Patologji endometrial

Diagnoza e patologjisë mitrës endometrial është shumë i gjerë, i cili përfshin ndryshimet inflamatore, përhapja e tepërt e endometrium (hyperplasia, polyposis). Për çdo patologji ka shenjat e veta të patologji endometrial. Në artikullin tonë do të diskutojnë shkaqet, simptomat, diagnozën dhe trajtimin e ndryshimeve patologjike të endometrium.


Endometrial patologji - ShkaqetNjë nga llojet më të zakonshme të patologjisë endometrial - hyperplasia, e cila shkakton mund të jenë: çrregullimet endokrine, infektive dhe lezionet trashëguar predraspolozhenost. Esenca e kësaj sëmundjeje është përhapja patologjik i mukozës vaskulare i endometrium dhe vdekja ngadaltë qelizore, që duhet të mbahet në fund të ciklit menstrual. Në rast të përhapjes së pabarabartë endometrium, patologji endometrial quajtur kështu polipoza.


Shkaqet patologji endometrial është infeksion nxitëse, veçanërisht seksi (klamidia, Mycoplasma, gonorrea në femra). Endometritis mund të jetë për shkak të një abortit dhe lindjes mjekësore komplikime.


Endometrial patologji - SimptomatHyperplasia endometrial është manifestuar klinikisht gjakderdhje mitrës, gjakderdhje menstrual dhe extension metrorrahyyamy gjatë menopauzës. Këto lloje të gjakderdhje çojë zhelezodefytsytnыm për pneumoni. Patologji endometrial dhe shtatzënia nuk janë gjithmonë të pajtueshme. Kështu, përhapja e endometrium mund të ndërhyjë me implantimin e embrionit dhe të çojë në shterpësi.


Endometritis mund të ndodhë sekrecionet sanious nga mitër, me një erë të pakëndshme, të shoqëruar nga simptomat e dehjes (dobësi e përgjithshme, dhimbje koke, ethe).


Diagnoza e patologjisë endometrialMetoda parësore e diagnostikimit është ultratinguj me sondë vaginale. Shenjat Эhohrafycheskymy e patologjisë endometrial është trashje uniforme ose lokal i endometrium. Diagnoza luan një rol të rëndësishëm scraping zgavrën e mitrës me kërkime të mëtejshme përmbajtjes fituar mitrës. Ekzaminim histologjik i endometrium për të përcaktuar llojin e hyperplasia (fijor, gjëndrave, gjëndrave-fijor) dhe për të përcaktuar praninë e qelizave atipike materiale të mbledhura. Hysteroscopy - një metodë moderne dhe efektive për diagnozën e patologjisë endometrial që ju lejon të shihni përhapjen e mukozës, por edhe me qëllim për të hequr polip apo shtresa jonormale prerë (histerorezektoskopiya).


Duhet të theksohet se patologji endometrial në gratë postmenopausal është një kërcënim për zhvillimin e tumoreve malinje të mitrës.


Endometrial patologji - trajtimNe trajtimin e patologjive endometrial nxjerr metoda konservative dhe operative. Të përfshijnë terapi konservative hormonal. Kur endometritis treguar terapi adekuate me antibiotikë dhe detoxification. Ndër metodat e disponueshme të prodhojë curettage terapeutike dhe diagnostikuese dhe hysterorezektoskopyyu hysterectomy. Curettage terapeutik dhe diagnostike përdoret në rastin e gjakderdhje mitrës. Qëllimi i tij kryesor është për të ndaluar gjakderdhje dhe për të kapur kërkime biomaterial. Histerorezektoskopiya lejon kujdes hiqni shtresë parregullt endometrial dhe polyps. Nëse studimi patohystolohycheskom përcaktuar një numër të madh të qelizave atipike, atëherë pacienti është rekomanduar hysterectomy.Ne kemi konsideruar llojet e mundshme të lezioneve endometrial, diagnostikimin dhe trajtimin e tyre. Për të parandaluar përparimin e procesit patologjik janë ekzaminim të rëndësishme parandaluese nga një gjinekolog.