Chafing nën gjinjtë - trajtim

Besohet se chafing është një sëmundje e foshnjave. Por gratë trashë shpesh inflamacion të lëkurës folds në vende, të tilla si nën gjoksa. Kjo sëmundje manifestohet me skuqje në fillim, atëherë mund të jetë dhimbje, të çara lëkurës dhe erozioni. Trajtimi më i mirë i nxituar pelenë nën gjinjtë - është parandalimi i saj. Ju duhet të respektojë higjienë të mirë personale, lëkurë tharë tërësisht folds. Gjatë verës dhe rritjen e djersitje për të bërë këtë disa herë në ditë për të shmangur praninë e djerse nën gji. Shmangni ushqimet dhe kozmetikës që shkaktojnë alergji dhe nuk përpiqet të bëj ujë në djersë rëndë.


Por edhe gratë të mirë filloi chafing mund të humbasë për shkak se ajo mund të zhvillohet pas disa orësh. Nëse koha nuk fillon për të kuruar, kaloni ndezjen të erozionit, mund të jetë dhimbje, kruarje dhe djegie dhe infeksioni bakterial të acarohet. Prandaj, çdo grua duhet të dinë se si për të kuruar chafing në zemrat e tyre.

Si për të trajtuar puçrra pelenë nën gjinjtë?


Mënyra më e lehtë për të përballuar me këtë fatkeqësi, në qoftë se ajo është vetëm fillimi. Ju duhet të hiqni shkaqet e inflamacionit - lagështi dhe fërkime. Folds e lëkurës lahen me sapun dhe ujë ose zgjidhje antiseptik dhe tharë mirë me një leckë të butë. Kjo duhet të jetë lëvizje të kujdesshëm thithëse në mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën. Nëse ju keni të rënda inflamacion shkakton dhimbje dhe kontakt, ju mund të thatë lumë lëkurë të ajrit të ftohtë nga një tharëse flokësh. Ju duhet të eliminojnë përplasje në folds e lëkurës, duke hapur ato me një leckë të butë ose duke përdorur talk, niseshte ose pluhur fëmijën.


Si për të trajtuar chafing nën gji, në raste të butë? Edhe pse ajo nuk shkakton dhimbje dhe plagë, por u jep grave parehati. Prandaj është e nevojshme për të përdorur mjekësi. Çfarë është më e mirë?


  • të ndihmojë të thata dhe vaj që përmban zink, të tilla si paste zink, ngjitur Teymurova Lines dhe të tjerët;

  • efektive aplikoni krem ​​baby, veçanërisht Desytyn;

  • Ju mund të lyej folds vaj buckthorn detit ose krem ​​Calendula lëkurë;

  • drejtimin skuqje pelenë duhet të merren me lëkurë folds posedon tharje zgjidhje resorcinol, sulfate bakrit ose zink;

  • për shërimin ulcerat ointments forta përdorur: Lorynden C, clotrimazole, SOLCOSERYL, Levomekol ose Lokakorten-Vyoform.  • Në raste të rënda, trajtimi i nxituar pelenë nën gjinjtë kryhet me kufizimin lëvizshmërinë dhe regjim shtrati. Në trajtimin e lëkurës folds droga duhet të kryejë tualetin e tyre sa më shpesh të jetë e mundur dhe e vë banjot e ajrit.