Pelvioperitonit në gjinekologji

Pelvioperitonitom quajtur peritonit. Në femra, kjo gjendje është shkaktuar nga inflamacion në shtojca qelbëzues, si dhe komplikimet e abortit dhe lindjes.
Arsyet pelvioperitonit në gjinekologji janë patogjenë infektive që kanë lëvizur nga organet e përflakur femra në sipërfaqe peritoneum. Kjo coli E. dhe patogjenëve të tjera oportuniste, gonococci dhe kështu me radhë. D.

Simptomat pelvioperitonit


Sigurisht akute peritonit karakterizohet nga simptoma të theksuara dhe të rënda:

 • dhimbje të forta të barkut;

 • ethe dhe dobësi;

 • dridhura, nauze dhe të vjella;

 • gjysmë-vetëdijshëm;

 • bloating dhe ënjtje e barkut;

 • vështirësi urinimi dhe jashtëqitje.


 • Në këtë kohë brenda legen ndodhin procese të rënda patolohychekye: peritoneum të kuqe dhe të shtohet, të akumuluara shfrim i lëngshëm, i cili përfundimisht bëhet purulent dhe abscesi formimin pozadymatochnыy; prodhuar në mënyrë aktive fibrion spayvayuschyy peritoneum e unazave zorrëve dhe vulat.
  Pelvioperitonit nga simptomat e saj të ngjashme me shenjat e shtatzënisë Tubali, rrotullim i kist dhe apopleksi vezore, apendiksit. Përcaktoni lokalizimin e saktë të procesit purulent mund të jetë vetëm një mjek, por ndonjë prej këtyre kushteve kërkon kujdes emergjent dhe pacientët dhomë emergjente në spital.

  Trajtimi pelvioperitonit


  Dyshimi i zhvillimit pelvioperitonit kërkojnë shtrimin në spital të menjëhershme. Pacienti është vendosur në departamentin e gjinekologjisë në qoftë se historia e mbledhjes hetuar faktet:

 • Gruaja kohët e fundit lindi (pas lindjes pelvioperitonit);

 • pacienti ka pasur një abort, curettage ose përndryshe pësuar ndërhyrjen intrauterin;

 • pasur një operacioni për gjinekologji;

 • trajtohen për sëmundje veneriane (pelvioperitonit gonorrheal);

 • ka inflamacion akut ose kronik i mitrës, vezoret, tubat fallopiane, qafën e mitrës. • Në raste të tjera, pacienti është dërguar në kirurgji të përgjithshme.
  Është e rëndësishme kur simptomat e sëmundjes nuk e marrin analgesics, përndryshe diagnoza është e vështirë.
  Treat antibiotikët legenit pelvioperitonit të fuqishme, si dhe masat për të kryer detoxification të trupit. Një grua duhet të respektojnë regjimin e rreptë të gënjyer, të aplikojnë të ftohtë në bark të ulët dhe të qëndrojnë në spital deri në shërim të plotë.