Algomenorrhea fillore dhe sidomos trajtimi i saj

Në praktikë gjinekologjike tërhequr një shumë të grave me çrregullime menstruale. Sot situatat më të zakonshme është gjakderdhje mitrës, amenorrhea, algomenorrhea , dmth periudha e dhimbshme.
Përmbajtje
1 Të dhënat statistikore
2 Mekanizmat e dysmenorrhea
3 Karakteristikat dhe shkaqet dysmenorrhea kryesore
4 Disa fjalë rreth PG dhe LT
5 Algodysmenorrhea: Ka disa arsye
6 Simptomat
7 Trajtimi i dysmenorrhea
8 Përfitimet e NSAIDs me kontraceptivë hormonal dysmenorrhea
9 NSAIDs tjera

Të dhënat statistikore


Dysmenorrhea nuk është e pazakontë dhe ndodh në pothuajse 60-90% të rasteve. Kështu, në gjendjen e tanishme të femrave nuk mund të jetojnë një jetë të plotë. Paaftësi të përkohshme për shkak të dysmenorrhea mund të ndodhë në 10% të femrave.

Mekanizmat e dysmenorrhea


Në përfaqësitë e dysmenorrhea neurophysiological shkencës ndodh në lidhje me zhvillimin e disa mendor, neuroendocrine dhe përgjigjet neurovegetative. Në endometrium ndërsa akumulimin e produkteve metabolike e acidit arachidonic, tromboksan, të cilat rrisin pulses afferentation.

Dysmenorrhea është manifestuar nga sindromi dhimbje, e cila ndodh në ditën e parë të menstruacioneve. Në disa gra, dhimbje mund të paraprijë menstruacioneve. Ka ende siklet në disa ditë janë zakonisht në fund të muajit, por përshkruar rastet ku dhimbja vazhdon pas.
Algodysmenorrhea kryesisht ndodh në gratë dhe vajzat deri në 30 vjet.

Karakteristikat e dysmenorrhea fillore dhe shkaqet


Dismenorrea primar (PD) është një gjendje funksional cila zhvillohet dhimbje në asnjë mënyrë të lidhur me çrregullimet në strukturën e uterusit,

mitrës dhe organet e tjera të sistemit riprodhues femëror.
Studimet e kryera të shumta, rezultatet e të cilave tregojnë se faktorët kryesorë shkakor e PD, u rrit presioni i mitrës rritur rrjedhjen e gjakut në enët e mitrës, të zvogëluar abuzimin e myometrium. Ajo është me anë të aktivitetit të shtresës së muskujve të murit të mitrës, duke rezultuar në një sasi në rritje të prostaglandinave kanë dhimbje në gratë gjatë menorey fiziologjik.


Presioni në mitër shkakton impulset nervore. Impulset arrijnë qendrat dhimbje e sistemit nervor qendror (CNS), e cila çon në përgjigje dhimbje.

Dhimbja mund të shfaqet si pasojë e aktivizimit të drejtpërdrejtë të fibrave centripetal nervore të vendosura në mitër, stimuluesve kimike biogenic: prostaglandins (GP), leykotryenamy (LT), vasopressin dhe activator e trombocitet.

Disa fjalë rreth PG dhe LT


Këto substanca përkasin эykozanoydam dhe janë të afërmit e largët të acidit arachidonic. Reduktimet çojë në një reduktim të fortë të myometrium. Emetimet janë të llojeve të ndryshme. Për shembull, PHF2? është një vasoconstrictor, që të çon në vasoconstriction dhe PGE2 dilates enët e gjakut. Kur niveli i emisioneve rrit kontraktimet e mitrës, dhe duke ndryshuar raportin në fraksionet reagim vaskulare ndodh me simptomat e ishemi - kjo çon në dhimbje.

Kur faza Luteal e ciklit menstrual, një rritje e emetimeve. Për dhimbje të zhvilluara në mënyrë të plotë, ju duhet të acarim të mbaresa nervore. Kjo arrihet me lirimin e substancave biologjikisht aktive në hapësirën ndërqelizor, sepse gjatë menstruacioneve pėrshkueshmėrisė të qelizës është ndërprerë.


Qelizat e endometrium refuzohet, e cila gjithashtu çon në rritjen e emetimeve dhe LT. Tkurrjen e mitrës, intensifikuar dhe zhvilluar ishemi, pra indet e organeve pelvike marrin më pak oksigjen. PG dhe LT grumbulluar dhe të irritojë fibrave nervore dhe përfundon. Përveç kësaj, në rritje dhimbje promovuar jonet kalcium janë liruar nga qeliza dhe kalium joneve grumbullohen më të madhe në shumicën e qelizave.

Reduktimet ende mund të shkaktojë:
dhimbje koke;
kardyalhyyu dhe takikardi;
të qenët i përgjumur dhe acrocyanosis;
ethe;
ndërprerja e traktit gastrointestinal;
shkelje të contractility të mureve të arterieve dhe venave.

Algodysmenorrhea : Ka disa arsye


Shkaqet dysmenorrhea mund të bëhet neuroneve dhe palcës kurrizore që përcjellim impulset në qendrat dhimbje, kështu që ata mund të zvogëlojë pragun dhimbje.
Pothuajse gjysma e pacientëve dhimbje gjatë menstruacioneve ndërmjetësuar karakteristikat gjenetike.

Simptomat


Në ato gra që vuajnë nga dysmenorrhea shpesh abuzojnë psiko-vegjetative dhe endokrine funksione. Këto çrregullime mund të manifestohen në formë:
flashes djersitje dhe e nxehtë;
migrenë dhe të përzier;
Dobësia dhe pamjen e njolla të kuqe në trup;
dhimbje në zemër dhe takikardi;
krizat sympathoadrenal.
Shumë shpesh ndodhë me ndryshimet e papritur e humor, shoqëruar nga ankthi, frika ngulët.
Kur serotonin sistemi mosfunksionim në tru zhvillon lëkurë të zbehtë, ndjenja pak fryma, vjellje, rritje jargëzim, temperaturën e trupit dhe të reduktuar presionin e gjakut, të qenët i përgjumur zhvillon dhe nuk ka kapacitet produktiv.

Nga sa më sipër rezulton se dhimbje në dysmenorrhea zhvillohet kryesisht si rezultat i rritjes së prodhimit të PG dhe LT.
Pra, për trajtimin e gjendjes duke përdorur droga nga grupi i NSAIDs që synon të shtypur prodhimin e prostaglandins.

Trajtimi i dysmenorrhea


Droga anti-inflamator nonsteroidal (NSAIDs) janë përdorur në mjekësinë moderne mjaft shpesh. Rreth 30 mln. Njerëzit në mbarë botën përdorin ato çdo ditë. Një e pesta e të gjithë pacientëve të hospitalizuar të marrin këto barna si çdo ditë.

NSAIDs janë përfaqësues të shquar të drogës e parë-line dhe kanë një nivel të provave AB (më i lartë). NSAIDs janë përdorur në një gjendje të tillë si algomenorrhea më shpesh në gratë e reja që nuk dëshirojnë për ndonjë arsye për të përdorur kontraceptivë hormonal.

Përfitimet e NSAIDs mbi kontraceptivëve hormonal me dysmenorrhea


Nuk ka nevojë për të përdorur drogë për disa muaj, si në rastin e kontraceptivëve hormonal. NSAIDs janë të emëruar për 2-3 ditë;
NSAIDs jo vetëm që eliminojnë dhimbjen, por edhe parandalimin e përzier, të vjella, diarre, për të mos përmendur uljen aktivitetin shtrëngohet të mitrës, dhe ulja e shkarkimeve nga mitër;


NSAIDs janë të efektshme për përdorim në kombinim me antispasmodics, antioksidantë. Kjo provoi se antispasmodics nuk mund të përdoret si fonde monolekarstvennoho në dysmenorrhea, si krejtësisht i paefektshëm.
Aktualisht janë arsenal të mjaftueshëm të NSAIDs. Argumenti më i rëndësishëm për përdorimin e drogës është tolerability e saj individuale. Nëse drogës është toleruar mirë, me zgjidhen dysmenorrhea tij emërimi. Një nga më të efektshme dhe të sigurt në këtë rast konsiderohet NSAIDs ibuprofen.

NSAIDs tjera


Është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje se një efekt i mirë është droga të vogla anti-inflamator. Ajo është një derivat i aspirina, naproxen, acid MEFENAMIC.
Drogës më efektive që pengon veprimin e PG dhe LT konsiderohet Nurofen përmban ibuprofen në përbërjen e tij.
Nurofen përshkruajnë NSAIDs me dysmenorrhea mund të jetë 1 tabletë 3 herë në ditë për 1-2 ditë.