Simptomat dhe mjete popullore Trajtimi adnexitis

Cramping barkut akute nuk mund të gëzojnë jetën? Marrëdhënia seksuale dhe ekzaminim gjinekologjik ju bën të bërtas në dhimbje? Këto simptoma, ju nuk duhet të injorojë. Ata mund të shkaktojë inflamacion të vezoreve - adnexitis. Në qoftë se kjo nuk ka kurë, sëmundja do të bëhet lloji kronike, e cila mund të çojë në shumë komplikacione të pakëndshme të tilla si infertilitetit dhe shtatzënisë ektopike.
Adnexitis më e zakonshme zhvillohet në formën akute, me inflamacion mund të rrjedhin në tubat fallopiane, e vendosur aty pranë. Sëmundja zakonisht ndodh në gratë e reja seksualisht aktive. Rreziku rritet nëse një grua ka shumë partnerë seksualë, ose kur ajo fillon të jetë seksualisht aktive para moshës 16 vjeçare. Për fat të mirë, trajtimi adnexitis i suksesshëm mund të shpenzojnë mjete popullore.


Përmbajtje
 • Simptomat

 • Shkaqet


 • Çfarë situata adnexitis të kontribuojë?


 • Trajtim


 • Shërimi Videos

 • Douching

 • Banjot bimor

 • Dush qumësht

 • Swabs Mjekësore

 • Kompresa të ngrohta

 • Parandalim


 • Simptomat  Sëmundja mund të shfaqet në shenjat e mëposhtme klinike:

 • cramping në bark të ulët, zakonisht dypalëshe, radiating në ijë dhe kofshë zonës;

 • dhimbje në rajonin e mesit;

 • ethe;

 • Dobësia dhe parehati të përgjithshme;

 • të vjella dhe dhimbje të forta kur të shtypni në bark;

 • shkarkimit abnormale vaginale.


 • Simptomet e inflamacion të vezoreve, mund të shoqërohet me inflamacion të rreshtim të mitrës, inflamacion endometrium, diarre, dhimbje barku zorrëve, kapsllëk, acarim fshikëz, menstruacioneve të parregullta, gjakderdhje të rënda gjatë menstruacioneve.

  Shkaqet  Shkaku më i zakonshëm është adnexitis ngjitje infeksion nga vagina apo mitrës. Bakteret që shkaktojnë inflamacion të vezoreve - një gonorre, klamidia dhe bakteret tjera anaerobe. Infeksioni në 90% të rasteve fillon në vaginë, dhe pastaj shkon prapa në qafën e mitrës dhe endometrium.

  Çfarë situata adnexitis të kontribuojë? • Abort

 • Parakohe Punës

 • Komplikimet pas lindjes

 • Barrë

 • Curettage të mitrës.

 • Spirale intrauterine

 • Dështimi banale higjiena

 • Disa kirurgji gjinekologjike.


 • Përveç kësaj, të vezoreve mund bëhet i përflakur për shkak të rënie infeksionit. Me lezione inflamatore (p.sh., bajamet, sinuset, dhëmbët) bakteret bartura në gjak vendos afërsi të organeve gjenitale dhe vezoret. Arsye të tjera adnexitis - një sëmundje e zakonshme infektive (p.sh., angina, tuberkulozi), peritonit ose pezmatimi i zorrë, përkeqësim apendiksit, diverticulosis syhyazykadnыy ose sëmundjes Crohn. Për të filluar trajtim adnexitis duhet sa më shpejt të jetë e mundur, ashtu që ajo të shndërrohet në një formë kronike. Në praktikë, adnexitis kronike trajtohet shumë më të vështirë dhe më të gjatë. Përveç kësaj, në qoftë se sëmundja është zhdukur plotësisht, planifikoni një shtatzëni nuk është e rekomanduar për të eliminuar rrezikun e abortit, shtatzënisë ektopike ose lindja e parakohshme.

  Trajtim


  Nëse jeni të diagnostikuar me një adnexitis kronike apo akute, nuk do të jetë mërzitur. Mjekësinë popullore për mijëra vjet, zhvilluar dhe ruajtur sot e kësaj dite qindra receta efektive. Sa për trajtim mjetet juridike popullore adnexitis, ne përshkruajnë në artikullin e sotëm.

  Shërimi Videos


  Phytotherapy treguar rezultatet më të mira në trajtimin adnexitis në shtëpi. Ne sugjerojmë lexuar akuzat më efektive recetë:

 • Gjethet e rozmarinë - 30g

 • Bearberry lë - 30 g

 • Lule kamomil - 30 g

 • Lulet janë të bardhë të vdekur-hithër - 30 g

 • Lule gjemb - 30 g

 • Hithër lë - 30 g

 • Grass knotweed - 30 g

 • Grass shell - 30g

 • Rrënjë luleradhiqe - 30 g

 • Rose petals - 30g


 • Si të gatuaj: 1 lugë gjelle e bimëve, derdh 15/2 gota ujë të vluar, të lënë për 30 minuta nën kapuç. Mjetet e mëtejshme tendosje dhe pini 3 herë në ditë para ushqimit. Ky trajtim duhet të vazhdojë për të paktën 3 javë.
  Në ndihmën trajtim adnexitis dhe një tarifë me bar:

 • Lule e bardhë të vdekur-hithër - 30 g

 • Grass knotweed - 30 g

 • Horsetail barishte - 20 g

 • Hithër lë - 10 g

 • Oak leh - 5 g

 • Rhizome pechornyka - 5 g


 • Si të gatuaj: Hidh 2 lugë e bimëve në një termos me dy gota ujë të vluar, të mbuluar fort dhe të lënë për 1 orë. Tendosje dhe pini pjesë të vogla në ditë në mes të ngrënies. Në trajtimin akut adnexitis të vazhdojë për 2-3 javë, dhe në qoftë se keni nevojë për të hequr qafe kronike - të marrë një çaj më të gjatë (deri në gjashtë muaj). Kundërindikacionet: shtatzënisë dhe alergji për komponentët individuale.

  Edhe adnexitis drejtimin kronike mund të trajtohen me një përzierje e mitrës malore unike, Wintergreen dhe zymolyubky. Si të bëhet kjo? Ne kemi nevojë për të marrë 1 lugë gjelle e këtyre bimëve dhe pour 1 litër ujë të valë. Dërgo një mjet të mbush dhe të ftohtë. Merrni 1 filxhan 4 herë në ditë. Kundërindikacionet: shtatzënisë, origjinalitet prej këtyre bimëve.

  Douching


  Trajtimi adnexitis ujitjes - një shtesë e madhe për mjetet e mësipërme. Për ujitje vaginale e rekomanduar për të përgatitur përzierje të ndryshme bimore. Për shembull:


 • Oak leh - 30g

 • Hithër lë - 30 g

 • Sage lë - 30 g

 • Kamomil - 30 g

 • Baskets Arnica - 30 g

 • Barishte trumzë - 30g

 • Horsetail barishte - 30 g


 • Si të përdorni: 3 lugë barishte pour 1 litër ujë të nxehtë. Cook për 5 - 7 minuta rreth ngrohjes mesme, le të qëndrojë, e mbuluar për 30 minuta. Tendosje dhe të përdorin për ujitje, mundësisht në kohën e gjumit. Trajtimi duhet të bëhet si vijon: gjatë javës së parë që ju po bëni ujitjes çdo ditë, javën e dytë dhe të tretë - çdo 2 ditë.

  Banjot bimor


  Mjete efektive popullore njihet banjot bimor. Për shembull, healers rekomandojmë banje shpenzimet në trumzë barishte.

  Si të gatuaj? 200 gram trumzë barit pour 3 litra ujë të vluar, le të qëndrojë, të mbuluara për 20 - 30 minuta, tendosje dhe derdh në një banjë të mbushur me 1/3 ujë. Temperatura e ujit duhet të jetë 37-38 C. Koha marrë një dush - 20 minuta. Pas procedura nuk fshij peshqir - vetëm përfundojë trupin me një fletë dhe të shkoni në një shtrat të ngrohtë.
  Për dush mund të përdorë gjithashtu edhe barëra që rrisin rezistencën, për shembull, përzierje e mëposhtme:


 • Lule kumak - 30 g

 • Rrënjë luleradhiqe - 30 g

 • Barishte veshtull - 30 g

 • Horsetail barishte - 20 g

 • Lule Potentilla - 20 g

 • Rrënjë hithër - 20 g

 • Grass pechornyka - 20 g


 • Si të aplikoni: 1/2 lugë barishte derdh në një termos 2 gota ujë të valë, të mbuluar dhe të lejojë që të mbush për 1 orë. Infuzion tjetër tensionuar derdh në vaskë dhe të mbajë not. Kundërindikacionet: shtatzënisë, sëmundje inflamatore të lëkurës, ënjtje.

  Dush qumësht


  Trajtimi i dush adnexitis gjirit jep rezultate të prekshme në qoftë se ju mbani atë për të paktën 2 javë. Pra, vlim 3 litra qumësht, pour atë në një tas dhe ulen mbi të. Çiftet qumështi do të ngrohtë deri organet gjenitale dhe të xhiruar inflamacion. Pas kësaj procedure, ju duhet të shkoni në shtrat dhe të fshehur një batanije të ngrohtë. Trajtimi mund të kryhet në rastet e mëposhtme: shtatzënisë, tumoret e kancerit, acarim të lëkurës, menstruacioneve.

  Swabs Mjekësore


  Nëse keni adnexitis kronike, ne ju ofrojmë një mënyrë e provuar për shërimin tampona.
  Tamponin baltë
  Dirt është përdorur gjerësisht në sëmundjet e grave shumë, të tilla si adnexitis, cystitis, kist, etj për këtë qasje balta blu ose ndonjë baltë të jetë i holluar me ujë për konsistencën e një paste trashë dhe të ziej për 1 orë në 100 ° C. atëherë zgjidhja ftohtë baltë në një temperaturë prej 45-50 ° C. trajtimin adnexitis poshtër duhet të bëhet si më poshtë: shtupë garzë të lagur në baltë të ngrohtë dhe futur në vaginë. Tampon duhet të mbajë për 15 - 20 minuta dhe pastaj del me të larë me shumë dirt ujë të thjeshtë.

  Swabs mjaltë
  Nëse shtatzënia - kjo është ëndrra juaj, por të kuptojë se është e pamundur për shkak adnexitis përpiqemi trajtim tampona me mjaltë dhe propolis. Për ta bërë këtë, të marrë këto fonde në proporcione të barabarta dhe ngrohjes rreth ngrohjes ulët në një temperaturë prej rreth 70C. Dip një tampon në automjet dhe prisni derisa ajo fitilin poshtë në temperaturën bearable. Shkruani një tampon në vaginë dhe të shkoni për të fjetur. Mëngjes hiqni atë dhe të shpenzojnë çdo douching. Trajtoni në këtë mënyrë adnexitis duhet 3 javë (një periudhë kur nuk mujore). Është e rekomanduar që më shumë kurse të tilla që do të vijnë shtatzënisë.

  Kompresa të ngrohta


  Për të lehtësuar adnexitis, mjekët rekomandojnë të rregullt të vënë një shishe me ujë të ngrohtë. Megjithatë, trajtimi do të jetë shumë më efektive nëse bëhet një procedurë të tillë si pako baltë. Për ta bërë këtë, të marrë ndonjë baltë kurative dhe ngrohjes atë në një temperaturë prej 70C. Përfundojë tortë në një garzë baltë dhe të bashkangjisë në rajon ovarian (barkut). Më të mbuluar për të mbajtur batanije të ngrohtë ngrohtë. Ky trajtim është i rekomanduar çdo mbrëmje para se lehtësim.


  Le të shohim një fragment të programit popullor "të jetuar i shëndetshëm", e cila tregon për adnexitis:


  Parandalim


  Adnexitises më e lehtë për të parandaluar se kurë, kështu që ju duhet të kujdeset për shëndetin e grave të tyre, sidomos në ditët e ftohta, kur ju lehtë mund të kapur një të ftohtë apo thith këmbët tuaja. Përveç veshjeve të ngrohtë, ju duhet të kujdeset për higjienën personale me agjentët e duhura të pastrimit të projektuar posaçërisht për pjesët intime të trupit.

  Mbani në mend se trajtimi i infeksioneve nuk kanë të bëjnë me vezoreve, të tilla si fyt strep, ju duhet të kaloni kohën, pasi që bakteret mund të merrni me lehtësi në organet gjenitale dhe zuyazykaty adnexitis të. Gjithashtu dëgjoni këshillat e mëposhtme:


 • Nëse ju shpesh ndryshojnë partnerë seksualë, i fton ata për të përdorur një prezervativ për të minimizuar rrezikun e infeksionit.

 • Mos harroni të vizitoni mjekun pas lindjes për të vlerësuar mbyllur ose qafën e mitrës.

 • Pas abortit, mitrës curettage dhe operacione të tjera gjinekologjike për 4 javë refren nga aktiviteti seksual, nuk shkojnë në pishinë, mos të marrë një dush, për të minimizuar rrezikun e infeksionit.

 • Shmangni seksi gjatë menstruacioneve.

 • Mundohuni të mbajë një florë normale bakteriale të vaginës. Kjo është zona juaj kryesor i mbrojtjes kundër patogjeneve.