk kanë kohë për të arritur qëllimin e dëshiruar dhe, në qoftë se ajo hyn në vdesin vaginë.


Në këtë rast, douching sode ndihmon të neutralizoj acid si një zgjidhje të sode buke në ujë është alkaline. Getting në vaginë, lan zgjidhje sode e lëngjeve të qafës së mitrës zvogëlon aciditetin, duke lejuar spermës lehtë dhe të shpejtë për të arritur vezë. Aciditeti i mjedisit vaginale mund të përcaktojë mjeku pritjes me shirita të veçantë të testit.

Si për të kryer sode ujitjes për konceptim

Douching mbahet çdo ditë në një periudhë të caktuar të ciklit menstrual - 11-18 ditë. Ajo ishte në këtë kohë i ovulacionit është e mundur. Për një parashikim më të saktë është e dëshirueshme për të provuar për të ovulacionit. Shans më të mirë të fekondimit ndodh 1-2 ditë para ose në ditën e ovulacionit. Ujitjes mbaj merr rreth gjysmë ore përpara marrëdhënieve seksuale. Efekti i uljes aciditetin e sode pas douching mund të vazhdojnë për 3-4 ditë.


Për të neutralizuar acidin do të jetë zgjidhje e ulët sode mjaftueshme. Përgatitja ajo duhet të jetë si më poshtë. Gjysma një lugë çaji sode buke me ujë të nevojshëm për sguar valë. Kjo është për të siguruar se nuk ka pasur alkaline. Pastaj përzierje duhet të jetë i holluar në një gotë me ujë të ngrohtë. Ndiqni se të gjitha granula janë tretur, ajo mund të mbrojë zgjidhjen pak.

Duke përdorur një zgjidhje shiringë të veçantë futur në vaginë ndërsa shtrirë ose ulur në banjo, duke hedhur këmbët e saj në bord. Me futjen e lëngjeve, të përpiqen për të vënë presion mbi shiringë. Para dhe pas shiringë ujitjes të jenë të përpunuara me ujë dhe një zgjidhje të dobët të mangan për dezinfektim të valë.


Në kohën e syringing duhet të ndjekin rregulla të caktuara. Pra, duhet të përjashtojë pijeve alkoolike. Nuk është e rekomanduar për të marrë pjesë në banjë ose sauna, dhe për të marrë një dush të nxehtë. Këto kërkesa duhet të përputhet jo vetëm ju, por edhe partneri juaj.

Kundërindikimet sprintsevannya sode për konceptimin

Ju nuk mund të përdorni këtë metodë në rastet e mëposhtme:

prania e sëmundjeve akute infektive dhe inflamatore të sistemit urogjenital;
erozioni;
cervicitin;
shkelje të microflora vaginale.


Features sode ujitjes për konceptim


Duhet të theksohet se douching sode për konceptimin duhet të bëhet me kujdes. Fakti se duke përdorur këtë metodë, pa prova të dukshme, përdorimi i saj ose keqpërdorimi shpesh çon në përçarje të microflora vaginale. Kjo nga ana tjetër mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike. Prandaj, para se të ujitjes është e nevojshme për të përcaktuar aciditetin e mjedisit vaginale dhe të konsultohet me një mjek.

Gjatë douching është e rekomanduar për të ngrënë më shumë produkte të qumështit, për të parandaluar zhvillimin e dysbiosis. Në disa raste, douching sode për konceptimin mund të provokojnë një reaksion alergjik ndaj partnerit. Atëherë ju keni nevojë për të ndaluar procedurën.


A nuk përzihen dhe të ujitjes më shpesh se të rekomanduara. Mos harroni se vetë pakontrolluar mund të çojë në pasoja negative.