Papilomat mbi buzët gjenitale

Papilloma është një formacion beninj të lëkurës, në formën e rritje leze në një rrjedhin vogël, në mjekësi është i njohur si lythat gjenitale. Megjithatë, ndonjëherë ndodh pa këmbët në formën e lythat rrumbullakët të qetë, e cila quhet lythat papilare.
Shfaqen në papillomavirus buzët gjenitale mund të rezultojë në ndotjen e trupit nga ana e papillomavirus njeriut (HPV). Si rregull, virusi goditi në një organizëm të shëndetshëm është përmes kontaktit seksual. Duhet të theksohet se shpesh sëmundja është asimptomatike, duke pritur momentin e duhur për të shprehur veten.

Shkaqet Papilloma organet gjenitale të jashtme:

 • Jeta e hershme seksuale, ndryshimi i shpeshtë i partnerëve, nuk përdorin kontraceptiv;

 • zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit dhe kështu me radhë f..);

 • stresi;

 • dështimi hormonal;

 • mungesa e vitaminave (sidomos një, carotene, C, acid folik);

 • shtatzënisë.


 • Për fat të keq, lyth gjenitale - nuk është vetëm i shëmtuar dhe të pakëndshme. Në disa raste, ajo mund të përfaqësojë një kërcënim real për jetën e njeriut. Pasi në trup virusi fillon të përhapet me shpejtësi, më shumë dhe më emocionuese fusha të reja. Ka lyth në buzë serbia mund ta kapur perineum, vaginë urinar sistemit dhe qafën e mitrës. Është e njohur se disa lloje të HPV janë në gjendje për rigjenerimin në formë malinje. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, lyth mund të rritet në madhësi shumë të mëdha, duke rezultuar në një probabilitet të lartë që ajo shkëput veten - kjo mund të çojë në shfaqjen e një tumori malinj.

  Trajtimi i lyth gjenitale


  Në shenjat e para të sëmundjes duhet të kontaktojnë një gjinekolog ose sëmundje veneriane, si një person që nuk është një ekspert, nuk mund të saktë të përcaktuar praninë e lyth, dhe jo ndonjë tjetër arsimor. Mjeku në rezultatet e një ekzaminim të plotë dhe analizat e nevojshme mund të shpejt të diagnostikuar. Trajtimi i lythat në organet gjenitale është reduktuar për heqjen e tyre. Është proces mjaft i shpejtë dhe krejtësisht pa dhimbje, pas së cilës edhe mbresë mbetet. Në mjekësinë moderne, ka disa trajtime për buzët gjenitale lyth njeriut:


 • Trajtimi kirurgjik;

 • эlektokoahulyatsyya;

 • Terapia lazer;

 • ozonit;

 • valë radio terapi.


 • Faza e dytë e trajtimit për të korrigjuar sistemin imunitar caktuar drogë imunnostymulyuyuchi.
  Është e rëndësishme pas trajtimit në mënyrë periodike studim për të zbuluar struktura të reja dhe largimin e tyre.