Pimples mbi buzët gjenitale

Shfaqja e pimples në organet gjenitale apo dëshmi e mosrespektimit të higjenës personale ose shëndetin e abuzimit grua. Në çdo rast, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me një gjinekolog dhe veneriane sëmundje, për trajtim të hershëm.
Njolla të bardha mbi buzët gjenitale
Faktorët që provokojnë shfaqjen e pimples konveks të vogla të bardha, nganjëherë me purulent exudate, mund të jetë e lidhur me higjienën personale:

 • Mënyrë traumatike për të hequr flokët e padëshiruar. Kështu ka acarim të lëkurës, dhe të prodhuara në vend të rritjes flokët elemente nxitëse.

 • Brekë sintetike. Ky brendshme nuk është breathable dhe lagështi, duke shkaktuar priye lëkurës dhe i irrituar.

 • Hipotermia ose mbinxehje. Temperatura ekstreme të çojë në ndryshime të përhershme në qarkullim dhe skuqje.


 • Nëse ka pimples mëdha qelb mbi buzët e labia, në afërsi të mukozës, kjo tregon praninë e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.
  Pimples nënlëkurës mbi buzët gjenitale
  Gunga dhe pimples që janë ndjerë nga prekje dhe nuk shkaktojnë dhimbje, mund të ketë shkaqet e mëposhtme:


 • Zgjeruar ose zgjeruar gjëndra dhjamor. Ata janë më të dukshme në lëkurë të hollë të organeve gjenitale dhe nuk përfaqësojnë një kërcënim. Kjo nuk është një sëmundje, një tipar fiziologjike.

 • Cysts yndyrore apo wen. Formimi i tillë rezulton nga bllokimi i gjëndra dhjamor dhe densitet të rritur përmbajtjen e yndyrë. Cysts Nevospalennыe nuk përbëjnë një kërcënim, por nëse wen infektuar, e vetmja mënyrë që do të shkaktonte largimin.

 • Çrregullimet autoimune. Sëmundjet e ndryshme të sistemit imunitar janë manifestuar si pimples dhimbshme mbi buzët e mëdha dhe të vogla seksi thellë nën lëkurë. Kjo është për shkak të zhvillimit agresiv të qelizave mbrojtëse, duke rezultuar në ndërprerjen e funksionimit normal, duke sulmuar trupin tuaj.


 • Njolla të kuqe mbi buzët gjenitale
  Në këtë rast është e nevojshme për të hetuar jo vetëm formacione ngjyrën, por madhësia si dhe skuqje dhimbje. Puçrra është një plan i tillë për buzët gjenitale mund të kenë të njëjtat arsye për shfaqjen e formacioneve në pjesë të tjera të trupit dhe fytyrës - puçrra ose puçrra fytyre.
  Nga ana tjetër, në formën e lezione të mëdha dhe pimples dhimbshme të kuqe mund të ndodhin nën ndikimin e faktorëve të mëposhtëm:

 • Sëmundjet endokrine dhe çekuilibër hormonal. Nuk janë, si gjatë vajzave pubertetit, dhe gjatë menopauzës tek gratë.

 • Stresi shpeshta dhe mungesa e gjumit. Për këto arsye, ndërpreu sistemin nervor, dhe mund të shfaqen skuqje.


 • Ftohtë-spote mbi buzët gjenitale
  Njolla duket për shkak të dridhura të gjatë apo të qëndrojnë gjatë. Në mënyrë tipike, këto vende janë të vetëm, por në qoftë se ftohtë të përbashkët bëhet sëmundje infektive ose virale mund të fillojë të fëlliqura dhe helmim të gjakut.
  Spote përlotur mbi buzët gjenitale
  Para së gjithash, ju duhet të kuptojnë veçoritë karakteristike të këtyre subjekteve:


 • nëse puçrra duket i holluar me ujë dhe transparente, por kanë strukturë të dendura dhe tip të mprehtë, ajo mund të jetë papillomavirus. Shkaqet e tyre është papillomavirus njeriut (HPV) apo ulje sezonale imunitet;

 • Në qoftë se njolla është struktura flluska dhe breshëri periodike të lirimit të lëngshme, më shumë gjasa, do të diagnostikuar me herpes.


 • Pimples mbi buzët seksuale - trajtim


  Edhe në mënyrë të pavarur vendosjen shkaku i puçrra fytyre, ju duhet të kontaktoni sëmundje veneriane tuaj gjinekolog. Specialisti do të përcaktojë provat e nevojshme dhe të japë rekomandimet e nevojshme për trajtim. Në raste të thjeshta do të këshillohen që të përdorin antibiotikët aktuale dhe mjetet jetëdhënës. Sëmundjet infektive dhe virale kërkojnë trajtim më të gjatë dhe mbikëqyrje të rregullt mjekësore.