Mangësitë dhe parandalimi i tyre

Gjatë shtatzënisë, gratë priren të jenë nën mbikëqyrje mjekësore dhe koha e lindjes është pak a shumë të përgatitur. Por ka një pikë, u përball me pothuajse çdo grua, por që me të vërtetë të them dhe të shpjegojë se çfarë është ajo që mund të jetë mjaft. Pse disa gra ka boshllëqe, por jo në të tjerat? Si për të shmangur këtë problem dhe çfarë të bëni nëse është krijuar? Le të përpiqemi të kuptojmë të gjitha çështjet dhe problemet e reja.
Sot, mjekët preferojnë të bëjnë seksionin bigëzim, në vend që të presin pëlhura boshllëk. Në mjekësi quhet një episiotomy (anë prerë) ose peryneotomyey (pjesën e mesme). Ashtu si me çdo operacion (edhe aq të vogla që nuk është bërë vetëm në mënyrë, me gji-barahty.

Indikacionet për obduksionit mund të jenë disa:ofrimit të shpejtë;
inflamacion në nënën gjenital (sepse kjo indeve bëhet perineum lirë);
fëmijë kreu gabimisht vstavylas nënën legenit;
lindja pritet të frutave të mëdha;
fëmija shkon ass;
është e nevojshme që fëmija ka lindur shpejt dhe butësisht;
ndërsa gratë karakteristika perineal anatomike (ind palakueshëm ose një mbresë pas lindjes e mëparshme), për shkak të cilat kreu i fëmijës nuk mund të lindin normalisht;
Nëna shtatzënë nuk mund të shtyjë nga miopi të fortë;

në gratë janë sëmundje në të cilën nevoja për të përshpejtuar dhe lehtësuar lindjen e përpjekjeve baby.Parashikojnë ose keni nevojë për një episiotomy apo nuk ishte e paimagjinueshme. Mjeku do të përcaktojë këtë vetëm kur kreu i fëmijës fillon të ushtrojë presion mbi nënën perineum ardhmen - do të tregojë se si pëlhurë elastike.

Një tjetër faktor i rëndësishëm dhe shumë i paparashikueshëm është rrahje zemre e foshnjës. Nëse fëmija juaj ndjehet OK, atëherë operacioni mund të shmanget.
Në përgjithësi, ndërhyrja duke shmangur ndërprerje që mund të çojnë në pasoja. Prerje është bërë në sipërfaqen e indeve, dhe hendeku është shumë më e thellë dhe mund të plagosë anusit muskul unazor. Prerje shëron më mirë se një lot, dhe madhësia është dukshëm më i vogël.

Besohet se episiotomies e të gjithë të lindë herë të parë. Jo në të gjitha, vetëm "të ardhurve" elasticitet indeve dhe madhësia e daljes nga vaginë pak se "me përvojë".
Transaksioni dhimbje janë të ekzagjeruar në masë të madhe - e grua që po lind, siç thonë ata, "nuk para". Procesi Suturing merr rreth 10 minuta, gjatë së cilës kohë mjeku qep tri fusha: murit vaginal, muskujt dhe lëkurën.
Dhe jo domosdoshmërisht ri episiotomy në lindje të mëvonshëm. Çdo gjë do të varet nga madhësia e fëmijës dhe shëndetin e nënës.

Sigurisht, ditët e para pas lindjes ju do të duhet të ndjekin rregulla të caktuara, por ato janë mjaft të thjeshta. Për shembull, në mënyrë që muskujt perineal shërohet shpejtë brenda pesë ditëve pas operacioni nuk duhet të ulen. Fëmija mund të ushqyer shtrirë, dhe polubokom nëse është e nevojshme përkulje, pidihnuvshy nën këmbën e tij.
Disa gra janë të frikësuar për të edhe të teshtini apo qesh (të themi, një ndjenjë se kjo është - kjo është e gjitha prishet). Provoni në këtë pikë për të prerë muskujve, si "tërheq tuaj".
Duhet larë me Permanganat kalium - ajo dezinfekton dhe dries lëkurës. Pastaj damar peshqir dhe e thatë. Më shpesh ndryshojnë brendshme dhe pads. Për hoyivsya mirë shtresë, ne duhet të kujdeset për atë, pasi çdo udhëtim në tualet.

Duke folur për tualet. Shumë gra kanë frikë nga dhimbje të forta dhe të përpiqet të kalojë "fushatë në shkurre." Si rezultat i kësaj, ngarkesa në muskujt e perineum rrit dhimbje intensifikuar. Mundohuni të vetëm të relaksoheni.
Sutures janë hequr në ditën e pestë. Vazhdojë të kujdeset për mëngjesin dhe në shtëpi (të mirë gjatë javës së kalium permanganat shpëlarje). Për fat të keq, si pas çdo operacion tjetër, ju duhet të mbetet një mbresë, por nuk do të jetë mërzitur, sepse ai është zakonisht i zoti dhe modest. Nga rruga, shënim - mbresë nuk duhet të jetë i dhimbshëm. Nëse ai ende disi më kujton, duhet të tregojë mjeku.

Brenda 40 ditëve pas lindjes duhet të abstenojnë nga marrëdhëniet seksuale. Gjatë kësaj kohe e mitrës tkurren në madhësinë e saj normale dhe i shëroi të gjithë dëmin e brendshme.


Për të shmangur pushimet


Ajo është e mirë për të përgatitur trupin për lindjen e fëmijës. Në gratë pastërvitur gjatë pushimeve të shpeshta lindjes, kështu që gjatë kryerjes së ushtrimeve gjimnastikor, i kushtoj vëmendje të indeve perineal - është boshllëqe parandalimit. Gjimnastikë nevojë për të marrë në mes të ngrënies (2 ore para ose pas në stomak bosh) dhe mundësisht në të njëjtën kohë. Në ditën e caktuar për ushtrimin nga 30 minuta në një orë për të bërë atë në një dhomë të ventiluar mirë në dysheme ose mat. Gjatë kryerjes së çdo ushtrim duhet të jetë e mundur për t'u çlodhur, kjo nuk është gjimnastika, ku të gjithë muskujt e tensionuar. Të gjitha lëvizjet duhet të jenë të qetë dhe të qetë, një ritëm të ngadalshëm."Butterfly"


Duke filluar nga pozicioni shpinë këmbë drejt si të afërta me bigëzim, gju sa më shumë që të jetë e mundur në anën. Trupi është më i relaksuar. Paramendoni se gju - një krahë flutur, shkundur ato (përpjekjen për të vënë një gju në dysheme). Në kohën e ushtrimit në zonën e kofshës të jenë të tensionuara. Ushtrimi mund të bëhet në një çift (burri i ndihmon të mbajë shpinën dhe duke bërë që shtrihen). Gjatë ditës, flutura është më e mirë për të bërë disa herë (për shembull, të ulur në frontin e TV)."Gjarpërues"


Pozicionin e fillimit - në këmbë, prapa drejt, këmbët paralelisht me njëri-tjetrin në një distancë gjerësi pak më të ngushtë të supet (që mund të vihet në mes të këmbës). Kthehu mbrapa më majtas, djathtas, duart arrijnë në drejtim të rrotullimit.


"Mitër të shëndetshëm"


Duke filluar nga pozita ulen në mes thembra në dysheme, gjunjët sa më afër me njëri-tjetrin, këmbët vendosur në 90 gradë. Ushtrimi është kryer në 3 faza. Faza 1 - në gjunjë, këmbë të tretur, ngadalë mbledhje, alternuar zhvendosur peshë nga një këmbë në një tjetër. Faza 2 - rrotullimi i bust në një anë. Faza 3 - dip është të mbështetet në kokë, përsëri bëj, alternuar zbresin, pastaj u largua, atëherë kofshën e djathtë."Sun"


Pozicionin e fillimit - në këmbë drejt. Mendërisht imagjinoni shpinë tuaj (qafës së mitrës, kraharorit, mesit, tailbone). Bëni një lëvizje rrethore, si scrolling rreth çdo rruazë, duke filluar me të qafës së mitrës (rotacionit kokë, duke rritur amplitudë). Kraharorit - rënie, kofshën e djathtë, atëherë të dy përpara, sup të majtë, vyhnutysya më parë (të përpiqen për të lidhur thikë). Lëvizja duhet të jenë të qetë dhe të paraqesë një rreth të plotë. Mesit - hips, amplitudë maksimale. Përsëriteni ushtrimin, por nga poshtë lart, nga coccyx me rruaza të qafës së mitrës."Karate"


Pozicionin e fillimit - në këmbë drejt, këmbët sa më të gjerë, këmbët paralele, të armëve në mënyrë të rastësishme. Elastik, ngadalë ulen, pastaj përsëri të paktën 3 herë.


"Cow"


Duke filluar nga këmbët pozicion më të gjera se sa shpatullat, përkulem përpara dhe të ligët në duart tuaja. Për të ardhur në këtë pozicion pa bending krahët dhe këmbët.
Trajnimi rrit elasticitetin e muskujve, ata do të jenë shtrirje më të mirë. Dhe mjekët thonë se është e rëndësishme për të marrë frymë si duhet gjatë përpjekjeve - atëherë ju mund të shmangur një episiotomy. Mushkërive lindjes për ju!