Pieloektaziya veshkave

Nëse ju keni ndotur tërhequr ndjenjë dhimbje, dobësi dhe gojën vazhdueshme të thatë dhe ethe, ënjtje të fytyrës, dhe sedimenteve urinar dhe nuk ka gjak, atëherë ka shumë të ngjarë që ju keni probleme në veshka. Për të përcaktuar se çfarë saktësisht është shkaku i sëmundjes, për të vizituar urolog dhe të bëjë të gjitha testet dhe ekzaminimet e nevojshme.
Një nga ndryshimet e zakonshme patologjike janë pieloektaziya veshkave.
Pieloektaziya - emri i një shteti ku zgjeruar legen në veshka, pra rritjen e madhësisë së zgavrën e brendshme, ku lëngu akumulon, e cila më pas shkon në fshikëz. Kjo ndodh për shkak të lirimit të pamjaftueshëm të urinës nga veshkat, duke shkaktuar rritje presion mbi muret e tas, nën të cilat ata janë të deformuara. Natyrisht, një ndryshim i tillë nuk mund të ndikojë në funksionimin e trupit.

Besohet se gjendja e strukturës shpesh çon në pielonefrit, kështu që është e rëndësishme të dini se çfarë mund të jetë shkaktuar këtë, dhe se si ajo duhet të trajtohet.

Shkaqet e veshkave pyeloэktazyy


Kjo patologji është e formuar, nëse rrjedhja e urinës nga legen i veshkave apo e keqe ajo vjen përsëri nga fshikëza mbrapa. Kjo ndodh për arsye të ndryshme.
Faktorët e fituara:

 • uretër suzhennost, si rezultat i inflamacionit ose lëndimit;

 • mosveprim dhe inflamacion i veshkave;

 • Gurë të arsimit apo tumoret në sistemin urinar, në të cilën ka bllokim të pjesshëm ose të plotë të lumen.


 • Arsyet Dinamik:

 • sëmundjeve infektive;

 • ndryshimet hormonale;

 • Futje shumë fluide;

 • ureteral peristaltikės përkeqësim, shpesh ndodh në të moshuarit, sidomos në pacientët e shtrirë në shtratë.


 • Sëmundje kongjenitale:

 • zhvillimit të pahijshme dhe formimin e mureve të sipërme traktit urinar, veshkave ose uretër;

 • çrregullimeve të urinimit rezultojnë nga sëmundje neurologjike.


 • Pieloektaziya mund të gjendet si e drejtë, dhe u largua, dhe kjo është një bilaterale (me humbjen e të dy veshkat).

  Trajtimi i pyeloэktazyy veshkave


  Të përshkruajnë trajtim të vetëm mund të specialist në rezultatet e analizës së urinës dhe ultrazërit. Ajo do të jetë për qëllim kryesisht në adresimin e shkaqeve që rezultoi në një shkelje të rrjedhjes së urinës nga pelvisit veshkave.
  Shkaqet dinamike ilaçe janë eliminuar, për shembull, antibiotikët për sëmundjet infektive. Çrregullim nervore ankorua sedativë.
  Shkaqet e lindura të sëmundjes janë hequr, zakonisht vetëm kirurgji:

 • Kur ngushtimi i uretër, zona ulur vënë një rim të veçantë. Kjo procedurë është quajtur stenting.

 • Me urolithiasis - formuar në një trup tas hequr, kjo mund të bëhet duke përdorur metoda konservative ose operative. Zgjedhja e trajtimit varet nga pacienti dhe madhësia e gurit.


 • Dhe në të ardhmen do të duhet të merren me parandalimin pyeloэktazyy rikthim:

 • Kur shtatzënia për të shmangur ri-zhvillimin pyeloэktazyy ndjekin rekomandimet e mjekëve të pijshëm regjimit dhe peshë kontroll.

 • Mos përdorni diuretics panevojshme.

 • Mos mbingarkesë veshkat e mjaft e lëngjeve dhe futje kufirin e produkteve që janë konsideruar diuretik.

 • Vëzhgoni rregullat e të ushqyerit e duhur: më pak të skuqur, yndyror, i kripur.

 • Sëmundje me kohë dhe trajtimin e të marrë ilaçe që ndalojnë zhvillimin e inflamacionit.


 • Kohë pyeloэktazyyu demaskuese dhe shërimit, ju do të zvogëlojë rrezikun e inflamacion të ardhmen veshkave në minimum dhe trupi juaj do të punojnë siç pritet.