Menopauza - ajo

Menopauza është një periudhë kohore që fillon me ndërprerjes së menstruacioneve dhe zgjat 65-69 vjet. Kjo periudhë në jetë është quajtur periudha kritik gratë. Në tre vitet e para të menopauzës vezoret ka follicles mund të duket i izoluar, por me kalimin e kohës ata zhduken plotësisht. Pra, çfarë është postmenopausal dhe si të luftohen kjo?

Problemet e menopauzës


Si rezultat i këtij organi gjatë menopauzës ka një mungesë të hormoneve femërore, një grua mund të marrë një shkelje të rëndë. Ata janë të ndarë në fillim, manifestuar në periudhën premenopausal, të mesëm dhe të vonë.

Srednevremennыy gjatë menopauzës fillon katër vjet pas ndërprerjes së menstruacioneve dhe karakterizohet nga:

 • Lëkurës dhe mucous - lëkurë të thatë, rrudhat, rritje brishtësia e flokëve dhe thonjtë, goja e thatë dhe të rrugëve të frymëmarrjes;

 • pjesë e mukozës vaginale - dhimbje që ndodhin gjatë kontaktit seksual, inflamacion të shpeshta, thatësi dhe parehati të përgjithshme;

 • çrregullime Urethral - urinim i shpeshtë, shkarkimin e urinës kur kollitet, duke qeshur, rrufë, inflamacion të shpeshta të veshkave dhe të fshikëzës.


 • Simptomat e vonuara menopauzë shfaqen brenda 6-7 viteve pas menstruacioneve ndalur. Këto manifestime shpesh përfshijnë kardio - sëmundje vaskulare. Jo të gjithë e di se një gjë të tillë si periudhë postmenopausal, lidhur me osteoporozën në gratë. Gjatë kësaj periudhe, rreziku i kësaj sëmundjeje është mjaft e lartë tek gratë:

 • fizikun e brishtë;

 • thyerje lëvizur mbi moshën 50 vjet;

 • Pirja e duhanit dhe alkoolit abuzimi;

 • me sëmundje tiroide, mëlçisë;

 • udhëhequr një mënyrë jetese i ulur.


 • Nëse ju bien në një nga grupet e rrezikuara, një domosdoshmëri pas ndërprerjes së menstruacioneve të rregullt, pa marrë parasysh se sa kohë periudhë postmenopausal, të kryer masa parandaluese për të luftuar osteoporozën. Përndryshe, në fund të viteve 5-7 mund të jetë e humbur 25-50% e mases kockore.

  Trajtim gjatë menopauzës


  Para se të filloni trajtimin menopauzë, por shkeljet që ndodhin në sfondin e saj, rekomandojnë gratë që do të shfaqen për të identifikuar të gjitha parametrat hormonale si ata mund të ndryshojnë në varësi të periudhës së menopauzës. Në hormonet postmenopausal është normë 93-1006 FSH, shkalla e progesterone dhe shkalla e më pak se 064 LH në gjak - 142-523 në tregues të tjerë të sigurt terapi mjeku gjinekolog duhet të caktohet individuale hormonozamestitelnaya.

  Pavarësisht nga trajtimi çdo grua duhet të bëjë në vijim:

 • periodike të matur presionin në mëngjes dhe në mbrëmje, për të monitoruar ndryshimet e saja;

 • vizituar gjinekologun për shpifje ofrimit të florës dhe të bëjë çdo gjashtë muaj me ultratinguj e organeve riprodhuese dhe monogram;

 • ndiqni një dietë të ekuilibruar, ushqime të ulët kalori, të kufizojë futje kripë, alkoolin;

 • kontrolloni kolesterolin çdo gjashtë muaj;

 • marrë kompleks vitaminë-mineral dhe multivitamina, BIOCOMPLEXES bimor;

 • të ndaluar pirjen e duhanit;

 • të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të drejtën, lëvizin më, ecni në ajër të pastër.


 • Bordi kryesor i çdo grua që mendon se gjatë menopauzës nuk është larg, mendje të gjitha ndryshimet hormonale që ndodhin në trup është normë. Mos të jetë nervoz dhe mos shoqërojnë atë me diçka negative, dhe e perceptojnë atë si një periudhë e një periudhe të re të jetës, e cila ka avantazhet e tij.