Përgatitjet e estrogjenit

Para se ne të kthehet në temën e drogës estrogjenit përcaktojnë konceptin e estrogjenit aktuale. Nën këtë vjeshtë përkufizim femra hormoneve steroide seksit, prodhimi i të cilave është i kontrolluar nga gjëndrra e hipofizës. Së bashku me hormonet e tjera estrogjenit luan një rol të rëndësishëm në metabolizmin qelizor, janë përgjegjës për funksionin riprodhues dhe apel vizuel e grave. Mungesa e këtyre hormoneve shkakton çrregullime të ndryshme zakonisht kërkojnë terapi zëvendësimi të hormoneve.
Preparatet që përmbajnë estrogjenit konvencionale të ndarë në dy grupe:


 • destinuara për kontracepsion;

 • medikamente përdoren për të korrigjuar shtetet sëmundje.


 • Droga që reduktuar estrogjenit (kontraceptive)


  Struktura dhe përbërja hormone të ngjashme të trupit të femrës. Duke bërë jashtë, këto barna të zvogëlojë prodhimin e hormoneve të saj, parandalimin e ovulacionit. Përgatitjet e këtij grupi janë të ndarë në:

 • monofaznыe kombinuar estrogjenit-progestin (AEG) mjetet (Jeanine, Sylest, Logest, Mersylon, Minizyston dhe të tjerët);

 • dy-, trefazor fondet AEG (Tre-regolith, Tryzyston, Anteovin, Trykvylar dhe të tjerët);

 • monohormonalnыe kontraceptive progestin (Mykrolyut).


 • Përgatitjet për nivelet e estrogjenit potencë


  Droga grup përdorur kryesisht për të korrigjuar çrregullime menstruale dhe trajtimin e infertilitetit. Ata janë emëruar edhe me një përmbajtje të ulët të estrogjenit në trupin e nënës shtatzënë gjatë shtatzënisë. Ky grup përfshin:

 • Mikrofollin;

 • Prohinova;

 • Duphaston dhe të tjerët.


 • Përgatitjet e estrogjenit në menopauzë


  Në menopauzë trupi i një gruaje ka nevojë për një terapi zëvendësimi të hormoneve, shenjat për të cilat nuk janë të ndryshme kardiovaskulare çrregullime karakter (hipertension, spazma vaskulare, etj), zhvillimin e osteoporozës dhe çrregullime të tjera.

  Për qëllim të terapisë zëvendësuese estrogjenit mund të përshkruhen tableta estrogjenit ose injeksion si intravenoz ose ndërmuskulor.
  Më të përdorura shpesh drogat e estrogjenit: Clement, Femoston, Klymonorm.
  Droga hormonale me estrogjenit mund të përdoret me gojë si tableta (benzoate estradiol, estradiol succinate), injeksion intramuskular (Hynodyan depo) ose si një patches hormonale, krem ​​ose ointments (Ovestyn, Dyvihel, Klymara). Secila prej këtyre llojeve të barnave me estrogjenit ka avantazhet e veta dhe për këtë arsye mungon.

  Preparatet bimore që përmbajnë estrogjenit


  Nëse për ndonjë arsye terapi të drogës hormonozamestitelnaya është e pamundur, në ndihmë të phytoestrogens. Hormonet bimore janë ndoshta e vetmja alternativë për trajtimin tradicional të çrregullimeve menopausal. Grupi i produkteve që përmbajnë estrogjene me origjinë bimore, shënuar nga mungesa e efekteve anësore dhe sigurinë për trupin. Përfaqësuesi i këtij grupi të drogës është një BAS Ynoklym.
  Në produkteve që përmbajnë estrogjenit natyror, estrogjenit sintetike grup të izoluar me një strukturë kimike dhe efekt të fortë terapeutik. Megjithatë, efekti i këtyre barnave, shpesh të shoqëruara me efekte të dukshme anësore. Produkte në këtë grup janë: estradiol etinil, estradiol valerate, Ohen.