Gunga për të dalë

Shpesh në një pritje në gjinekologu apo gratë mammologist bëni pyetje që nënkuptojnë gunga rreth dalë. Është e rëndësishme të dini se gunga të bardha në të dalë të quajtur siç duhet Tuberkulet Montgomery (Montgomery FW - obstetër irlandez i cili i pari e përshkroi strukturën e të dhënave), edhe pse emri përditshme është përdorur më shpesh, nëse jo universale.
Gunga Montgomery - një kancer që ka dhënë gratë dalë areola. Këto gjëndra janë veçanërisht të dukshme gjatë shtatzënisë dhe gjatë laktacionit, kur një grua ushqyer fëmijën.

Çfarë gunga të bardhë rreth dalë?


Në fakt gunga rreth dalë - gjëndra dhjamor që kanë ndryshuar gjatë evolucionit. Në krye të tyre të hapur e gjëndra ductless. Gunga rreth nipples ndarë domethënie të fshehtë e cila është ende e paqartë. Nuk është një version që këto gjëndra fshehtë të naftës që përmban sasi të mëdha të yndyrës, e cila në njëfarë mënyre mbron areola biberon nga tharje. Përveç kësaj, sipas një versioni, gjëndra sekrete Montgomeri ka disa veti antibacterial. Në shkencë përshkruan rastet ku gunga shtatzënisë mbi nipples ndara qumësht.

Një version interesant, sipas të cilit numri i blisters mbi dalë e nënës është drejtpërdrejt e varur nga se sa mirë-ushqyer fëmijën e saj. Shkencëtarët sugjerojnë se gjëndër dhënat e fshehtë është një substancë ulavlyvaemoe receptorët nuhatjes fëmijën. Studimet janë në proces ydentyfytsyrovanyyu dhe syntezyrovanyyu substancë për përdorim për foshnjat e parakohshme të mësohet për të nxjerrë energji nga gjirit të nënës.

Kur dhe pse ka gunga në dalë?


Gunga rreth nipples mund të jenë të ndryshme në numër të ndryshëm të grave. Nuk mund të ketë disa, ndoshta shumë. Ato janë pika të vendosura rreth dalë. Zakonisht ka 12-15 shishe secili biberon. Nëse do të kishte gunga për të dalë gjatë shtatzënisë, besohet se ardhjen e ardhshme e qumështit. Ky besim i përhapur se sa më shumë flluska, aq më shumë qumësht do të jetë nëna e ardhshme.

Pse gunga në të dalë të shfaqen gjatë shtatzënisë mund t'i atribuohet faktit se në femra është hormonal. Gjatë laktacionit Tuberkulet MONTGOMERY theksuar gjithashtu, por sapo gji ndalesa, gunga nënshtruar të kundërt të zhvillimit.
Rritja apo paraqitja e tubercles Montgomery është një nga shenjat e shtatzënisë. Në disa gra, ata fillojnë të rriten nga ditët e hershme të shtatzënisë, duke u bërë një nga e para "mesazheve" të të trupit që me sukses ymplantyrovalas vezë në mitër.

Të gjitha gratë duhet të mbani mend se paraqitja e flluska është normë, nuk ka rrezik dhe, për më tepër, nuk kërkon trajtim. Disa gra përpiqen të shtrydh përmbajtjen e gjëndra, por mos të jetë, sepse infeksioni mund të ndodhë.
Tuberkulet inflamacion Montgomery - një fenomen i shpeshtë diagnostikuar mjeku mammologist apo gjinekologun. Ndërsa pimples kuqe bëhet e prekshme. Për të shpëtoj nga këto simptoma, ju mund të përdorni kamomil supë, por në qoftë se inflamacion vazhdon, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Ju nuk mund të rozparyuvaty ngrohjes apo gjoks nëse Montgomery gjëndra përtej standardeve shtetërore. Nëse inflamacioni ndodhur në gji, atëherë qasje në një mjek dhe diagnoza është e rekomanduar për të ndaluar dhënien e gjirit.