Puçrrat në të dalë

Me shfaqjen e akneve në dalë mund të përballen me njëri i seksit të drejtë. Prandaj, detyra jonë është që të kuptoni se pse ato ndodhin, dhe si e rrezikshme se sa të shpëtoj prej tyre.
Pimples në thithat nuk duken shumë të kënaqshëm. Në këtë drejtim, nuk mund të ketë probleme psikologjike për shkak të pranisë defekt kozmetike. Siç e dini, thithi dhe zona areola është shumë e ndjeshme. Prandaj, çdo ndryshim të lëkurës në këtë fushë, duke përfshirë pimples rreth nipples mund të shkaktojë një ndjesi djegie, kruarje, shenjat e inflamacionit.

Shkaqet e puçrra fytyre për të dalë


Pimples rreth nipples mund të ndodhë si pasojë e sëmundjeve dhe kushtet:

 • Shkelja e ekuilibrin hormonal. Patologjia e gjëndrave endokrine shpesh përjetojnë manifestime të ndryshme të lëkurës, dhe lëkurë të gjirit, rreth dalë - nuk është përjashtim.

 • Bllokuar poret në lëkurë e qelizave të vdekur. Kjo shpesh ndodh në moshë të vjetër, kur proceset e keratinization dhe rigjenerimin e lëkurës shkelur.

 • Një reaksion alergjik të higjienës personale, pëlhura liri jo-natyrore.

 • Shkaku i pimples mbi dalë e bardhë mund të jetë bllokimi i gjëndra e Montgomeri. Këto gjëndra dhjamor pëlqen, por ata prodhojnë substanca që parandalojnë dalë nga tharja e tepërt dhe të mbrojnë kundër ndotjes bakteriale.


 • Si për të eliminuar pimples mbi nipples?


  Kur pimples në thithat e saj, para së gjithash, duhet të kërkojë ndihmë nga një specialist i kualifikuar. Trajtimi i problemeve të tilla është e angazhuar dermatolog. Ai do të ndihmojë për të kuptuar shkaqet e pimples rreth dalë dhe përshkruajnë masat e nevojshme për trajtim. Efekti i këtij trajtimi do të vijë së shpejti, dhe rezultati do të mbetet për një kohë të gjatë.

  Nëse keni ndonjë njolla të bardha në nipples, ajo nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm në qoftë se njolla të prirur për inflamacion. Pas të gjitha, performanca e dobët mund të çojë për të përhapur inflamacion. Puçrra Shtrydh është rreptësisht e ndaluar, sepse në këtë mënyrë ju mund të lëkundur infeksionin. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se shumë preparate kozmetike për të luftuar maskë fytyre rreth dalë vetëm defekt kozmetike, dhe arsyeja për këtë shtet mbetet. Dhe në përputhje me rrethanat, spot bardhë në të dalë do të ndodhë përsëri dhe përsëri.

  Bëhet e qartë se të eleminuar puçrra në dalë pa ndihmën e një punëtori mjekësor do të jetë e vështirë. Por ka rekomandime të caktuara, në vijim të cilat, ju mund të përshpejtojë procesin e shërimit dhe madje edhe të parandalohen rifillimi përsëritura. Kështu, prania e pimples bardhë në nipples duhet të respektojnë rregullat e mëposhtme:

 • Krevat duhet të jetë bërë nga pëlhura natyrore. Nga të gjithë sintetike shpëtoj më të mirë menjëherë. Në mënyrë ideale, në qoftë se ajo është bërë nga pambuku apo liri me prerje të lirë, për të shmangur lëkurë të panevojshme peredavlennya.

 • Rrobat nuk duhet rrip fuqishëm.

 • Pajtueshmëria me higjienën personale. Besohet se efekti më i mirë mund të arrihet duke përdorur sapun përmban ekstrakte tar. Ky mjet është i përshtatshëm për trajtimin e akneve në thith saj, dhe për parandalimin e shfaqjes tyre.

 • Gjithashtu të dobishme janë maska ​​të ndryshme të bëra nga përbërësit natyral. Maska më të përshtatshme do të bazohet në lëng aloe ose karrota.

 • Ju duhet të jepni gji për të "marrë frymë", si banjot e ajrit janë një pjesë e domosdoshme e terapisë.