Iritim në buzët gjenitale

Me acarim të lëkurës dhe mucous serbia paktën një herë në jetën tuaj çdo grua përballet. Zakonisht kjo stimulim nuk tregon proceset serioze patologjike dhe kalon shpejt, por nuk e përjashton gjinekologjike probabilitetit, sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe madje edhe kancer.

Shkaqet më të shpeshta të acarim në buzët gjenitale


Në shumicën e rasteve, kruajtje, skuqje dhe acarim të labia është rezultat:

 • Reagimi alergjik ndaj larjes ose higjienike produkteve, pads ose tampona, prezervativëve dhe lubrifikant t etj..;

 • acarim mekanike të lëkurës në depilim ose heqjen e flokëve, sidomos pas manipulimit të heqjes së flokëve gjatë menstruacioneve;

 • veshur me rroba të ngushta dhe / ose sintetike;

 • Shkeljet e higjienës intime;

 • skuqje pelenë (kryesisht në vajzat e porsalindur).


 • Acarim i lëkurës dhe labia mukoze si një simptomë e sëmundjes


  Iritim në buzët gjenitale me infeksione e tyre të mëvonshme inflamacion shkaku fungale (të kërpudhave të gjini Candida), bakteriale (streptokoket, staphylococci, gonococci, klamidia, Trichomonas, E. coli), rrallë virusit (virusi herpes simplex, papillomavirus njeriut) origjinës.

  Nëse përveç një stimulim të fortë të labia të mëdha dhe të vogla vëzhguar proceset tjera patologjike (ënjtje e buzët, përzgjedhjes panatyrshme dhe vulvë kruarje, dhimbje gjatë urinimit dhe kështu me radhë. D.), Ne mund të supozojmë se kjo është vetëm një pasojë e stimulimit në dispozicion në gratë më shumë patologji serioze. Kjo është veçanërisht e sëmundjeve inflamatore gjenitale:

 • inflamacion direkt Labia (vulvitis), duke përfshirë edhe bllokimi dhe inflamacion i gjëndra Bartholin;

 • inflamacion të vaginës (vaginitis, vaginitis);

 • inflamacion njëkohshme e vaginës dhe Labia (vulvovaginitis).


 • Acarim e serbia shpesh sugjeron inflamacion gjëndra Bartholin. Bartolynovыe gjëndër e vendosur në bazë të Majora Labia, si rezultat i bllokimit zhvillon irritim dhe inflamacion rreth zonës dhe minora Labia.
  Shkelja e microflora vaginale ju lejon të dini rreth vetes sekrecionet mukoze bollëk gri-gjelbër me një erë të mprehtë faull. Këto lengjet vaginale ndonjëherë të shkaktojë iritim të rënda në buzët gjenitale.

  Kur kruarje shtatzënisë dhe acarim nga serbia shpesh tregon praninë e candidiasis (mëllenjë). Në këtë rast, do të respektohet simptome të tjera të mëllenjë, shkarkimin sidomos curdled bardhë.
  Është e rëndësishme të mbani mend se në qoftë se acarim në fushën e serbia mban më shumë se 7 ditë, gruaja jep siklet dhe tendencat për të është vërejtur zhdukjen e tij të rëndësishme - është për të parë një mjek ka gjasa të rekomandojë atë për të analizuar infeksionet latente seksuale.

  Si për të eliminuar acarim labia?


  Zakonisht gjithçka që është e nevojshme për të eliminuar acarim të lëkurës dhe mukozës Labia - shkakton përjashtim (duke zëvendësuar tualetin apo të brendshme, refuzim të përkohshëm ose i plotë i depilim, higjienës personale). Hiq acarim të rënda në buzët gjenitale do të ndihmojë dush me zierje e bimëve: kamomil, tufë, acaroj, yarrow, lisi leh.
  Por është e rëndësishme për të kuptuar: para se stimulim për të trajtuar buzët gjenitale, është e nevojshme për të kuptuar shkaqet e saj. Jo dush me kamomil nuk ndihmojnë nëse acarim të shkaktuara, të tilla si mëllenjë ose sëmundje veneriane. Në këtë rast, natyrisht, për të trajtuar shkaku themelor.