Polip qafës

Qafës polip - rritje beninje që zhvillohen në intervalin në mes të mitrës dhe vaginës. Kjo është një tumor që rritet në muret e kanalit në lumen saj. Këto polyps mund të jetë e vetme dhe të shumëfishta (ky fenomen quhet polipoza i qafës së mitrës).
Përveç kësaj, në varësi të përqindjes së përbërësve të dalluar tumorit të gjëndrave indeve, fijor, gjëndrave, fibrotike, dhe llojet adenomatoznыy anhyomatoznыy të polyps qafës së mitrës. Kjo shifër dhe për këtë arsye shikojmë polip të rëndësishëm për të diagnostikuar sëmundjen.


Shkaqet e polip qafës së mitrës


Ashtu si polyps të vendosura në një sistem tjetër vend riprodhues, polyps qafës së mitrës mund të ndodhë në gratë për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trup, dhe inflamacion të sistemit urogjenital, sëmundjen e tyre kronike apo dëmtimi mekanik të kanalit cervikal gjatë histologjik abortit studimeve , gjatë lindjes dhe kështu me radhë. Z. Shumica e polyps ndodhë në gratë më të vjetra se 40 vjet kundër sfondit të menopauzës të hershme, kur nivelet e hormoneve të paqëndrueshme.

Një grua mund të jetë në dijeni të pranisë së sëmundjes aq kohë sa nuk do të zbulojë veten në funksion të tij të parë.

Simptomet e polip qafës së mitrës


Polyps vogla vetmuar nuk mund të shfaqet në të gjitha. Megjithatë, si një rritje polip mund të jetë i mbuluar me plagë që rrjedh gjak (i ​​njohur si ulcerat). Kjo provokon një grua gjakderdhje nga vagina pas seksit, dhe diktim në mes të menstruacioneve të cilat normalisht nuk duhet të jetë. Në raste të avancuara të polip qafës së mitrës dhe qafës së mitrës mund të shkaktojnë edhe mitrës gjakderdhje.

Shpesh prania e polyps në mitër për një kohë të gjatë nuk mund të merrni shtatzënë. Steriliteti është dukuri njëkohshëm i sëmundjes, por jo simptomat e saj, si shumë gabimisht besojnë. Vetëm shkaktojë infertilitetit dhe dukuri të polyps mund të jetë i njëjtë, dhe shpesh kjo është hormonal. Gjithashtu, polyps mund të kombinohet me sëmundje të tjera të grave, të tilla si Endometrioza, cysts ovarian, erozioni i qafës së mitrës, si dhe infeksionet seksuale (candidiasis, gardnerellez, mycoplasmosis, ureaplasmosis, herpes gjenital, klamidia dhe të tjerët).


Trajtimi i polyps qafës së mitrës


Çdo polyps gjetur në kanalin e qafës së mitrës, subjekt për heqjen e detyrueshme. Arsyeja për mjekët tilla kategorike në këtë çështje është se çdo formimi i mirë mund të zhvillohet në malinje, dhe kjo, siç e dini, shumë e rrezikshme. Hiq polyps nga curettage, duke hequr plotësisht trupin dhe këmbë të polip, dhe krevat i tij u trajtua cryodestruction (azotit të lëngshëm). Remote tumor dërguar për ekzaminim laboratorik, duke përfshirë në biopsi, dhe varësisht nga rezultatet e pacientit pas operacionit gjithashtu mund të jetë terapi antibacterial dhe hormonal.


Kur polyps shtatzënisë hiqen vetëm kur rreziku kalon rrezikun e komplikimeve për nënën dhe fetusin: në qoftë se një madhësi polip më i madh se 10 mm, ose në qoftë se polyps të shumta dhe ato janë në rritje të shpejtë dhe të provokojë gjakderdhje. Në këtë rast, më mirë për të hequr rritje se ajo nuk e ka rritur rrezikun e lindjes abort ose të parakohshme, komplikime të shtatzënisë dhe sidomos punës.
Megjithatë, në vend ose polip të largët me të mund të kenë të tjerët. Ky fenomen quhet polip përsëritura qafës së mitrës. Polipoza që recurs në praktikën mjekësore është një tregues për scraping qafën e mitrës ose, në raste ekstreme, me amputim të kon qafën e mitrës.