Ndjesi shpimi gjilpërash në mitër

Analizë e vetvetes - kushti i parë dhe më i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit. Shumë shpesh ne jemi ndjenjë dhimbje ose siklet tjetër, duke injoruar sinjalet e trupit, pastaj komplotuar në "vizitë te mjeku, të marrin pilula dhimbje dhe të sigurtë të harrojmë për ato shenjat e cila na jep trupin tonë. Por këto "këmbanat" është shpesh një simptomë e sëmundjeve të rënda mund të çojë në vështirësi të llojeve të ndryshme. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të monitoruar në mënyrë të pavarur gjendjen e shëndetit të tyre, duke vënë në dukje ndryshimet dhe duke u përpjekur për të kuptuar sinjalet që janë dërguar tek ne nga organet tona.

Në këtë artikull ne do të flasim për shumë e zakonshme në mesin e grave - dhimbje gjemba në mitër, analizuar, thotë ndjesi shpimi gjilpërash në mitër (para, pas dhe gjatë menstruacioneve, pas ovulacionit), konsiderojnë arsyet për këtë dhe çfarë të bëni nëse ju bëhet një njoftim të rregullt ndjesi shpimi gjilpërash në qafën e mitrës.

Ndjesi shpimi gjilpërash në mitër para menstruacioneve


Një nga ankesat më të zakonshme në zyrë gjinekologjike - ndjesi shpimi gjilpërash në mitër para menstruacioneve. Dhimbje rregullt në bark të ulët, të përsëritura për disa ditë para menstruacioneve shpesh tregon zhvillimin e patologjive të dy mitrës dhe shtojca e saj ose qafë. Përveç kësaj, dhimbje rregullt thikat të barkut mund të jenë simptoma dhe sëmundje të tjera të organeve të legenit (Endometrioza, kancerit të mitrës, cystitis, pielonefrit, etj). Vetë-diagnoza nuk është e mundur, si për përkufizimi i tij i mjaftueshëm që kërkon një studim të veçantë mjekësore. Për të lehtësuar dhimbjen, ju mund të marrë një qetësues (sanëz ekstrakt), agjentët antispasmodic (drotaverine, spazmalhon). Por është e rëndësishme të mbani mend - duke marrë këto barna vetëm lehtëson simptomat, por nuk eliminojnë shkaqet e tyre. Vetëm pas një vizite në një mjek dhe një ekzaminim mjekësor mund të përcaktojë shkakun e dhimbjes dhe të përshkruajnë trajtim të duhur. Sëmundjet e lënë pas dore janë trajtuar më keq, të japë një shumë komplikime, deri në humbjen totale të mundësisë për të pasur fëmijë.

Ndjesi shpimi gjilpërash në mitër gjatë menstruacioneve dhe pas


Periudhat e dhimbshme mund të tregojë çrregullime hormonale, inflamacion të organeve pelvike, erozioni i qafës së mitrës, cysts ose fibroids mitrës. Ndonjëherë dhimbja gjatë menstruacioneve vërejtur në femra të shëndetshme. Për lehtësim të dhimbjes përdoren antispasmodics dhe anesthetics për të rivendosur ekuilibrin hormonal - komplekset hormonet përshtatura individualisht. Të vetë-mjekoj rreptësisht e ndaluar - kjo mund të përkeqësojë ndjeshëm situatën dhe të çojë në zhvillimin e efekteve anësore.

Ndjesi shpimi gjilpërash në mitër pas ovulacionit


Shumë shpesh ndjesi shpimi gjilpërash në mitër pas ovulacionit shfaqet në sfondin e kohës e hershme të shtatzënisë, pas abortit ose lindjes. Në qoftë se në fazat e hershme që kanë siklet në mitër, i shoqëruar sidomos nga gjakderdhje nga vagina, ajo mund të tregojë një abort. Nëse dhimbja nuk është i fortë, marramendje, gjakderdhje atje - më shumë gjasa kjo nuk është një simptomë e patologjive shtatzënisë. Fakti që gjatë shtatzënisë trupin e një gruaje ka një numër të madh të ndryshimeve, duke përfshirë të mitrës. Kjo mund të shoqërohet me siklet të vogël, nuk do të kërcënojnë shëndetin e nënës ose fëmijës. Në çdo rast, në pokolyuvan ngjarje në mitër të mirë të konsultoheni me mjekun menjëherë. Edhe në qoftë se kjo nuk do të provojë simptomë e sëmundjes zhvillon, ajo është më mirë të mos shkojnë në rrezik shtesë dhe nuk rrezikojnë shëndetin dhe jetën e tyre.