Trajtimi i urethritis grave - droga

Uretriti - inflamacion të uretrës të grave (uretrës), kursi klinik dallimin midis akute dhe kronike. Sipas llojit të patogjen që shkaktuar pjesën uretritin:
Specifik (Të shkaktuara nga infeksionet, sëmundjet seksualisht të transmetueshme):

 • gonorrheal (infeksion gonokoku);

 • hlamydyoznыy (patogjene - Klamidia);

 • shkaktuar nga mykoplazmat.


 • Jospecifik - u ngrit për shkak të ndonjë organizmave patogjene që shkaktojnë inflamacion të organeve të tjera, duke përfshirë urethritis, kërpudhave engineered dhe microflora patogjene.

  Simptomet e urethritis
  Simptoma të theksuara të urethritis akute: kjo dhimbje gjatë urinimit dhe pas, kruarje dhe djegie ndjesi në uretrës, skuqje dhe qelb shkarkimin nga uretrës. Në simptoma kronike uretritin do të fshihen dhimbje ndonjëherë të jetë e mundur në uretrës në pjesën tjetër, por shumica do të përjetojnë simptoma të urethritis në acarimin pas hipotermi, seksit apo kundër ndonjë sëmundje të tjera që shkaktojnë imunitet të ulët.

  Trajtimi Skema e urethritis në gratë


  Pas diagnostikimit të urethritis dhe identifikojë llojin e patogjen që shkakton atë, mjeku përshkruan trajtimin e duhur. Për të luftuar patogjen që e ka shkaktuar inflamacion, trajtimi i urethritis të femrave kanë filluar antibiotikët gjerë spektrit. Por përshkruesit konsideruar ndjeshmërinë ndaj tyre microflora - Trajtimi i urethritis të grave dhe përkatëse të drogës antibacterial përshkruara pas marrjes së një shtupë nga mukozën uretral, përcaktimin e patogjen dhe të përcaktuar se cila droga do të jetë efektive kundër tij.
  Të fluoroquinolones më të zakonshme (ofloxacin, Ciprofloxacin, gatifloxacin, Leofloksatsyn); makrolide (azithromycin, clarithromycin, roksitromitsin); penicilinat semisynthetic (Amoxiclav, augmentin, Flemoksyn). Ky ilaç, forma e dozimit për të cilat trajtimi aplikimi-pilulë norma e 5 deri në 10 ditë. Më pak uretriti në gratë trajtohen me antibiotikë për administrimin parenteral, zakonisht një grup i cefalosporinet (ceftriakson, Tsefatoksym, cefuroxime).

  Nëse uretriti shkaktuar nga mykoplazmat, të caktojë derivate imidazole (Metronidazole, Ornidazole, tinidazole) Exchange 7-10 ditë.
  Candida uretritin trajtohen drogë antifungal (Fluconazole, Terbinafine, Nizoral). Trajtimi i këtyre llojeve të urethritis komplekse në gratë: përdorni qirinj me këto barna vaginally, së bashku me tableta të trajtimit. Nëse infeksioni uretriti ndodhur seksualisht, atëherë droga trajtimit të eliminuar patogjen, kryer në të njëjtën kohë për të dy partnerët.

  Përveç qirinj me agjentë antibacterial, trajtimi i ditës i urethritis përfshijnë banjot ulen dhe ujitja me zgjidhje antiseptik ose zierje e bimëve (kamomil, yarrow, Calendula). Nëse është e nevojshme, mjeku kryen instaluar uretrës zgjidhje e Protargoli, chlorhexidine, Dekasana, collargol, Myramistin.
  Së bashku me ilaçe, përshkruajnë fizioterapi (electrophoresis apo zonën vaginale me një zgjidhje të pubike Furadonyna, dyadynamoterapyyu zonë lumbosacral). Për të përmirësuar imunitet immunomodulators përdoren, multivitamin.

  Rol të veçantë në shpërndarjen e dietë uretritin: për parandalimin e acarimin përjashtojë alkoolit nga dietë, erëza, i tymosur dhe ushqime turshi rekomanduar qumështit ushqime bimore dhe shumë lëngje gjatë ditës. Kundërindikuar në seks akute, aktivitetit fizik, hipotermi.