Sindromi ovulatory

Shumë gra janë të ballafaquar me një situatë ku në mes të menstruacioneve gjetur papritur veten në një diktim të vogël. Disa shoqëruar edhe nga dhimbje barku. Çfarë është ajo - veçanërisht cikli apo patologji?
Në këtë artikull ne do të flasim për një nga shkaqet e mundshme të shkarkimeve të tillë - sindromi ovulacionit. Ne do të flasim për atë që është dhe sa kohë sindromi ovulimit, simptomat e saj janë, ajo duhet të trajtohet dhe si.

Sindromi ovulatory: Shkaqet


Në mes të ciklit menstrual tek gratë ovulate - breshëri të pjekur gjëndër dhe lëviz vezë në zgavrën e barkut, dhe pastaj në tubat fallopiane për të fekonduar. Ky është një proces normal, por në disa gra kjo është e shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme - sjell dhimbje (zakonisht nga gjëndër dominuese) dhe sekrecionet e vogla. Shkarkimi Disponueshmëria gjithashtu shpjegohet shumë thjesht - pas ruptures gjëndër, pjesë e vogël e vezore jashtë nga cikli i përgjithshëm i punës, dhe për shkak të mungesës së hormonet e akorduara sipërfaqes mukozale e mitrës është grisur pjesërisht larg. Por pas 1-3 ditësh është normale, dhe alokimi ndërpritet.

Simptomat ovulatory sindromi


Simptomet kryesore të sindromi është mastka gjakderdhje ovulimit dhe dhimbje barku e shkallë të intensitetit të ndryshme.
Kur simptoma të tilla gjëja e parë për të gjetur se - nëse kjo është sindromi i ovulimit ose shenja të zhvillimit të sëmundjeve të organeve të legenit?
Për të gjetur, shpesh të udhëhequr nga kriteret e mëposhtme:

 • Kushtet manifestim i simptomave. Sindromi i ovulimit ndodh gjatë ovulacionit - në mes të ciklit menstrual.

 • Matja temperaturën e trupit basal - dita e ovulacionit zvogëluar pak, dhe të nesërmen të kundërtën - në rritje.

 • Studim me ultratinguj. Ajo tregon se gjëndër e parë rritet, dhe më vonë - breshëri.

 • Hetimi hormonal. Duhet të kryhet disa herë, sepse jo vetëm që janë tregues të rëndësishëm të hormonal, por dinamika e tyre.


 • Për më tepër, ajo duhet të kalojë një analizë të përgjithshme dhe ndoshta të bëjë disa studime të veçanta (me vendim të mjekut). Kjo është bërë me qëllim për të eliminuar mundësinë e zhvillimit të fshehtë e sëmundjeve të ndryshme gjinekologjike.

  Trajtimi ovulatory sindromi


  Nëse sindromi përveç ovulimit nuk gjendet ndonjë sëmundje tjetër, trajtim është e nevojshme. Kjo është konsideruar si një tipar individual i trupit - rrit ndjeshmërinë në procesin e ovulacionit.

  Megjithatë, edhe në këtë rast, shumica e grave kanë tendencë për të dobësuar manifestimet e saj, pasi ndonjëherë izolimi dhe dhimbja është shumë e theksuar, në përpjekje për të injorojë ato.
  Nëse pacienti nuk shpejti do fëmijët, ne mund të rekomandojë kontraceptivëve oral - ata ndihmojnë "barazuar" hormonet, të cilat shpesh redukton manifestimet pakëndshme e ovulacionit sindrom. Në raste të tjera, mjeku mund të përshkruajnë medikamente dhimbje (duke përfshirë moshën, shkallën e manifestimit të simptomeve dhe sëmundjeve shoqëruese), ose të rekomandojë për të kufizuar aktivitetin seksual dhe fizik gjatë ovulacionit - nganjëherë ajo i jep lehtësim të konsiderueshme të simptomave.

  Sindromi i ovulimit dhe shtatzënia


  Sindroma e ovulimit, në mungesë të sëmundjeve gjinekologjike dhe patologjive nuk parandaluar shtatzaninë. Për më tepër, ajo është vërejtur shpesh në gratë parous - pasi simptomat e tij shtatzënisë parë apo të dobët, ose mund të zhduken tërësisht. Edhe pse ndonjëherë ndjeshmëri të ovulacionit mund të vazhdojnë gjatë gjithë jetës.