Arsyet për sëmundjet e grave

Sëmundje e grave, shkaqet e sëmundjeve femra (mitrës, vezoret, tubat fallopiane).
Mjekësisë tibetiane dallon mes 40 lloje të sëmundjeve femra, shkaqet e të cilave është në kundërshtim me Kushtetutën e mukusit, bile, Wind, lëndime të ndryshme dhe infeksione të depërtimit. Të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve të shthurur, gjakderdhje, dështimi për të higjienës, jetesës dhe dietë të sëmurë, dhe ftohje të trupit.
Rol të rëndësishëm në zhvillimin e përvojës gjymtimit gjenital të luajë stresit në lidhje me shkeljen e erës kushtetutës (e sistemit nervor).

Sëmundja zhvillohet në bazë të sëmundjes Era dhe mukusit lidhur "ftohtë", bazuar në kushtetutën e sëmundjes biliare "të nxehtë".
Simptomet e sëmundjeve që rrjedhin nga Kushtetuta e erës - është siklet në bark, menstruacioneve bëhet pakta, i lehtë, i holluar me ujë dhe të shpeshta, ka urinim i shpeshtë. Simptomat në shkelje të kushtetutës zhul është ndjenjë e ftohtë në bark, dhimbje dobët e sulmit, ndarja gjatë menstruacioneve ngjitet, baltak.
Alokimi menstrual me Kushtetutën indinjatë biliare rëndë, të errët, të trasha. Gjithashtu i shoqëruar nga një ndjenjë e ngrohjes në bark dhe tërë trupin. Ethe, dhimbje në rajonin e mesit, në eshtra, urinim të dhimbshme, vjellje, marramendje, menstruacioneve dhimbshme.

Pakënaqësi karakterizohet nga grumbullimi i mukusit tepërt mukozë, limfatike, yndyrë, limfatik fluide vuajtjes dhe sistemin endokrin. Me indinjatë rrit prodhimin e biliare biliare, bile pezëm ndodh në tëmthit dhe biliare kanalet e në qelizat e mëlçisë. Në këto situata, mukusit dhe biliare në gjak, dhe në këtë mënyrë u përhap në të gjithë trupin, që ndikojnë në indet dhe organet e trupit dhe duke përfshirë sistemin riprodhues të femrës.
Mitra është organi, furnizuar mjaft me gjak. Mitra është e përbërë nga mukozës së brendshme të endometrium, pjesë e muskujve mesatare myometrium, perimetrin e jashtme pjesë lëngshëm. Bile dhe mukusit thekshëm shtresa e mitrës dhe shtojca e saj shkakton sëmundje të ndryshme inflamatore dhe tumoret cysts dhe fibroids. Bashkimi me infeksion kanë dëmtuar rregullimin e sistemeve të trupit (mukusit, bile, era) t'i japë shtysë për zhvillimin e sëmundjeve. Infeksioni mund të merrni në organet gjenitale femërore nga jashtë, gjak, limfatike.

Është e rëndësishme të theksohet marrëdhëniet e organeve pelvike në organe të tjera, duke përfshirë veshkat. Veshkave të siguruar energji dhe gjaku i të gjitha organeve dhe indeve të vendosura poshtë belit. Rënie në funksionin e veshkave, si rezultat i "ftohtë" (veshkave dhe fshikëzës), i shqetësuar qarkullimin normal të gjakut në zonën e legenit, bllokimet e trafikut në rritje, dhe kjo natyrisht ndikon në gjendjen e aparatit gjenital femëror dhe provokon zhvillimin e sëmundjeve të grave.

Arsyet për sëmundjet e grave


Disa sëmundje janë të rrezikshme, sepse ato të zhvillojnë simptoma. Për shembull adnexitis - inflamacion i shtojca. Getting sëmundja nuk mund të neglizhohet, dhe kështu tranzicionin e saj për të rënda, të cilat mund të jetë rezultat i shfaqjes së cysts dhe infertilitetit.


Adnexitis mund të shkaktojë faktorë të tillë si stresi, lodhje, organizëm hipotermi e infeksionit në traktin gjenital. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje periodike ose të vazhdueshme në bark, të cilat janë rënduar në menstruacioneve, marrëdhënie, stërvitje. Në mënyrë tipike, ndryshimet e ciklit menstrual, zgjedhja bëhet e bollshme apo të pakta, ka lëngshëm ose purulent shkarkimit, duke shkaktuar kruarje, acarim të organeve gjenitale, gjumë të thyera, aftësia reduktuar për të punuar. Në forma akute e sëmundjes janë të zgjeruara dhimbje barku, ethe, dhimbje koke trajtim është i mirë për të mjekësisë tibetian, vjellje, ethe, rraskapitje, menstruacioneve është e bollshme, e gjatë dhe e dhimbshme.

Endometritis dhe sëmundje inflamatore që ndikon endometrium është mukozen brendshme. Forma akute karakterizohet nga një ndjenjë e dhimbje barku, ethe, të dridhura, shkarkimit purulent, dhe gjakderdhje mitrës. Çon në parregullsi menstruale dhe shterpësinë. Endometritis kronike mund të çojë në polyps endometrial, dhe depërtimi i mukozë dhe gjakut rrjedhën e biliare në shtresën e muskujve të mitrës - myometrium mund të shkaktojë zhvillimin e fibroids.
Fibroids mitrës kanë formimin nyjor tumor i cili mund të shkaktojë kancerin e heqjes kirurgjikale të caktuar të mitrës. Simptomat e jashtme të fibroids ajo mund të jetë e rëndë menstruacioneve, urinim të vështirë ose të shpeshta, dhe kapsllëk. Për një kohë të gjatë simptomat e fibroids mitrës nuk mund të manifestuar veten në çdo mënyrë, por në fund të fundit mund të çojë në shterpësi ose gabim.


Kist i sëmundjes vezore tumorit karakterizohet nga dhimbje barku, parregullsi menstruale me shkarkimin e rëndë dhe të zgjatur, gjakderdhje mitrës, inflamacion i shtojca, thirrje të shpeshta për të urinuar. Një gjendje akute karakterizohet përzier voznykanovenyem, të vjella, dhimbje të mprehtë në bark (simptomat "abdomen akut"), Ethet.
Me kushtetutë inatin rritje zhul mund të jetë shtresa mukozale e mitrës jashtë endometrium dhe formimin e lezioneve në vezoret, tubat fallopiane në lumen dhe në ureters, fshikëz, rektumit dhe vende të tjera me zhvillimin e Endometrioza, parametrit, metroendometritis. Një pasojë e shpeshtë e Endometrioza është infertilitetit.

Kërkesa e madhe, ju lutemi të lënë komentet tuaja, ato janë të nevojshme për reagime dhe analiza faqe. Thanks in advance.