Progesterone në ushqim

Progesterone është një hormon i hormonit seksual kryesore femëror. Shpesh ajo është quajtur hormoneve të shtatzënisë, sepse kjo ndihmon të jenë të frutshme. Përveç kësaj, progesterone rrit oreksin, përmirëson disponimin dhe promovon akumulimin e yndyrës në trupin e femrës.
Gjithkush e di se progesterone prodhuar në trup, domethënë, në vezore. Shpesh ka një nevojë për të rritur nivelin e progesteronit në trupin e një gruaje. Ne nuk duhet të nxitojnë për tableta, pasi progesterone mund të jetë në ushqim. Konsideroni progesterone që produktet të përmbajë shumën maksimale që një grua mund të zgjedhin - pini një formë sintetike e progesteronit apo për të rritur nivelin e tij të natyrshme.

Produkte që përmbajnë progesterone


Progesterone përfshira në ushqime dhe bimëve. Këtu janë produktet e mëposhtme:

 • ullinj;

 • avokado;

 • raspberries;

 • piper i kuq;

 • fara dhe fara;

 • arra të para.


 • Produkte që rrisin ndihmën progesterone të shpejt dhe në mënyrë efektive të rregulluar hormonet. Është e rëndësishme të mbani mend se progesterone reduktuar në qoftë se nivelet e larta të estrogjenit. Estrogjenit, nga ana e tij, gjendet në kafe, brokoli, soje, mish, yndyrë të kafshëve. Prandaj, përdorimi i këtyre produkteve është e rëndësishme që të heqin dorë në qoftë se detyra është që të rrisë nivelin e progesterone.

  Për të rritur nivelin e progesterone është efektive si vitaminë E, e cila është përmbajtur në sasi të mëdha në vaj të zakonshëm perimesh.
  Progesterone në ushqim është zhytur shpejt dhe plotësisht. Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e frutave prutyanyka efektive për rritjen e progesterone. Gjithashtu efektive: dhimbje mesi livadh, pranga, patë Bloodroot. Vetëm mos harroni që të marrë hormonet bar-bimore nuk mund të jenë së bashku me hormone sintetike.

  Ushqime që rrisin progesterone në gratë


  Kështu, progesterone mund të rrisë gra përdorur manaferrat, herbs, perime, fara dhe arra. Aktive të hahet këto produkte duhet të jetë gjatë gjithë ciklit, por shumica - në gjysmën e dytë, kur progesterone mund të marrë fëmijën.

  Duke ditur se çfarë ushqime përmbajnë progesterone, mund të shmanget duke marrë drogë ose reduktuar dozen e tyre për të maksimizuar të sigurt. Kjo është e rëndësishme sepse tableta progesterone shkaktojë efekte të rënda anësore.