Osteoporozën shpinë

A mendoni se gjërat duhet të frikësohen zonjat pas përfundimit të periudhës së fëmijëve-duke mbajtur të jetës dhe menopauza? Flushing, probleme me presionin, shtim në peshë, ngjitje nga Sëmundjet të tjera individuale në varësi trashëgim? Të gjithë të drejtë, por ka një problem tjetër klimaterike gra të moshës - osteoporozën e shpinë. Le të shohim këtë në plagë detaje, diskutuar se ku dhe prej të cilit ajo shpesh duket dhe se si mund të parandalohen apo të trajtohen.

Ku bën osteoporozën e shpinë?


Në përgjithësi, osteoporozën - një frakturë kockave për shkak të kullimin e kalciumit nga ajo, materiale e skeletit tonë ndërtimit. Kjo sëmundje ndodh tek meshkujt, por shumë më pak shpesh se gratë dhe zhvillimi i seksit të fortë fillon pas 60 vjetësh, kur unë jap këtë sëmundje mund të zbulohen sa më shpejt që 50 apo edhe 45 vjet.

Ku e bën këtë shkatërrues të keqe për shëndetin tonë? Fakti se me fillimin e menopauzës trupi i gruas nuk është më prodhuar hormonet që ndikojnë akumulimin kalcium, dhe ajo ka filluar të shpenzojnë para dhe excreted nga trupi. Është akumulim të shpejtë dhe asimilimi i kësaj mineral ndodh në fëmijëri dhe adoleshencë, kur rritemi. Pastaj, gjatë kërkohet niveli jetës e kalciumit është ruajtur duke përdorur hormonet të veçanta, dhe në pleqëri shpërndarë ngadalë. Por në qoftë se një grua në vitet e pjekur pas tjetrës, ushqyer siç duhet, në mënyrë aktive duke lëvizur dhe mjaft është jashtë, nuk është kjo rrjedhë shumë ngadalë dhe në mënyrë racionale. Por kalcium në osteoporozën lë kockat tona në mënyrë të shpejtë se brenda disa viteve të sëmundjes janë të ngjashme me pemë ngrënë milingona mete marangoz. Rezultati i këtij "'punë zhuchkovoy do, natyrisht, brishtësisë kockave dhe rrezikun e thyerje.

Shpinë Osteoporozën Mjekimi


Por, për një gjendje të tillë keq arrijnë vetëm ata që i përkasin kujdesin e tyre shëndetësor. Nëse ju filloni trajtimin e osteoporozës të shpinë brenda tre viteve të menopauzës, ajo mund të shërohen shpejt dhe të vazhdojnë të jetojnë një jetë normale. E pra, në qoftë se ju vetëm të arritur moshën e menopauzës, por edhe vuajnë nga gastriti me rënie sekretimit apo metabolike sëmundje ose procedurat që kryhen rrezatim, ose nëna juaj apo gjyshja vuajtur nga osteoporoza, ju vetëm duhet për të vizituar një rheumatologist mjek dhe të bëjë testet përkatëse.

Nëse testet konfirmojnë praninë e osteoporozës të shtyllës kurrizore, mjeku duhet t'ju përshkruajnë ilaçe trajtim kompetent dhe fyzeoprotsedur, masazh, stërvitje dhe kështu me radhë. D. Mbështetja do edhe në trajtimin e dietë e duhur, ekspozimi adekuate ndaj diellit dhe receta e mjekësisë tradicionale.

Përgatitjet në osteoporozën


Cilat janë medikamente të përshkruara për osteoporozën? Së pari, kalcium dhe vitaminë D, pa të cilat kalciumi thjesht nuk tretet. Së dyti, dhimbje, sepse osteoporozën është shpesh nyje shumë e lënduar. Oh, dhe së treti, hormonet estrogjenit, sepse ajo është për shkak të mungesës së tyre të gjithë bor djathë dhe fishekzjarre.

Osteoporozën: trajtim kombëtar


Por disa receta popullore për terapi adjunctive e kësaj sëmundjeje.

  • Zgjidhni kalcium në vezë. Merrni një gjysmë gotë me lëng limoni dhe një konjak të mirë. Hidh përzierje në një tas qelqi të errët dhe të kridhem në atë një vezë. Ruajtur në një përzierje të 2 javë në një vend të errët ngrohte. Atëherë hiqni vezë, por me kujdes, përndryshe ajo do të humbasë ngurtësinë e saj dhe pije përzierje për 1 h. Litër. mëngjes dhe në mbrëmje.

  • Ndërtimi stomak. Nëse keni aciditet të ulët, atëherë hani 1 filxhan tretë 3-4 herë në ditë decoctions e barishte të hidhura -. Sherebelës, myshkut, gentian dhe kështu me radhë Z.

  • Hormonet, ay! Për të mbështetur sferën e saj femra hormonal duhet të jetë kurse për 10 ditë alternuar pini me herbs fytohormonalnыm efekt. Për shembull, malore mitrës, furçë të kuqe, HOPS, tërfili i kuq, i urtë officinalis.


  • Well, natyrisht, mos harroni dietë. Hani peshk dhe më shumë produkte të qumështit, sallatë jeshile dhe selino, janë më shpesh në diell, dhe çdo gjë do të jetë mirë.