Primenopauzal - ajo

Me moshë, gratë vezoret fillojnë të prodhojnë më pak estrogjenit, ata reduktuar numrin e follicles dhe ndjeshmërinë e tyre ndaj hormoneve hipofizë, por ata vazhdojnë të punojnë për të menopauzës. Për shkak të përmbajtjes së ulët të estrogjenit në gjak gjatë para se menopauza fillojnë të shfaqen si ajo simptoma premenopausal.

Çfarë gratë premenopausal?Shenjat e para të premenopausal:


 • Shenja e parë - një periudha të parregullta, por ata janë, pra, jo shumë e ndryshme nga e zakonshmja. Nëse me periudha të parregullta ka ndryshime të tjera, të tilla si periudha të rënda me mpiksjen e gjakut, diktim në mes mujore, rritja mujore në kohëzgjatjen dhe për të zvogëluar hendekun mes tyre, diktim gjatë raportit seksual, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj për provim.

 • Tides - karakteristikë shumë të pakëndshme simptomë e premenopausal se gratë përshkruajnë si një ndjenjë e ngrohjes në gjysmën e sipërme të trupit, i ngjan ethe, djersitje rritur.

 • Hypersensitivity gjirit, por kjo nuk duhet të jetë vula hutuar në gjëndra të dhimbshme në të cilat sjellja provim për të përjashtuar mastopatiy dhe gjirit kancer.

 • Sindromi premenstrual është e vështirë dhe merr më.

 • Ulur epsh në gratë, edhe pse shpesh ajo është shkaktuar marrëdhënie të dhimbshme për shkak të thatësi vaginale rritur mukozale atrofi.

 • Lodhja, ndryshimi i shpeshtë i papritur i humorit dhe çrregullimeve të ndryshme të gjumit.

 • Urinim i shpeshtë ose mosmbajtjeje kur kollitet.

 • Humbja e flokeve, rrit brishtësia e thonjve.

 • Depresioni, dhimbje koke të ndryshme palpitations intensiteti, nervozizëm, zemrës. • Premenopausal sa kohë?  Mosha mesatare e femrave në periudhën premenopausal - 40-50 vjet. Megjithatë, periudha e grave para-menopausal vazhdon në mënyra të ndryshme të ndryshme: nga 1 deri 4 vjet, dhe e vërteta mund të jetë shtrirë për mbi 10 vjet. Premenopausal në fillim mund të ndodhë pas 30 vjetësh, sidomos në sindrom ovarian. Por shumë gra të shqetësuar në lidhje me nëse ju mund të mbetesh premenopausal. Dhe megjithëse në nivele më të ulëta të estrogjenit, shumë gra mund të jetë një sfidë për të mbetur shtatzënë, pas 35 vjet, premenopausal - periudha kur vezoret janë duke punuar të përkryer dhe shtatzënia mund të ndodhë. Prandaj është e nevojshme për të mbrojtur veten nga shtatzënia e padëshiruar, por ne duhet të kujtojmë se premenopausal - një periudhë kur shumë kontraceptive janë të kundërindikuar, sidomos pa shqyrtim të duhur dhe përcaktimin e hormoneve seksuale femërore në gjak, edhe në qoftë se ata të zvogëluar simptomet premenopausal.


  Premenopausal dhe trajtimi i saj  Jo gjithmonë në premenopausal përshkruar menjëherë ilaçe. Për të përmirësuar shëndetin e grave, mbi të gjitha, është që të ndjekin rekomandimet e thjeshtë:

 • nuk e abuzimit të alkoolit dhe e inkurajoi për të lënë këtë term;

 • ushtrimi i rregullt do të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit dhe ekspozimin ditor në ajër të pastër ndihmon për të hequr qafe e çrregullime të gjumit;

 • ushqyerit gjatë premenopausal duhet të jetë i pasur me kalcium (për të parandaluar osteoporozën) dhe vitamina;

 • kjo periudhë është reduktuar metabolizmin, kështu që është e rëndësishme për të kontrolluar futje kalori dhe peshë të vendosur për të parandaluar trashje;

 • nevojë për konsum adekuat fluide, veçanërisht në formën e ujit të pastër dhe fruta të freskëta. • Medikamente për të trajtuar simptomat e moshës premenopausal parashikuar për forma të rënda dhe mungesa e contraindications. Kjo drogë zakonisht hormonale janë të përcaktuara vetëm pas përcaktimit nivelet e gjakut të estradiol, FSH, LH, niveli i hormoneve seksuale mashkullore dhe ekzaminimit të plotë të grave për të përcaktuar praninë e contraindications për zëvendësimin dhe terapi simptomatike për premenopausal.