Trajtimi i cervicitin kronike

Brenda kanali i qafës së mitrës qafës së mitrës është i veshur me epitelit, inflamacion cila quhet cervicitin. Të patogjene kryesore që shkaktojnë cervicitin:

 • mikroorganizmave që shkaktojnë inflamacion të veçantë (gonorrea, sifilizi, tuberkulozi);

 • patogjene inflamacion nonspecific (Streptococcus, Staphylococcus, Ureaplasma, Klamidia);

 • protozoare (trichomonads, amoebas);

 • kërpudhave (candidiasis);

 • viruset (virus herpes, papillomavirus njeriut).


 • Të kontribuojë në zhvillimin e traumave cervicitin, tumoret e qafës së mitrës, agjentët lokale acarim kontraceptive, sëmundje sistemike.


  Simptomet e cervicitin kronike

  Simptomet e cervicitin akute - një dhimbje në bark dhe gjatë raportit seksual, shkarkimin nga trakti gjenital (lloj varet nga patogjen që shkaktuar inflamacion), gjakderdhje pas raportit seksual, urinim të shpeshtë. Cervicitin kronike mund të jetë asimptomatike dhe diagnostikuar në shqyrtim, por në procesin e shkallëzimit, cervicitin kronike do të jetë i ngjashëm me simptome akute.

  Diagnoza e cervicitin kronike

  Cervicitin kronike diagnostikuar në fazën akute, jo vetëm në simptomat, veçanërisht gjinekolog shqyrton qafën e mitrës në pasqyrë. Cervicitin kronike por aktiv do të shfaqen skuqje të mukozës rreth mitrës qafës së mitrës (erozioni), shkarkimit (të cilat janë për ekzaminim mikroskopik), ënjtje të qafës së mitrës.

  Kronike, por jo aktive në këtë moment, cervicitin do të duket si një ndryshim mbresë, psevdoэrozyyamy trashje e qafës së mitrës dhe formimin e cysts në qafën e mitrës. Nëse është e nevojshme, një ekzaminim më i hollësishëm i mitrës përdorimit kolposkopinë. Jetë i sigurt për të marrë një shtupë për bakteriologjik mukozës microflora hulumtim të qafës së mitrës dhe kanalit të qafës së mitrës për të zbuluar patogjen dhe për të kuptuar se si për të trajtuar cervicitin kronike.

  Trajtimi i cervicitin kronike

  Trajtimi i Përgjithshëm i cervicitin kronike që synon luftimin e patogjeneve dhe përfshin të dy partnerët, si njerëzit mund të jenë bartës asimptomatike e patogjen. Por, siç është zakonisht flora përziera dhe patogjen nuk është një, ajo është përdorur shpesh trajtim kompleks:


 • Antibiotikët gjerë spektrit :


 • cefalosporinë (ceftriakson, Tsefatoksym, Tsenfuroksym, Tsefypym);

 • fluoroquinolones (ofloxacin, gatifloxacin, levofloxacin, Ciprofloxacin);

 • macrolides (roksitromitsin, clarithromycin).


 • Përgatitjet grup imidazole për të kontrolluar protozoa (Metrahil, Metronidazole, Ornidazole).

 • Droga antifungal (Fluconazole, Terbinafine, Itraconazol).

 • Barna antivirale (Herpevir, acyklovir, Zovirax).

 • Ne trajtimin e polyvyvytamynы kronike cervicitin dhe imunomodulatoreve përdoret për të stimuluar sistemin imunitar të grave.

 • Trajtimi lokal cervicitin kronike përfshijnë zbatimin vaginale supozitorëve e përgatitjeve të kombinuara kundër të gjithë florës vaginale patogjene, douching agjentët antiseptik, dhe nëse është e nevojshme - qirinj që përmbajnë estrogjene për të përmirësuar gjendjen e mukozës.

 • Mjete popullore Trajtimi në qoftë se një grua ka cervicitin kronike mund të jetë vetëm lokale - ajo douching zierje e bimëve me veti antiseptike, lisi leh, kamomil, Calendula, i urtë.